Zavrieť

Porady

Pozemok

Zdravím, som SZČO, platca DPH, JÚ, kúpil som stavebný pozemok, postupne som uhradil tri faktúry v mesiaci jún, s dátumom júnovým. Chcel som ich zaradiť do júna. Dnes mi prišla sumarizovaná faktúra, s dátumom júlovým. Teraz som v pomykove, či si môžem zaradiť tie tri uhradené faktúry do júna, alebo až tú sumárnu do júla. Všetky tie faktúry sú daňovým dokladom. Neviem načo mi poslali aj tú vyúčtovaciu. Vie mi niekto poradiť?
9 komentárov     zbaliť
Negoce na základe akého dokladu bola realizovaná platba ? fa? predfa? KPZ?
stavebný pozemok je s DPH?
lotina Najskôr bola kúpna zmluva ešte v apríly, následne po podpise postupne tri zálohové faktúry a po ich úhrade už ostré faktúry ako daňový doklad. tie som chcel zaradiť kvôli dph do júna, nečakal som vyúčtovaciu faktúru teraz v júli. ano stavebný pozemok je s dph.
Negoce na KPZ nebola vyčíslená DPH? (daňový doklad je aj KPZ)
lotina V kúpnej zmluve nie je vyčíslená DPH, Je v nej len napísané: Kúpna cena je dohodnutá bez DPH. Ale už na všetkých faktúrach je aj vyčíslená DPH.
lotina Ide o to, že v júny som musel popustiť časť pozemku na predaj, nejako mi to nevychádzalo finančne a platbu za časť pozemku som dostal už v júny na základe kúpnej zmluvy, ktorú mi urobil právnik a tým pádom, z kúpy pozemku si môžem nárokovať DPH, ale z predaja musím odviesť DPH, a chcel som to mať v jednom mesiaci.
Negoce KPZ nemôže byť bez DPH, nakoľko spoločnosť je platiteľom DPH......kedy nastal dátum dodania?
napíš na FS SR.......stanovisko pošli predávajúcemu (ak budeš mať vysoký nadmerný odpočet ozve sa kontrolór FS SR (bude žiadať doklady , kt. ťa oprávňujú žiadať nadmerný odpočet DPH)- osobná skúsenosť (kúpil pozemok s DPH, na základe KPZ, kde bola vyčíslená DPH, na základe tejto KPZ si žiadal vyplatiť nadmerný odpočet DPH, v KPZ bol určený dátum dodania)
kn-alka lotina, však ak máš doklad o prijatej platbe, z neho si nárokovať DPH môžeš, tú vyúčtovaciu faktúru v júli máš nulovú, tam si DPH nárokovať nemôžeš.

Tá vyúčtovacia júlová faktúry tvoje DPH za júl neovplyvní.
lotina Asi som sa nejako zle vyjadril. Zmluva je ok, prešla cez kontrolu, mne ide o to, či si môžem žiadať dph už v júni, na základe faktúr, kde je vyčíslená dph, alebo tie faktúry ignorovať a zaradiť do účtovníctva len tú poslednú vyúčtovaciu júlovú. Veď si nemôžem hádzať do účtovníctva aj tie tri faktúry, na základe ktorých som vyplácal pozemok na účet predávajúceho a ešte aj tú vyúčtovaciu júlovú. V tomto potrebujem radu.Poprosím v tomto pomôcť.Moc ďakujem
lotina Práve čítam radu od kn-alky, to som potreboval vedieť, super, moc ti ďakujem za cennú radu.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

  Nandrolon
  DPH si uplatníš postupne tak, ako ti chodili daňové doklady na prijaté platby. Ak si platil 3 x, tak máš predsa 3 x zálohové faktúry /na základe ktorých si to uhrádzal/ a k nim 3 x daňové doklady na prijatú platbu, teda ich dátumom účtuješ a uplatňuješ DPH.
  Pozemok zaradíš do používania buď preberacím protokolom, alebo vkladom do katastra podľa toho, čo nastane skôr.
  lotina Ano ďakujem pekne

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.