Zavrieť

Porady

Účtovníctvo na živnosť

Chcem sa spýtať znalých veci a ako som pozerala vo vizitkách je Vás v tejto diskusii dosť, oplatí sa robiť účtovníctvo na živnosť popri zamestnaní?Ako to ide, je dosť firiem na Slovensku, ktoré si dávajú robiť účtovníctvo externe.Som z okolia Nitry, kto by mi vedel poradiť ako si spraviť reklamu?Ako ste začínali vy?Ďakujem za podnetné reakcie.
Usporiadat
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

Čiže ak to nemám uvedené v pracovnej zmluve, nepotrebujem ich súhlas?
0 0
malina malina

malina je offline (nepripojený) malina

Zákonník práce

§ 83 - Výkon inej zárobkovej činnosti

(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo odborná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.

(2) Zamestnávateľ môže udelený súhlas podľa odseku 1 písomne odvolať. V písomnom odvolaní súhlasu je zamestnávateľ povinný uviesť dôvody zmeny svojho rozhodnutia. Zamestnanec je potom povinný bez zbytočného odkladu zárobkovú činnosť skončiť spôsobom vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

malina
Zákonník práce

§ 83 - Výkon inej zárobkovej činnosti

(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo odborná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.

(2) Zamestnávateľ môže udelený súhlas podľa odseku 1 písomne odvolať. V písomnom odvolaní súhlasu je zamestnávateľ povinný uviesť dôvody zmeny svojho rozhodnutia. Zamestnanec je potom povinný bez zbytočného odkladu zárobkovú činnosť skončiť spôsobom vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov.
Toto by sa vzťahovalo na Ivako v prípade, že robí v účtovníckej firme. Tento paragraf je zameraný na odbornú činnosť zamestnávateľa /presne to, čo si podčiarkla/ s cieľom napr. zamedziť nekalej konkurencii a pod. V prípade, že nie je firma účtovníckou, resp. nevykonáva túto činnosť pre iné subjekty a Iveko takúto požiadavku nemá zakotvenú vo zmluve od zamestnávateľa môže si založiť živnosť v oblasti účtovníctva bez jeho písomného súhlasu....
0 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

Ďakujem za odpovede
0 0
chanell chanell

chanell je offline (nepripojený) chanell

Lenže, ako napríklad dokáže zamestnávateľ zamestnancovi (povedzme, napr. tomu účtovníkovi z účtovnej firmy), že vykonáva tú zárobkovú činnosť, ktorú aj zamestnávateľ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

chanell Pozri príspevok
Lenže, ako napríklad dokáže zamestnávateľ zamestnancovi (povedzme, napr. tomu účtovníkovi z účtovnej firmy), že vykonáva tú zárobkovú činnosť, ktorú aj zamestnávateľ?
Napr. zo živnostenského listu jedného i druhého...
0 0
chanell chanell

chanell je offline (nepripojený) chanell

A čo ak si ten zamestnanec nevybavil živnosť, ale urobí si nejaké to účtovníctvo len tak, bez zmluvy.... To ide dosť ťažko potom dokazovať.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

chanell Pozri príspevok
A čo ak si ten zamestnanec nevybavil živnosť, ale urobí si nejaké to účtovníctvo len tak, bez zmluvy.... To ide dosť ťažko potom dokazovať.
V tomto prípade by som asi ani nič nikomu nechcela dokazovať. Ak si urobí to účtovníctvo len tak bez akejkoľvek Zmluvy už to nie je košér, a samozrejme to nie je košér ani v prípade, ak tento človek robí v účtovníckej firme, kde chtiac nechtiac nejaké know-how získava. Predpokladám, že žiadna účtovnícka firma nemá záujem, aby niektorý z jej zamestnnaciv robil "bokovky" v oblasti, ktorá je predmetom činnosti tejto firmy. Takže, ak by som bola ja majiteľom tejto účtovníckej firmy a vo zmluve by si mala zakázané výkon tej istej činnosti /čo by si mala/ a zistila by som existenciu takýchto bokoviek asi by som Ti nedokazovala nič a navrhla rozviazanie pracovného pomeru ...
0 0
chanell chanell

chanell je offline (nepripojený) chanell

V podstate musím povedať, že súhlasím s tvojím názorom. Aj keď stretla som sa s názormi už mnohými.... Len som chcela vedieť aký názor panuje tu na porade.

Pridá ešte niekto názor?
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
zuzana Pozri príspevok
Chcem sa spýtať znalých veci a ako som pozerala vo vizitkách je Vás v tejto diskusii dosť, oplatí sa robiť účtovníctvo na živnosť popri zamestnaní?Ako to ide, je dosť firiem na Slovensku, ktoré si dávajú robiť účtovníctvo externe.Som z okolia Nitry, kto by mi vedel poradiť ako si spraviť reklamu?Ako ste začínali vy?Ďakujem za podnetné reakcie.
Ako si spravť reklamu? Moje meno nie je nič moc na PORADE, žiadne V.I.P., žiadne meno. Ale div divúci, účtovníčky, ktoré o tejto stránke vedia, /staršie, skúsenejšie, hovorím o svojom okolí, nie o PORADE, a v bežnej diskusii som o 200% znalejšia ako ony, a chodia a vyzváňajú o radu a čo a ako.../. Čudujem sa, pretože /mám už taký dojem, že keď som hltala ich informácie... Sktrátka, kto má vôľu a hlavne ho baví...Bolo tu veľa strán popísaných na chváľu Porady....
Takže Milá Zuzana,
možno je to len môj subjektívny pocit, a hoci som bola na nejednom školení, PORADA je aj tak najlepšia škola života / a hlavne denného PC.doškolovania, pretože www.porada.sk mám ako titulnú stránku svojho webu.
S
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
chanell Pozri príspevok
V podstate musím povedať, že súhlasím s tvojím názorom. Aj keď stretla som sa s názormi už mnohými.... Len som chcela vedieť aký názor panuje tu na porade.

