Zavrieť

Porady

helikobaktér

mate niekto skusenosti s helikobakterom?
je to velmi nebezpecne?
zistili mi vysoke hodnoty na helikobaktera? coho sa mozem obavat? je to dlhodobe liecenie?
ak poznate nejaku stranku, kde je o nom viac popisane, privitam.....dakujem
Usporiadat
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
renatan renatan

renatan je offline (nepripojený) renatan

Je to svinstvo, ktoré sa myslím ani nedá vyliečiť, len to liečbou hodiť do mrazu. Ale to neviem na 100%. Aj mne to zistili, jedla som dosť hnusné antibiotiká, ale našťastie pomohli. prejavovalo sa mi to na tvári okolo úst červenými fľakmi a vyrážkami, bolo to dosť škaredé a hlavne nepríjemné. Dlho som sa toho nemohla nijakým spôsobom zbaviť a po liečbe ako keď utne. Pokoj. Vraj so to často prejavuje takýmto spôsobom hlavne u žien okolo tridsiatky.
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Dosť ma to zaujíma.Ja mám problém so žalúdkom.Mám veľa kyseliny a netrávi mi poriadne.Doktorka mi predpísala Helicid.Ja som si ešte kúpila v lekárni test na Helikobaktéra,stál len 140.-Sk,no ale moc múdra som z toho neni.Tam sa mali objaviť dve červené čiarky a ja som mala tú rozhodujúcu /druhú/ čiarku len úplne slabulinko ružovú.Tak teraz neviem či mám helikobaktéra,alebo vred,alebo len prekyslený žalúdok.Ja žiadne vyrážky nemám.Napíš mi ako sa ti to prejavilo a aké vyšetrenie ti robili na ten helikobaktér.
0 0
zszitas zszitas

zszitas je offline (nepripojený) zszitas

Da sa vyliecit, medicina to riesi trojkombinaciou antibiotik, vacsine to zabera, ale nie je to pravidlo ( vedlajsie ucinky vsak pocitite, podobne, ako RENATAN o prispevok vyssie), mozu sa vsak po case vratit. Su ale poznatky, ze dobre zabera prirodna liecba s Aloe stavou (min 90%), propolisom a cesnakovymi kapsulkami, co su prirodne antibiotika a doporucuju sa aj kvalitne probioticke kapsulky! Tato kombinacia pomohla viacerim sa zbavit exaktne Helikobacter Pilory, este aj s inymi pozitivnymi vedlajsimi ucinkami a nie negativnymi. Ide to ale trochu pomalsie, ako s antibiotikami, predsa su to prirodne preparaty, ale k ulave dojde spravidla uz prvy tyzden, ...poistovne to nepreplacaju, treba si to zvazit.
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Vema,to sa nemusí prejavovať len vyrážkami,ja som tiež žiadne vyrážky nemala,ale helikobaktera mám.Ak máš problémy so žaludkom,povedz to lekárovi nech ti zoberie krv na toto vyšetrenie a tak zistíš na čom si.Ak sú to vredy,tak treba ísť na gastroskopiu a liekmi sa to všetko zalieči,no možno len na čas.
0 0
renatan renatan

renatan je offline (nepripojený) renatan

Ja som začala chodiť ku kožnej lekárke, lebo sa mi na okolo úst a nosa stále vyhadzovali vyrážky a červené fľaky. Ani v puberte som nevyzerala tak zle! Liečila som to mastičkami, čo mali moje deti na atopický ekzém, ibaže tie sú hormonálne, síce pomáhajú, ale len dočasne. A po dlhšej dobe mi u lekárky zobrali krv na vyšetrenie helicobactera pylori, ale hneď mi aj nasadili tie antibiotiká. Vyšetrenie bolo pozitívne, dostala som ďalšiu dávku a bol pokoj. Názov liekov si nepamätám, už je to asi päť rokov. V telke som počúvala raz besedu na tútú tému a tam jedna doktorka povedala, že niekedy sa helikob. ani nedá zistiť z krvi, výsledky môžu byť negatívne a až nejakým odberom (snáď ?) sliznice žalúdka sa to dá zistiť 100%. Už mám pár rokov pokoj, našťastie. Ešte podotknem, že som tie lieky dosť zle znášala, boli mi veľmi ťažké na žalúdok, mala som asi aj dva druhy. Ale fakt už neviem, čo to bolo.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Moja dcéra mala približne v 8 rokoch problémy so žalúdkom. Mávala bolesti bruška, nechutilo jej jesť a bývalo jej špatne. Chodili sme k obvodnému lekárovi, ktorý jej predpísal Hylak kvapky. Tieto problémy ustúpili, ale začali sa jej tvoriť nepríjemné škvrny na tele a vtedy sme museli absolvovať sériu vyšetrení. Nakoniec jej zistili, že "niekededy v minulosti" vraj prekonala helikobaktera. Nikdy predtým však nemala takéto problémy, preto som sa snažila zistiť, ako k tomu mohla prísť. Doteraz nemám odpoveď, viem len, že ho prekonala. Tiež užívala nejaké antibiotiká a odvtedy takéto prejavy nikdy nemala. Neviem, či sa to dá vyliečiť, či sa to môže vrátiť, ale takisto neviem, ako je možné, že sme ani nevedeli, že takéto niečo v tele má a prekonala to sama a prejavilo sa to až v budúcnosti. Tiež záleží aj na imunite. Chodili sme pravidelne na vyšetrenia, sledovali ju asi 2 roky, musela dodržiavať prísnu diétu a odvtedy takéto príznaky nemala. Lekárka mi však povedala, že aj keď by sa choroba nevrátila, určité následky to môže mať v podobe nechutenstva, problémami so žalúdkom. Našťastie dospieva a teraz jej chutí jesť dvojnásobne a aby som to nepreriekla, nemá žiadne problémy. Takže asi je to u každého individuálne a možno záleží aj na veku, neviem. Neporadila som Vám, ale aspoň som sa podelila o vlastnú skúsenosť. Držím palce pri zdolávaní tejto choroby.
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

Ja mám tiež osobnú skúsenosť s helicobacterom pylori. Mala som dlhodobo kožné problémy, vystriedala som asi tri kožné lekárky, množstvo vyšetrení (gyn.,gastro, zubné, alergolog...) , lebo mi nevedeli zistiť, z čoho som mala na tvári červené fľaky, ktoré veľmi svrbeli. A predstavte si, po vyšetrení sondou som mala negatívne výsledky, pričom z krvi mi vyšiel výsledok na HP vysoko pozitívny! Ale nikto mi nepredpísal trojkombináciu liekov na HP. Až tretia kožná lekárka, asi po troch rokoch chodenia po lekároch, po popísaní všetkých možných vyšetrení, ktoré som absolvovala mi predpísala antibiotiká. Od vtedy mám pokoj. Antibiotiká aj mne spôsobovali mierne žaludočné bolesti. Viete si predstaviť akú mám antipatiu voči návštevám u lekárov.
HP nosí v sebe veľa ľudí, lenže im nemusí spôsobovať žiadne problémy, čiže nemusí sa prejaviť. U niekoho môže spôsobovať žaludočné problémy, niekomu kožné. Lieči sa iba v prípade, že spôsobuje problémy. A aj tu nieje záruka, že sa ti nevráti. Môžeš ho znova od niekoho chytiť.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
K tomu , čo sa tu popísalo vyššie ,chcem len doplniť. Aby sa zabránilo recidíve HP treba si dať pozor na stravovanie. HP sa do jedla dostáva pri prenášaní potravy. Preto sa nedoporučuje jesť v jedálni popr. v reštaurácii. Jedlo pokiaľ je to možné treba nabrať rovno z hrncov , v ktorých sa varilo a jesť vlastným príborom , ktorý si dotyčná osoba umýva vždy sama a vždy len svojou hubkou a utiera vlastnou utierkou.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Chcem všetkých ,ktorí majú záujem upozorniť na tento článok, ktorý vyšiel dnes v novinách Pravda.

7.10.2006 - Čokoláda - zdravie - strana 3

Nepríjemný spoločník helicobacter sa kamaráti s vredmi

Ak vám nadriadený v práci príliš často neopodstatnene „čistí žalúdok“, môže sa vám začať ozývať žalúdočný alebo dvanástnikový vred. Nejestvuje síce dostatok dôkazov, že vredy priamo spôsobuje stres, neuróza však rozhodne prehlbuje príznaky tohto ochorenia! A možno na vine ani nie je váš šéf, ale baktéria nazývaná helicobacter!

Peptický vred je vlastne vred žalúdka alebo dvanástnika (predná časť čreva). Patrí medzi najrozšírenejšie ochorenia a tvorí približne 90 percent všetkých vredov. Aj keď lekári dosiaľ presnú príčinu ich vzniku nepoznajú, vedia, že sa na nej podieľa nadmerná tvorba kyseliny v žalúdku, svoju úlohu zohrávajú psychické vplyvy a napokon baktéria, ktorá sa nazýva Helicobacter pylori. Čudný špirálovitý mikroorganizmus, ktorý je známy tým, že prežíva v najmenej pohostinnej časti tráviacej sústavy, v kyslom prostredí žalúdka, je známy viac ako dve desiatky rokov. Za objasnenie jeho úlohy v zápalových a vredových ochoreniach žalúdka dostali dvaja Austrálčania dokonca Nobelovu cenu.

Spôsobuje najmä dvanástnikové vredy

Štatistika posledných rokov je pomerne optimistická. „Výskyt helicobactera v populácii klesol z 50 až 60 percent v 90. rokoch na súčasných 20 až 30 percent, a to najmä v Bratislave a okolí,“ konštatuje doc. MUDr. Ľubomír Jurgoš, PhD., prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti. „Podobný výskyt zaznamenávame aj v rámci Európy. Na východnom Slovensku, kde je horšia sociálno-ekonomická situácia, má helicobactera až 40 percent obyvateľstva.“ Baktéria sa šíri doslova z úst do úst, kvapôčkovou infekciou, nejaký čas vie prežiť aj na zubnej sklovine, kam sa dostane po odgrgnutí, chvíľu vydržíaj na zle umytom pohári. Zaujímavé je, že tretina ľudí s ňou prežije celý život a nemá nijaké problémy. Ďalšia tretina možno trpí maximálne nadúvaním a zápachom z úst.
Tej poslednej však vie helicobacter poriadne „osladiť“ život. Spôsobí im zápal žalúdočnej sliznice, vredy, v zriedkavejších prípadoch dokonca rakovinu. „Z desiatich pacientov s dvanástnikovým vredom deviati majú v žalúdku helicobactera,“ dodáva doc. Jurgoš, ktorýsa na túto problematiku špecializuje.
Žalúdkový vred sa už s týmto mikroorganizmom spája zriedkavejšie. Helicobactera nájdu každému šiestemu pacientovi z desiatich.

Liečba trojkombináciou

Hoci skúsený gastroenterológ vie charakter vredu v našej tráviacej sústave obyčajne určiť už „na pohľad“ pomocou endoskopu, jednoznačný záver povie až histologické vyšetrenie, kam sa odošle vyštipnutá vzorka sliznice. Zatiaľ čo diagnostika prítomnosti helicobactera sa dá dnes urobiť aj z dychového testu, resp. nepriamo z krvi, druh vredu sa dá stanoviť jedine tak, že ho lekár vyšetrí pomocou „hadice v krku pacienta“. „Ešte je možný rőntgen, na ten však pacientov posielame veľmi zriedkavo, len ak extrémne netolerujú endoskopiu,“ vysvetľuje odborník. „Malé plošné vredy pri rtg vyšetrení navyše môžeme prehliadnuť. A nevýhodou je, že sa nedá urobiť histologické vyšetrenie.“

Pokračovanie na strane IV
Dokončenie zo strany III

Vďaka antimikróbnej liečbe, to znamená špeciálnej kombinácii antibiotík, pomocou ktorých dnes možno zo žalúdka „vyhnať“ helicobactera, a skupine liekov nazývaných blokátory protónovej pumpy, ktoré potláčajú tvorbu žalúdočnej kyseliny, dnes výskyt peptických vredov pomaly klesá. Liečba vredov sa totiž v poslednom období dosť zmenila. V minulosti sa vredy často odstraňovali chirurgicky, dnes ich moderné lieky na znižovanie kyslosti, blokátory protónovej pumpy, umožňujú vyliečiť v priebehu niekoľkých týždňov.
„Ak sa u pacienta dokáže prítomnosť helicobactera, liečime ho špeciálnou trojkombináciou liekov, v ktorej sú dva druhy antibiotík a jeden blokátor protónovej pumpy na zníženie kyseliny,“ vysvetľuje MUDr. Jurgoš. „S dvoma druhmi antibiotík je účinnosť tejto liečby 80 až 90 percent a liečba obyčajne trvá sedem dní. Pacient na ňu dopláca asi 150 korún. Samozrejme, sú pacienti, ktorí majú veľmi odolný kmeň helicobactera a u nich musíme vyskúšať viacero kombinácií liekov.“

Pomôžu aj probiotiká

Stáva sa aj to, že treba preliečiť aj blízkych príbuzných pacientov, najmä tých, ktorí mávajú opakujúce sa žalúdočné problémy a helicobacter sa k nim s obľubou vracia. „Je totiž dokázané, že v rodinách vredárov je častejšívýskyt tejto baktérie. Prítomnosť helicobactera však neznamená nákazu podobnú napríklad žltačke, nie je potrebné povinne vyšetrovať vždy celú rodinu. Z ekonomického hľadiska by to ani nebolo možné. Ak sa však v rodine opakovane vyskytujú problémy, a navyše sútam malé deti, je dobré, ak sa dajú vyšetriť všetci. Výskyt helicobactera totiž stúpa aj s vekom a často sa stáva, že jeho nositeľmi sú starí rodičia, ktorí pri kŕmení dieťaťa ochotne ochutnávajú z tej istej lyžičky jedlo.“ V poslednom období sa čoraz častejšie pri problémoch so žalúdkom a s helicobacterom hovorío „priateľských baktériách“ - probiotikách. Doc. Jurgoš: „Určite majú svoj význam. Kolonizujú sliznicu tráviaceho traktu, a tým súťažia o miesto aj s helicobacterom. Miernia nežiaduce účinky antibiotickej liečby a do tretice zvyšujú celkovú obranyschopnosť tela. Nehradíich však poisťovňa, preto ten, kto na to má, ich môže užívať už aj počas samotnej antibiotickej liečby, rozhodne však majú význam po jej skončení na úpravu črevnej flóry.“
Vredmi častejšie trpia ľudia s krvnými skupinami nula a áčko a vredári dobre vedia, že sa im najradšej ozývajú na jar a na jeseň. „Nekomplikované vredy sa vyhoja aj za 2 týždne, liečba ostatných trvá vyše mesiaca. Ak sa podarí preliečiť aj helicobactera, riziko návratu ochorenia sa 8- až 10-násobne znižuje.“ Vyliečení vredári žijú ako každý iný človek. Súčasná medicína už ustúpila aj od prísnych diét. Nikto z nich nemusí hladovať, stačísa vyhnúť potravinám, ktoré im nerobia dobre. A ešte zahodiť cigarety a naučiť sa „predýchať“ stres.

Foto popis| Austrálčania Warren a Marshall dostali za znovuobjavenie baktérie nepochopiteĺne žijúcej v kyslom prostredí žalúdka minulý rok Nobelovu cenu. Aby presvedčili svet, že helicobacter naozaj obýva nášžalúdok, Marshall vypil obsah skúmavky s kultúrou helicobactera a už po niekoĺkých dňoch sa uňho objavili príznaky akútneho zápalu žalúdočnej sliznice. Až tam zašla obetavost’ vedca v snahe presvedčit’ ostatných o svojej pravde...
Foto popis| Súčasťou žalúdočných štiav je kyselina chlorovodíková, žieravina, ktorá sa v priemyselnej výrobe používa na čistenie kovov.

***

Dôkaz prítomnosti helicobactera
Hadica do žalúdka - ide o endoskopické, resp. gastrofibroskopické vyšetrenie. Pri gastrofibroskopii sa lekár pozerá do žalúdka cez vláknitú optiku, pri videoendoskopii vidí vnútrajšok tráviacej sústavy na monitore. Malými klieštikmi vyštipne vzorku sliznice, ktorú ponorí do špeciálneho prostredia (tzv. rýchly ureázový test). Ak vzorka sčervenie, potvrdí sa prítomnosť helicobactera. Výsledok je hotový do 15 minút od vyšetrenia priamo v ambulancii. Vyšetrenie hradí poisťovňa v plnej výške. Dychový test - je to neinvazívne vyšetrenie, ktoré je však podobne ako endoskopia priamym dôkazom prítomnosti helicobactera. Môžu ho absolvovať aj tehotné ženy a deti. Robí sa len v súkromnom centre Thalion na Mýtnej ulici v Bratislave, ale skúmavky tam možno zasielať aj poštou. Prebieha tak, že pacient džúsom zapije špeciálnu tabletku a následne fúka do skúmavky. Dôkazom helicobactera je chemická reakcia vo vydýchnutom vzduchu. Diagnostika je hotová do hodiny, vyšetrenie však poisťovne hradia len čiastočne, pacient dopláca 1 900 Sk (520 Sk kúpa testu v lekárni plus 1 400 Sk vyšetrenie vzorky). Vyšetrenie protilátok z krvi -toto vyšetrenie je len orientačné. Vychádza z predpokladu, že pacient, ktorý má helicobactera, má v krvi proti nemu vytvorené protilátky. 20 percent ľudí je však falošne negatívnych alebo falošne pozitívnych. Znamená to, že pacienti s poruchou imunity môžu mať v žalúdku helicobactera a protilátky proti nemu netvoria, alebo, naopak, helicobactera už nemajú, ale niekedy v živote sa s ním stretli a protilátky v krvi majú. Vyšetrenie hradí poisťovňa v plnej výške.

Kto trpí častejšie vredmi * rodinný výskyt * osoby s krvnou skupinou 0 a A * ľudia žijúci v strese a vo veľkých mestách * fajčiari * obézni * častejšie mužiAlarmujúce príznaky Krvácajúci vred predstavuje vždy vážny stav, ktorý môže ohroziť pacientov život. Môže totiž drasticky znížiť tlak v tepnách a ohroziť funkciu životne dôležitých orgánov. Ak osobu trpiacu na peptický vred postihne náhla slabosť, dávenie, ktorého obsah vyzerá ako kávová usadenina, okamžite treba vyhľadať lekára. Iným nebezpečným príznakom je čierna stolica alebo stopy krvi v nej. Krvácanie vredu môže spôsobiť aj závraty a nevoľnosť.

