Zavrieť

Porady

Prevod majetku z FO na sro

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, akým spôsobom je možné previesť majetok z fo, ktorá ukončuje svoju živnosť, na sro, v ktorej bude tá istá osoba jediným spoločníkom. Normálna kúpna zmluva? Alebo...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

    Lenočka
    Áno mala by si všetok majetok predať resp. prefakturovať s.r.o ak ho bude používať, poprípade by bolo dobré si to podchytiť niakou zmluvou. A to čo nepredáš ak ste platcom DPH odviesť daň.

    sara je offline (nepripojený) sara

    sara
    Prosím Vás, potrebovala by som takto previesť na s.r.o. z FO automobil, ktorý je už celý odpísaný. V akej cene si ho mám faktúrovať, v nulovej, alebo v trhovej cene?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    A treba Ti ho previesť ? Nebude výhodnejšie, ak zostane u spoločníka ako súkromné vozidlo a on ho bude využívať na pracovné cesty ? Najmä u starších vozidiel je to vzhľadom na paušál 6,20 na km oveľa výhodnejšie. Ak ho chceš naozaj predať, malo by to byť za cenu obvyklú - buď znalecký posudok alebo cez bazár. Príjem z predaja je u FO zdaniteľným príjmom.

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    Ahojte, poprosím o radu.
    Živnostník kúpil cez CETELEM televízor (Zmluva o poskytnutí spotrebiteľského úveru), celková hodnota TV je 49.990,-. Na mieste zaplatil 20.000,- v hotovosti a zvyšok bude splácať v 12-tich splátkach po 2.499,-. Na zmluve má uvedené toto:
    Predajná cena tovaru - 49.990,-
    Priama platba - 20.000,-
    Výšky úveru - 29.990,-

    Tento TV však kúpil do prevádzky svojej s.r.o., kde je jediným spoločníkom. Spravil to tak, pretože by mu ako s.r.o. ten TV na úver nedali.
    Viete mi prosím poradiť ako to celé zaúčtovať? Najmä to účtovanie u živnostníka. Môže to byť takto?:
    1. nákup TV 20.000,- (VOZD)
    2. úver 29.990,- (VNZD - zaevidovať cez záväzky?)
    3. mesačné splátky 2.499,- )VOZD - čiastočná úhrada záväzku?)
    4. zaradenie TV do DHM 49.990,-
    5. následné vyradenie z DHM a vystavenie OF na s.r.o. 49.990,- ?

    evuša je offline (nepripojený) evuša

    evuša
    A môže vôbec tento televízor dať do nákladov? Nie je to v rozpore so zákonom o dani z príjmov? Zákon o dani z príjmov totiž zakázal podnikateľom nákladovať televízne prijímače. Do nákladov si môže dávať len kocnesionárske poplatky. Záleží to však aj od toho, čím sa firma zaoberá. Treba si najprv preštudovať zákon o dani z príjmov.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    sta
    Ahojte, poprosím o radu.
    Živnostník kúpil cez CETELEM televízor (Zmluva o poskytnutí spotrebiteľského úveru), celková hodnota TV je 49.990,-. Na mieste zaplatil 20.000,- v hotovosti a zvyšok bude splácať v 12-tich splátkach po 2.499,-. Na zmluve má uvedené toto:
    Predajná cena tovaru - 49.990,-
    Priama platba - 20.000,-
    Výšky úveru - 29.990,-

    Tento TV však kúpil do prevádzky svojej s.r.o., kde je jediným spoločníkom. Spravil to tak, pretože by mu ako s.r.o. ten TV na úver nedali.
    Viete mi prosím poradiť ako to celé zaúčtovať? Najmä to účtovanie u živnostníka. Môže to byť takto?:
    1. nákup TV 20.000,- (VOZD)
    2. úver 29.990,- (VNZD - zaevidovať cez záväzky?)
    3. mesačné splátky 2.499,- )VOZD - čiastočná úhrada záväzku?)
    4. zaradenie TV do DHM 49.990,-
    5. následné vyradenie z DHM a vystavenie OF na s.r.o. 49.990,- ?
    Podľa mňa treba u živnostníka zaevidovať do záväzkov celkovú hodnotu TV, t.j. 49.990,-- Sk, ako nákup tovaru. Sumu 20.000,-- Sk zaúčtuješ ako čiastočnú úhradu a postupne aj všetky splátky, až do úplného zaplatenia.
    OF pre s.r.o. môžeš vystaviť hneď. TV bude DHM iba pre s.r.o., kde ho riadne zaradíš (v OC) a budeš ho odpisovať.
    Naposledy upravil Anja111 : 18.12.06 at 18:24

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Súhlasím s evuša, že si treba najskôr overiť, či môže dať s.r.o. TV do nákladov.

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    evuša
    A môže vôbec tento televízor dať do nákladov? Nie je to v rozpore so zákonom o dani z príjmov? Zákon o dani z príjmov totiž zakázal podnikateľom nákladovať televízne prijímače. Do nákladov si môže dávať len kocnesionárske poplatky. Záleží to však aj od toho, čím sa firma zaoberá. Treba si najprv preštudovať zákon o dani z príjmov.
    Tá s.r.o. je vlastne kadernícky salón. V zásade je tam ten TV umiestnený kvôli zákazníčkam na spríjemnenie čakania

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    sta
    Tá s.r.o. je vlastne kadernícky salón. V zásade je tam ten TV umiestnený kvôli zákazníčkam na spríjemnenie čakania
    Ak je tak, tak v pohode.

    FAA je offline (nepripojený) FAA

    Som Božie dieťa FAA
    Do nákladov si ho dať nemôžeš. Televízory si môžu dať do nákladov iba firmy, ktoré ho využívajú ako výrobný prostriedok:videopožičovne, reklamné firmy, výrobcovia programov a pod. Kadernícky salón určite nie.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    FAA
    Do nákladov si ho dať nemôžeš. Televízory si môžu dať do nákladov iba firmy, ktoré ho využívajú ako výrobný prostriedok:videopožičovne, reklamné firmy, výrobcovia programov a pod. Kadernícky salón určite nie.
    Podľa čoho súdiš že si ho dať nemôže? Daňový výdavok je považovaný každý výdavok, ktorý je:
    - preukázateľne vynaložený daňovníkom na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov.

    Pokiaľ si ho daňovník pri kontrole obháji, tak nevidím dôvod nedať telev.do daňových výdavkov.

    FAA je offline (nepripojený) FAA

    Som Božie dieťa FAA
    renča1
    Podľa čoho súdiš že si ho dať nemôže? Daňový výdavok je považovaný každý výdavok, ktorý je:
    - preukázateľne vynaložený daňovníkom na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov.

    Pokiaľ si ho daňovník pri kontrole obháji, tak nevidím dôvod nedať telev.do daňových výdavkov.
    Ospravedlňujem sa, zaspal som dobu, vylúčenie televíznych prijímačov z daňových výdavkov bolo zakotvené v §25 zák.366/1999 Z.z. V zákon 595/2003 takéto ustanovenie neobsahuje.
    Ale aj tak, ja byť na mieste daňového kontrolóra tak by mi podnikateľ pri kontrole musel tvrdo obhajovať kúpu televízora pre klientky do kaderníckeho salóna za takmer 50 000.- V tomto prípade by som bral do úvahy celkové tržby a vyšku ostatných výdavkov a podľa toho by som sa rozhodol, či to uznám, alebo nie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.