Zavrieť

Porady

Aká je premlčacia lehota pri daňovom nedoplatku?

Podľa daňového poriadku je premlčanie daňového nedoplatku premlčaný po 20tich rokoch. Platí táto lehota aj keď stále prebieha exekučné konanie?
veronikasad Karol, čo keby si doplnil z ktorého roku je daňový nedoplatok, odkedy a akým spôsobom prebieha danova exekúcia ...
KarolB21 Nedoplatok je z roku 2005 a 2006. Exekúciu zahájilo exekučné oddelenie daňového úradu prakticky hneď ako nebol rozdiel dane uhradený v predpísanej lehote. Neskôr, asi po 10tich rokoch postúpil DU pohľadávku Slovenskej konsolidačnej. tá pred rokom poverila komerčného exekútora na vymáhanie. S ním mám podpísaný splátkový kalendár, zatiaľ uhrádzam splátky v dohodnutej výške.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Pokiaľ ide o premlčanie, tak plynutie premlčacej doby sa prerušuje počas exekučného konania. Inak povedané, počas exekúcie neplynie premlčacia doba. Preto ak počas exekúcie neplynula premlčacia doba, je možne že ani nedošlo k premlčaniu exekučne uplatneného nároku.
    KarolB21 Ďakujem za odpoveď, pripájam článok ktorý som našiel.



    Premlčanie vs. zánik práva na vymáhanie daňového nedoplatku
    Od premlčania práva na vymáhanie daňového nedoplatku treba odlíšiť zánik práva na vymáhanie daňového nedoplatku. Premlčaním sa právo stáva len oslabeným v tom zmysle, že ho nemožno realizovať, ak dlžník premlčanie namieta. Dokiaľ však námietka nie je vznesená, správca dane na premlčanie neprihliada.

    Zánik práva na vymáhanie daňového nedoplatku naopak spôsobuje, že správca dane nemôže exekvovať pohľadávku vôbec, a na túto skutočnosť musí prihliadnuť sám z úradnej povinnosti bez námietky dlžníka. K zániku práva na vymáhanie daňového nedoplatku dochádza po 20 rokoch po skončení kalendárneho roku, v ktorom vznikol daňový nedoplatok.

    Pravidlá premlčania a zániku platné pre daňové nedoplatky platia aj pre peňažné plnenia, ktoré nie sú daňou, ale sú uložené rozhodnutím správcu dane podľa daňového poriadku (vrátane exekučných nákladov a hotových výdavkov).

    Tip: V súvislosti s posudzovaním plynutia lehôt za posledné roky treba vziať do úvahy tiež tzv. lex corona (zákon č. 67/2020 Z.z.), ktorý v § 9 počas obdobia pandémie prerušil plynutie lehoty na zánik práva vyrubiť daň, plynutie lehoty v ktorej sa premlčuje právo na vymáhanie daňového nedoplatku a tiež lehoty na zánik práva vymáhať daňový nedoplatok. Obdobím pandémie sa podľa § 2 ods. 1 a 3 uvedeného zákona pre účely prerušenia plynutia predmetných lehôt rozumie obdobie od 12. 3. 2020 do 30. 9. 2020 (203 dní).

    Barbora Magočová

    Autor článku Barbora Magočová
    Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

    Zdroj: https://www.peniaze.sk/dane/10818-ak...o-este-vymahat
    ivka70 ale exekuciou bolo zacate vymahanie, o zaniku tohto prava, ak uz existuje exekucia, je zbytocne hovorit

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    § 85 Premlčanie a zánik práva vymáhať daňový nedoplatok
    (1)
    Právo na vymáhanie daňového nedoplatku je premlčané po šiestich rokoch po skončení kalendárneho roku, v ktorom daňový nedoplatok vznikol, ak osobitný predpis48) neustanovuje inak. Ak správca dane v lehote podľa prvej vety doručí daňovému subjektu výzvu podľa § 80, začína plynúť nová premlčacia lehota po skončení kalendárneho roku, v ktorom bola výzva doručená.
    (2)
    Počas daňového exekučného konania lehota podľa odseku 1 neplynie.
    (3)
    Správca dane prihliadne na premlčanie, iba ak daňový dlžník vznesie námietku premlčania, a to len v rozsahu uplatnenej námietky. Podanie námietky má odkladný účinok. Proti rozhodnutiu o námietke daňový dlžník nemôže podať odvolanie.
    (4)
    Právo na vymáhanie daňového nedoplatku zaniká po 20 rokoch po skončení kalendárneho roku, v ktorom daňový nedoplatok vznikol.
    (5)
    Ustanovenia odsekov 1 až 4 sa vzťahujú aj na právo vymáhať iné peňažné plnenie, ktoré nie je daňou, uložené rozhodnutím správcu dane podľa tohto zákona vrátane exekučných nákladov a hotových výdavkov.
    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp.../ZZ/2009/563/#
    Naposledy upravil Mária27 : 07.09.24 at 15:51
    KarolB21 Takže podľa článku 4. pravo na vymáhanie končí?
    Mária27 Dobu exekučného konania treba z 20 rokov odrátať.

    Aká je premlčacia lehota pri daňovom nedoplatku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.