Zavrieť

Porady

Živnosť+vsetky veci s tym suvisiace.

Zdravím Vás.

Chcel by som vas poprosit o radu.
Chcem zacat podnikat v reklame na internete. Najvhodnejsia bude na to asi zivnost. A teraz mam problem:

- Zijem v BA ale nemam tu trvaly pobyt. Kde si mam ist otvorit zivnost? Mozem v BA alebo doma?
- Ako je to s DPH? Musim byt platcom DPH alebo nie? Co je vyhodnejsie?
- Mam sukromné auto. Mozem ho pouzivat na firemne ucely?
- Tak isto mobil, kedze je teraz akcia OR, alebo ET, da sa zobrat na moje meno a potom to prepisat na zivnost?
- A este jedna: Mam uz teraz nejake vydavky spojene s buducim podnikanim. Da sa to nejako zahrnut do nakladov?

Mozno sa nad mojimi otazkami pobavite, ale ja som z toho fakt blby... Uvitam kazdu odpoved.
Dakujem Vam...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    - živnosť si musíš vybaviť doma
    - platiteľom dane byť nemusíš, až keď tvoj obrat za posledných 12 mesiacov presiahne 1,5 mil, to či sa oplatí alebo nie sa už tu rozoberalo, skús pohľadať v starších príspevkoch, ale v zásade platí, že pokiaľ budeš faktúrovať platiteľom, buď platiteľ aj ty, ak neplatiteľom, nebuď ani ty. Stať sa platiteľom je jednoduché - dá sa to zo dňa na deň, ale zrušiť je už ťažšie
    - môžeš dokonca aj s náhradou 6,20 Sk/km+PHM, ale musíš zaplatiť cestnú daň
    - môžeš prepísať mobil, ale je s tým spojená pokuta od operátora, resp. poplatok za prestup, ale to si už zisti priamo u OR al. ET.
    - dá sa, ale ak presiahnu 50 tis. musia sa odpisovať ako nehmotný majetok.
    Fuuuu tak taku rychlost som necakal. Dakujem.

    Este doplnujuce...

    Mobil teda ostane na moje meno. Da sa to teda nejako dat do nákladov?
    Ved ja stale budem ta ista fyzicka osoba na ktoru je pisany telefon, len so zivnostou navyse...
    Alebo pri uzatvarani zmluvy treba povedat ze ten telefon budem pouzivat pri práci?

    Sorry za tie krepe otazky ale fakt sa v tom nevyznám.
    Asi by som potreboval nejakeho poradcu...

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    No veď poradcov máš-na porade.
    Pri tom mobile je to asi tak, že faktúra ti chodí na nejaké IĆO a DIČ a to je ten rozdiel ako keď si necháš na svojom mene.

    Petas je offline (nepripojený) Petas

    Snažím sa... Petas
    Viktor323
    Zdravím Vás.

    Chcel by som vas poprosit o radu.
    Chcem zacat podnikat v reklame na internete. Najvhodnejsia bude na to asi zivnost. A teraz mam problem:

    - Zijem v BA ale nemam tu trvaly pobyt. Kde si mam ist otvorit zivnost? Mozem v BA alebo doma?
    - Ako je to s DPH? Musim byt platcom DPH alebo nie? Co je vyhodnejsie?
    - Mam sukromné auto. Mozem ho pouzivat na firemne ucely?
    - Tak isto mobil, kedze je teraz akcia OR, alebo ET, da sa zobrat na moje meno a potom to prepisat na zivnost?
    - A este jedna: Mam uz teraz nejake vydavky spojene s buducim podnikanim. Da sa to nejako zahrnut do nakladov?

    Mozno sa nad mojimi otazkami pobavite, ale ja som z toho fakt blby... Uvitam kazdu odpoved.
    Dakujem Vam...
    Mam presne tieto otazky na jazyku...
    A ked mi tie vydavky presiahnu 50tis. co sa s tym robi?
    Ked sa stanem platcom DPH a po roku budem chciet byt neplatca so je s tym vsetko spojene?


    Dakujem

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Veď už som to uviedol vyššie: odpisuje sa ako nehmotný dlhodobý majetok 4 roky.
    Musíš svoj majetok nanovo zdaniť, t.j. odviesť daň z účtovnej hodnoty majetku, ktorý v ten deň máš.

    Živnosť+vsetky veci s tym suvisiace.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.