Zavrieť

Porady

v kontajner -i, -y ???

Prosím o pomoc:
šéf mi tvrdí, že v kontajneri sa píše s y - ja tvrdím že s i - vzor stroj.
Kto má pravdu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Jednotné číslo : kontajneri
    Množné číslo : kontajnery

    Slovo kontajner sa zaraďuje do skupiny prevzatých neživotných podstatných mien mužského rodu, pre ktoré platí tzv. zmiešané skloňovanie. Skloňuje sa podľa vzoru dub, ale v lokáli jednotného čísla má príponu -i – v kontajneri – ako vzor stroj a pri skloňovaní samohláska e nevypadáva. V jednotlivých pádoch má tieto tvary: (v jednotnom čísle) kontajner – z kontajnera – ku kontajneru – kontajner – v kontajneri – za kontajnerom; (v množnom čísle) kontajnery – z kontajnerov – ku kontajnerom – kontajnery – v kontajneroch – za kontajnermi. Takéto skloňovanie sa uplatňuje aj pri ďalších podstatných menách zakončených na spoluhlásku r alebo l, napr. bestseller – v bestselleri – 2 bestsellery, buldozér – v buldozéri – 2 buldozéry, hotel – v hoteli – 2 hotely, seriál – v seriáli – 2 seriály, areál – v areáli – 2 areály.

    Čítajte viac: http://jazykovaporadna.sme.sk/q/797/#ixzz3K9NI4sRZ
    Naposledy upravil sosak : 26.11.14 at 05:39

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    to sa teším, už som bola u toho taká zmagorená, že by som pristala aj na ten y - to viete, šéf musí mať vždy pravdu! Takže mu to idem vysvetliť, že to môže byť niekedy s tou pravdou aj naopak!
    Ferdosondo Tiež som mal takého šéfa. Našťastie toho magora pred mesiacom vyhodili. Juchúú

    Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

    optimistka Leila2006
    Noo, ja si myslim, ze je to uplne inak. Kontajner podľa vzoru dub. V kontajnere - v dube, mn.číslo kontajnery - duby. Teda žiadne y,i. Čo vy na to?

    dominika je offline (nepripojený) dominika

    dominika
    Nesúhlasím, patrí tam -i.
    V 6. páde je vždy mäkké -i.
    A dub by mal 6. pád v dube, nie je tam žiadne i.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Leila2006
    Noo, ja si myslim, ze je to uplne inak. Kontajner podľa vzoru dub. V kontajnere - v dube, mn.číslo kontajnery - duby. Teda žiadne y,i. Čo vy na to?
    Niektoré neživotné podstatné mená mužského rodu zakončené na spoluhlásku l a r majú zmiešané skloňovanie dub/stroj. Väčšina z nich sa však skloňuje podľa vzoru stroj.

    bicykel na bicykli /na stroji/
    tunel - v tuneli
    tanier - v tanieri
    hotel - v hoteli
    kontajner - v kontajneri

    Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

    optimistka Leila2006
    "kontajner -a L -i mn. -y m."


    ... krátky slovník slovenského jazyka



    No, tak so slovnikom sa samozrejme hadat nebudem, dik aj ostatnym za vysvetlenie, predsa len, uz je to nejaky ten rok, co sme mali v skole S.J.

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya


    ja sa snazim vzdy pouzivat nejake mnemotechnicke pomocky, v tomto pripade napriklad idem podla "vzoru" oktober

    kto uz by napisal ze: "prideme k vam v oktobry" ???
    ---------
    ale ked aj tak nie som si ista, tak si obe formy necham vyhladat v googli (to robim hlavne so slovami v anglictine) a podla poctu vyskytov sa potom rozhodnem, ktora verzia je spravna

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ayya


    ja sa snazim vzdy pouzivat nejake mnemotechnicke pomocky, v tomto pripade napriklad idem podla "vzoru" oktober

    kto uz by napisal ze: "prideme k vam v oktobry" ???
    ---------
    ale ked aj tak nie som si ista, tak si obe formy necham vyhladat v googli (to robim hlavne so slovami v anglictine) a podla poctu vyskytov sa potom rozhodnem, ktora verzia je spravna
    Keď už október, napadlo ma , nie stále to musí byť v októbri, niekedy bol októbrom aj november

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Tweety
    Keď už október, napadlo ma , nie stále to musí byť v októbri, niekedy bol októbrom aj november
    Súhlasím, ale s oslavou tohoto prehádzaného dátumu sme prestali už viac ako pred 17 rokmi! Takže určite v októbri a nie v novembri !

    kamowski je offline (nepripojený) kamowski

    kamowski
    Tu sa dá pozrieť
    Elektronický lexikón slovenského jazyka

    http://www.forma.sk/onlines/slex/

    Je to dobrá pomôcka v takých prípadoch ako Tvoj
    Naposledy upravil kamowski : 15.10.06 at 18:28

    Marco18 je offline (nepripojený) Marco18

    Marco18
    A ked niekto napise: "ASA nám dodá 2 kontajneri...", to asi nie je moc v poradecku. Co vy na to mudrci?
    Peggynka Ak si to čítal v novinách,tak tomu never Ten "niekto" musí do školy
    Marco18 Nie, prislo to v zapise z domovej schodze.

    Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

    Ferdosondo
    Nepoznáš základné pravidlo?
    1. Šéf má vždy pravdu
    2. Ak šéf pravdu nemá platí bod číslo 1
    Takže určite by tam malo byť "y"

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.