Pridá ešte niekto názor?
Toto ani tak nie je o názore nás na danú vec ale o loajálnosti a poctivosti každého jedinca. Mám takú povahu, že toto sa mi prieči.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
otázka Pozri príspevok
Ako si spravť reklamu? Moje meno nie je nič moc na PORADE,nesúhlasím žiadne V.I.P., žiadne meno.nesúhlasím Ale div divúci, účtovníčky, ktoré o tejto stránke vedia, /staršie, skúsenejšie, hovorím o svojom okolí, nie o PORADE, a v bežnej diskusii som o 200% znalejšia ako ony, a chodia a vyzváňajú o radu a čo a ako.../. Čudujem sa, pretože /mám už taký dojem, že keď som hltala ich informácie... Sktrátka, kto má vôľu a hlavne ho baví...Bolo tu veľa strán popísaných na chváľu Porady....
Takže Milá Zuzana,
možno je to len môj subjektívny pocit, a hoci som bola na nejednom školení, PORADA je aj tak najlepšia škola života / a hlavne denného PC.doškolovania, pretože www.porada.sk mám ako titulnú stránku svojho webu.
S
Odpovede červenou v texte.
Otázka a vieš,že nie si neznáma? A V.I.P. nič neznamená ,aspoň pre mňa nie.
0 0
kukolar kukolar

kukolar je offline (nepripojený) kukolar

Co vam poradit, ak zarabate tak pomalicky investujte do reklamy. To znamena ak byvate na dedine oslovte vsetkych zivnostnikov a podnikatelov vo vasom okoli, dost ludi vsadza na blizkost sluzieb. Ak budete mat stale malo radim registrovat sa do roznych katalogov, web stranka neni zla vec, letaky do firiem.
Kupovat reklamu v novinach neni najlepsi napad.
0 0
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

Začiatky bývajú ťažké... Ale dobré meno, ktoré si urobíš na začiatku ti urobí najlepšiu reklamu...... Držím palce. Moc.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Melnick Pozri príspevok
Odpovede červenou v texte.
Otázka a vieš,že nie si neznáma? A V.I.P. nič neznamená ,aspoň pre mňa nie.
ja som to myslela v dobrom...
0 0
monickab monickab

monickab je offline (nepripojený) monickab

Dobrý deň,
prosím o radu. Môj priateľ robí sprostredkovateľa poistenia, úverov a pod. Musím si vybaviť živ. list ak by som mu chcela robiť účtovníctvo??
Oplatí sa mi to kvôli jenému klientovi???

ďakujem za rady
0 0
ERMIPA ERMIPA

ERMIPA je offline (nepripojený) ERMIPA

Určite sa oplatí to skúsiť. Najlepšia reklama je spokojný zákazník. Ale nejak treba začať. Tak skús reklamu v miestnych novinách
0 0
barcatko barcatko

barcatko je offline (nepripojený) barcatko

dobry den, vie mi niekto poradit co by som potrebovala na vedenie uct. Mam ekonomicke vzdelanie, prax 3 roky. Ale bolo to uz pred 15 rokmi. Vela sa pomenilo. Neviem kde ani ako zacat. Mala by som si spravit nejaky rekvalifikacny kurz? Aj ked som studovala SESku, nemam sajnu ako sa teraz co robi.
Zasady uctovnictva su mi jasne, ale v praxi by som nevedela co robit. Dakujem
0 0
ono79 ono79

ono79 je offline (nepripojený) ono79

Aj ja sa pripájam k barcatku. Tak isto mám už nejaké tie základy za sebou ale neviem či sa budem vedieť zorientovať. CHcel by som začať JU ako som ho robil už skôr, aj pre platcov Dph, ale zmenil som robotu a už neostalo na to času. Teraz by sa mi aj zišlo nejaké to E-čko k rozpočtu, ale ako začať? Aj program je, ale.... držte palce
0 0
zuzu24 zuzu24

zuzu24 je offline (nepripojený) zuzu24

Prepáčte nechcela som zakladať novú diskusiu a myslím si že to v podstate trochu aj pod túto tému spadá. Potrebovala by som poradiť s jednou vecou. Práve si robím živnosť z úradu práce kvôli príspevku. Musím preto spraviť podnikateľský zámer, avšak práve tu som sa zasekla. Musím tam napísať kde tú živnosť budem vykonávať. Lenže ja zatiaľ plánujem robiť pre jednu konkrétnu firmu jednoduché účtovníctvo a to priamo u nich, nie ako externá účtovníčka pre rôznych živnostníkov...Mám teda napísať miesto prevádzky tu firmu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať