Zavrieť

Porady

Ako účtovať fakturované náklady na ubytovanie?

SZČO v prvom roku podniknia (2023) dodával dlhodobo služby v zahraničí jednej spoločnosti. V zmluve mali dohodnuté, že daná spoločnosť uhradí náklady na ubytovanie. Ukázalo sa, že v praxi firma nemohla mať takýto výdavok za "nezamestnanca" a navrhli, že si teda živnostník bude ubytovanie hradiť sám a náklady mu "preplatia", teda fakturovať im náklady 1:1.

Dnes už vieme, že to bolo veľmi nešťastné riešenie pre SZČO - pre obidve strany bola forma spolupráce nová skúsenosť, nebol tam zlý úmysel. Pri spracovaní daňového priznania "vyšlo slnko" -
že tieto "náklady" ako faktúry vstupujú do obratu, čo je priam likvidačné (jedná sa o vysoké sumy) ak z toho má platiť daň. Viem, viem, ale stalo sa...

Má niekto dobrú radu, ako to korigovať? Ocením akýkoľvek nápad - fakturovať ako doplnkové služby?; resp. ako zahrnúť do výdavkov....?

Ospravedlňujem sa za laicky formulovanú otázku - nepodnikám ani neúčtujem, snažím sa len pomôcť "núdznemu" a zatiaľ som v zákonoch možné riešenie nenašla... tak som tu pre fundované rady skúsených odborníkov Ďakujem veľmi pekne!
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  Výdavky na ubytovanie SZČO sú jeho výdavkami. Ak sa s odberateľom dohodol, že mu ich preplatí, mal ich zahrnúť do fakturácie svojich služieb. Ak už svoje služby fakturoval, môže zaslať opravný doklad, (fa) v ktorom to ubytovanie zahrnie.
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  stikka Ďakujem pekne za odpoveď. Ubytovanie fakturoval, avšak 1:1, t.z. ak za ubytovanie zaplatil povedzme 10000 EUR, fakturoval 10000 EUR a v tom je ten problém, lebo faktúra = obrat = daň, ktorú musí uhradiť a nik mu ju nepreplatí. Preto sa pýtam na možnosť opravných doložiek, fakturovať ako doplnkové služby nepodliehajúce zdaneniu (ak existuje), alebo niečo v tom smere... aby sa o danú sumu znížila daň, keďže sa v reáli jedná o výdavky, len to nebolo správne účtované (a fakturované s navýšením).
  kn-alka nie, neexistuje, preplatenie ubytovania je príjmom SZČO - ak podáva DP s paušálnymi výdavkami, tak tie paušálne výdavky obsahujú tie výdavky na ubytovanie....to že SZČO má platiť daň nie je problémom jeho objednávateľa - SZČO predsa preto podniká, aby dosiahol zisk a platil dane.

  a ak tie paušálne výdavky 60% sú nižšie, ako skutočné výdavky, tak si má robiť daňovú evidenciu, alebo účtovníctvo
  stikka Ďakujem za Váš príspevok. Vedie, má externú účtovníčku, uplatňoval cestovné náhrady, všetko ok. Problém je s ubytovaním, ktoré mu dojednal objednávateľ (vo väčších firmách je bežné, že riaditeľ niečo slúbi a finančák to stopne , tak sa dodatočne dohodli takto, že však mu to "preplatia" ako sa dohodli a že tú presnú sumu bude fakturovať), SZČO si žiaľ neuvedomil dôsledky súhlasu a účtovníčka ho na to neupozornila, nevšimla si to asi, neviem... ona teraz nevie ako by sa s tým dalo naložiť, tak skúšam tu, nikto nie sme vševediaci, možno sa nájde niekto so skúsenosťou, kreatívnym nápadom. Hľadáme riešenie, nie vinníka... tak snáď niekto bude vedieť poradit _^_
  kn-alka ešte raz: všetko ide do príjmov
  1. ak má paušálne výdavky - žiadne iné výdavky už neúčtuje, len paušál +odvody
  2. ak vedie daňovú evidenciu, aj výdavky za ubytovanie sú jeho výdavkami
  3. ak účtuje, tak isto aj výdavky za ubytovanie sú jeho výdavkami

  iné riešenie nenájdeš
    zbaliť

  Ako účtovať fakturované náklady na ubytovanie?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.