Ako delíme vredy
(ich druh možno jednoznačne určiť len podľa vzorky odoslanej na histológiu, aj keď skúsený gastroenterológ ich vie na 80 percent rozlíšiť vizuálne)

Peptické
a) žalúdočné - bolesť pri nich vychádza z hornej časti brucha, po jedle obyčajne zosilnie. Chorý zvykne chudnúť.
b) dvanástnikové - spôsobujú zvierajú, pálivú bolesť v hornej časti brucha. Stav sa zhoršuje v noci. Niekomu prináša úľavu, ak niečo zje, alebo sa napije mlieka. Polovica postihnutých s dvanástnikovým vredom však nemá príznaky. Najmä tento typ vredov sa spája s prítomnosťou helicobactera.
Malígne - vredový nádor (rakovina žalúdka)

Vredy spôsobené endokrinne aktívnymi nádormi -napr. nádorom pankreasu (sú pomerne zriedkavé)

Ako na peptický vred
1. Primeraná strava:
a) Vylúčte z jedálneho lístka potraviny, ktoré vám obyčajne spôsobujú žalúdočné problémy. Súčasná medicína ustúpila od prísnych diét, treba načúvať vlastnému telu a spoliehať sa na vlastný úsudok. Komu robí zle pálivá paprika alebo cibuľa, nech ich neje. Ak vám strukoviny spôsobujú nadmernú plynatosť, vynechajte ich.
b) V zásade uprednostňujte biele mäsá a ryby, používajte rastlinné oleje, nepresáľajte. c) Súčasťou potravy by mali byť ovsené a pšeničné vločky, lecitín. Odporúča sa najmä tmavý chlieb.
d) Z minerálnych vôd sú vhodné alkalické, resp. s vyšším obsahom sodíka (škodia však pacientom s vysokým tlakom).
e) Neodporúčajú sa tučné, údené mäsá, slané oriešky a kešu, mentolové, eukalyptové cukríky a žuvačky môžu tiež zvýrazniť tráviace ťažkosti.
f) Nie je vhodné piť „zalievanú“ kávu, nápoje s vysokým obsahom kofeínu a oxidu uhličitého (bublinkové). Pálenie záhy môže niekomu spôsobiť pikantný kečup, paradajky, múčniky s makom.
2. Jedzte pravidelne a v malých množstvách. Jedlo neutralizuje žalúdočnú kyselinu.
3. Nefajčite! Existujú nepopierateľné dôkazy, že fajčenie prispieva ku vzniku peptických vredov. Osoby, ktoré nefajčia, nimi trpia zriedkavejšie.
4. Obmedzte lieky proti bolesti
na báze kyseliny acetylsalicylovej. Už dlho je známe, že acylpyrín (aspirín) škodí žalúdočnej sliznici. V prípade potreby sa radšej rozhodnite pre lieky s paracetamolom alebo ibuprofénom.
5. Antacidá. Lieky na neutralizáciu žalúdočnej kyseliny, ktoré sa dajú kúpiť bez lekárskeho predpisu, dočasne zmierňujú problémy ako podporný prostriedok. Vredy však priamo neliečia. Sóda bikarbóna síce poskytuje okamžitú úľavu, zvyšuje však riziko komplikácií ochorenia!
6. Užívajte probiotiká. Klinické štúdie dokázali, že ich užívanie má nielenže preventívny účinok pred infekciou helicobacterom, ale majú výrazne pozitívny efekt aj pri jej liečbe.
7. Stres prehlbuje príznaky vredovej choroby. Napätie uvoľňuje aj pravidelná fyzická aktivita a rôzne relaxačné metódy.

Autor: Bianka Stuppacherová

copyright: PEREX a.s. - Pravda - Pravda.sk
2 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Danka,pekné od teba,že si to takto všetko pekne.Rada som si to prečítala,si poklad.
0 0
Tana74 Tana74

Tana74 je offline (nepripojený) Tana74

Čo by ste robili, keby bolo podozrenie na heligobaktera u deväťročného dieťaťa?
Určite s dcérkou na endoskopické vyšetrenie nepôjdem......
0 0
Tana74 Tana74

Tana74 je offline (nepripojený) Tana74

DanielaSĽ
K tomu , čo sa tu popísalo vyššie ,chcem len doplniť. Aby sa zabránilo recidíve HP treba si dať pozor na stravovanie. HP sa do jedla dostáva pri prenášaní potravy. Preto sa nedoporučuje jesť v jedálni popr. v reštaurácii. Jedlo pokiaľ je to možné treba nabrať rovno z hrncov , v ktorých sa varilo a jesť vlastným príborom , ktorý si dotyčná osoba umýva vždy sama a vždy len svojou hubkou a utiera vlastnou utierkou.
Pekné....., ale čo urobiť s tým, keď deti chodia na obedy do družiny a vlastne často aj k starým rodičom, ktorí si nepripustia, že by niekoho prípadne mohli nakaziť......
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Tana74
Čo by ste robili, keby bolo podozrenie na heligobaktera u deväťročného dieťaťa?
Určite s dcérkou na endoskopické vyšetrenie nepôjdem......
Moja dcéra mala približne v tomto období podozrenie na helikobaktera a vyšetrenia jej robili len formou krvných testov a iných odberov. Takto jej aj zistili, že ho prekonala. Myslím si, že je to len na konzultácii s lekárom, aký postup mieni zvoliť. Ale viem, že nám to zistili odbermi.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Tana74
Pekné....., ale čo urobiť s tým, keď deti chodia na obedy do družiny a vlastne často aj k starým rodičom, ktorí si nepripustia, že by niekoho prípadne mohli nakaziť......
Ja som sa stravovala asi tak, že v jedálni mi odobrali jedlo z hrncov v ktorých sa varilo do môjho obedára a jedla som to v kancelárii na vlastnom tanieri s vlastným príborom a umyla som si to len ja vlastnou hubkou a utrela vlastnou utierkou. Tu nejde o stravovanie doma, ale vo verejných stravovacích zariadeniach.Myslím, že po dohode,by sa to aj v školskej jedálni dalo takto zariadiť.
0 0
Tana74 Tana74

Tana74 je offline (nepripojený) Tana74

DanielaSĽ
Ja som sa stravovala asi tak, že v jedálni mi odobrali jedlo z hrncov v ktorých sa varilo do môjho obedára a jedla som to v kancelárii na vlastnom tanieri s vlastným príborom a umyla som si to len ja vlastnou hubkou a utrela vlastnou utierkou. Tu nejde o stravovanie doma, ale vo verejných stravovacích zariadeniach.Myslím, že po dohode,by sa to aj v školskej jedálni dalo takto zariadiť.
To nie je zlý nápad......

Dani a nemôže sa to preniesť aj rukami??? V našej jedálni kuchárky naberajú jedlo rukami.... keď to vidím, ani jesť nemôžem......
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Tana74
To nie je zlý nápad......

Dani a nemôže sa to preniesť aj rukami??? V našej jedálni kuchárky naberajú jedlo rukami.... keď to vidím, ani jesť nemôžem......
No práve ten helikobakter sa prenášaním stravy dostane do jedla. Holými rukami, nemajú ani lekárske rukavičky?
0 0
Tana74 Tana74

Tana74 je offline (nepripojený) Tana74

DanielaSĽ
No práve ten helikobakter sa prenášaním stravy dostane do jedla. Holými rukami, nemajú ani lekárske rukavičky?
.... nie nemajú..... Keď som sa tam začala stravovať, začali mi problémy so žalúdkom.....
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Tak to by som nahlásila hygiene, naše majú jednu ruku s ktorou držia tanier bez rukavice, ale tou čo naberajú jedlo majú také tenké rukavičky ako lekári....
0 0
Tana74 Tana74

Tana74 je offline (nepripojený) Tana74

DanielaSĽ
Tak to by som nahlásila hygiene, naše majú jednu ruku s ktorou držia tanier bez rukavice, ale tou čo naberajú jedlo majú také tenké rukavičky ako lekári....
Chystám sa, len musím vymyslieť ako, aby som nedostala "padáka"......
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať