Zavrieť

Porady

Platba za uzivanie vytahu

Byvame na 1. poschodi 12. poschodoveho bloku
Vytah nikdy nepouzivame.
Sme povinni podla zakona platit za uzivanie vytahu ?
5 komentárov     zbaliť
Chobot Máš na mysli iba za užívanie, alebo kompletne aj za opravy, revízie a správu?
ivka70 ano, navysenie platby do fondu oprav nie je exaktne z dovodu vymeny vytahov ,ale z dovodu uveru ....

preco mazes svoje komentare a potom ich opat vytvaras? robis si z nas srandu?
buchač ivka70 (Dnes 15:16) robis si z nas srandu?
=========================
Ako si uhádla ?
ivka70 Nehadam, konstatujem...
bebka2 U nás boli na 1. poschodí kedysi dvere zaplombovane, neplatili sme, chodili sme peši. Potom zrazu, že sa to zmenilo, platíme aj za výťah, aj keď ho používam málo. Neviem, ako to majú tí na prízemí.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tweety
Podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov „vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou uhrádzať náklady. Keďže výťah patrí medzi spoločné zariadenia domu, náklady na jeho prevádzku, údržbu či opravy sa rozpočítavajú medzi všetkých podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, čiže podľa veľkosti bytu Platí zásada, že vlastník je povinný starať sa o svoj majetok a platiť náklady s tým spojené bez ohľadu na to, či tento majetok využíva, alebo nie.
Naposledy upravil Tweety : 14.12.24 at 16:28
14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Kardasia Dakujem
Ktory § zakona o bytoch to upravuje ?
Pretoze evidentne platime za uzivanie vytahu a spolocne osvetlenie podla osobomesiacov
Tweety Pozri §10.
Kardasia nie je to tam , ze podla velkosti plochy bytu
ivka70 Podiel na, spolocnych priestoroch mate podla velkosti bytu.
Na akom sposobe uhrade za spolocne priestory sa dohodnete, je na vas.

V zasade, ak mate moznost vytah pouzivat, tak zan aj platite, bez ohladu na to, ci ho realne pouzivate.
Kardasia Musi to byt niekde uzakonene
Nemoze to byt na dohode
misoft Môže byť aj dohoda, ale to sa musí na schôdzi vlastníkov ODSÚHLASIŤ! A aby sa to nezneužívalo (neplatiť, ale voziť sa) - správcovia majú možnosť to poschodie zablokovať - teda výťah sa tam neprivolá, ani sa don nedostane.
Kardasia Zaujima ma zakonna platba za uzivanie vytahu
Ci podla plochy bytu, alebo podla poctu osob ?
sito Výťah je vyhradené technické zariadenie, správca domu je povinný zabezpečiť jeho prevádzku, to je zabezpečiť všetky povinné revízie, kontroly, týždenné dozorovanie. To je prevádzka, prevádzka výťahu, ta sa uhrádza z FPÚaO. Do FPÚaO má povinnosť prispievať každý byt podľa majetkového podielu bytu na dome, ten je vyjadrený plochou bytu. Úhrada je určená na jeden m2. Taktiež sa z FPÚaO uhrádza oprava, modernizácia, prípadne výmena výťahu. Takže výťah pripravený na jeho prevádzku. Ale k tomu potrebuje elektrinu.

Dodávka elektriny na zabezpečenie pohybu výťahu je služba. A služby, náklady za elektrinu za dom sa rozpočítavajú na jednotlivé byty.

182/1993, § 10, ods. (6)

"Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov v dome."

Takže, pokiaľ máte dvere výťahu na 1. poschodí zablokované, nedajú sa otvoriť nemôžete službu "VÝŤAH" využívať. A teda nemali by Vám ju účtovať podielom na počet osôb bývajúcich vo vašom byte.

Ak ho mate nezablokovaný, tak ho musíte používať, voziť sa hore - dole. Teda z 1. poschodia na 12. podlažie a potom na prízemie, odtiaľ von z domu. Opačne? Na prízemí nastúpite, vyveziete sa na 12. poschodie, odtiaľ na 1. poschodie a ste doma. A viete za čo platíte. Je to akože cez Košice, nuž ale čo, made in SLOVAKIA.
Tweety Kardasia a čítala si moju odpoveď? Tam máš uvedený spôsob a to, že podľa veľkosti bytu.
sito Lebo, lebo osoby nemajú v prdeli elektromer, sú, ich pohyb hore - dole výťahom je nemerateľný! Ale dodávateľ elektriny ten svoj nemá v prdeli, sleduje ním spotrebu elektriny výťahu a na základe spotreby elektriny vyrubí náklady za plnenie, službu "VÝŤAH".
Kardasia podla plochy, alebo,osob ?
sito
duves Oprava sa financujú z fondu opráv a tam sa prispieva podla plochy. Spotreba elektr.energie je podla osobomesiacov.
Kardasia kde je to v zakone upravene ?
  zbaliť

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Chobot
Vidím, že si asi nie úplne pochopil, čo napísal sito (a napísal to dobre).

U nákladov na výťah treba rozlišovať:
1. náklady na opravy, revízie prípadne výmenu či rekonštrukciu a potom
2. náklady na prevádzku.

V prvom prípade sa treba pozrieť na zákon 182 o vlastníctve bytov § 2 písm. h:

(h) spoločným zariadením domu technologické zariadenie, ktoré je určené na spoločné užívanie a slúži výlučne tomuto domu, a to aj keď je umiestnené mimo domu, najmä výťah, zariadenie na výrobu tepla a teplej úžitkovej vody, vzduchotechnika, spoločné elektrické a telekomunikačné rozvody, bleskozvod, komín, vodovodná prípojka, teplonosná prípojka, kanalizačná prípojka, elektrická prípojka, plynová prípojka a telekomunikačná prípojka,

Teda výťah, ako spoločné zariadenie patrí všetkým, aj tým, čo bývajú na prízemí. Preto sú povinní podieľať sa na údržbe, opravách a revíziách týchto zariadení, či to využívajú alebo nie. Tieto náklady sa hradia z fondu opráv. Preto v tomto prípade povinnosť prispievať do FO je daný v § 10 ods. 1. Pomer ich príspevku je daný výškou príspevku do FO, čo je uvedené v tom istom odseku:

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, ......Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy ....... Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu;....

Takže týmto nákladom sa nevyhneš, keď si spoluvlastník domu.

Inou vecou sú potom náklady na prevádzku, t. j. elektrická energia spotrebovaná prevádzkou výťahu. Tieto preddavky sú vyčíslené v zálohovom predpise a ich výpočet či určenie nie je presne stanovený legislatívne. Vo všeobecnosti povinnosť uhrádzať preddavky na prevádzku je zakotvená v § 10 ods. 6:

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.

Je potom na vlastníkoch a správcovi, aby určili spravodlivú výšku pomeru rozúčtovania nákladov medzi vlastníkmi podľa miery využívania. Zákon vyslovene nedefinuje napr. osobomesiace, ale je to jeden z možných variantov na rozpočítanie nákladov.

U prevádzky výťahov ide teda o rozúčtovania spotreby elektriny medzi vlastníkmi. Úplne spravodlivé rozdelenie zatiaľ nikto nevymyslel. Ako sito napísal - že ľudia nemajú v zadku elektromery, preto treba inak nastaviť rozdelenie. Boli pokusy a návrhy, že ľudia na vyšších poschodiach mali platiť viac, alebo že chceli sledovať podľa vstupných čipov, kto koľko krát použije výťah, ale vždy to narazí na skupinu, čo s tým nesúhlasí, lebo ani to nie je úplne spravodlivé. Preto najzaužívanejší a najjednoduchší spôsob je rozpočítanie podľa osobomesiacov. Nehľadaj v zákone, ako as majú tieto náklady rozpočítať - nenájdeš to. Zákon nemá za úlohu všetko detailne upraviť - necháva priestor vlastníkom, aby si sami dohodli pre nich vhodný spôsob.

A tu sme sa dostali k odpovedi na tvoju otázku. Pokiaľ je v dome výťah a máš možnosť ho používať, tak si povinný podieľať sa na jeho prevádzkových nákladoch. Inak povedané, pokiaľ to neodsúhlasí väčšina, že ľudia na prízemní nemusia platiť za elektrinu výťahov, tak to musíš platiť. Ak by zvyšné poschodia boli empatickí ľudia, mohli by napr. dôchodcom z prízemia tieto náklady odpustiť.

Ty sa ani nemôžeš dožadovať odpustenia nákladov za výťahy, lebo zákon priamo uvádza, že pokiaľ vlastník byt alebo spoločné zariadenie nevyužíva, nemôže sa domáhať upustenia od povinnosti prispievať na náklady - viď § 10 ods. 7:

(7) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorý sa neužíva, sa nemôže domáhať upustenia od povinnosti uhrádzať preddavky do fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrady za plnenia a platby za správu.

Je to najmä pre tých, čo v bytoch vôbec nebývajú, ale aplikovateľné je to aj pre tých, ktorí nevyužívajú niektoré spoločné zariadenie.
Kardasia Tak SOI na rozdiel od sita ma iny nazor

" §10 (6) .Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu vlastníkmi bytov "
Zial alibisticky odporuca vlastnikom bytov na prizemi obratit sa na sud
buchač Kardasia (Dnes 13:05) Tak SOI na rozdiel od sita ma iny nazor
==============================
...a to odkedy má SOI právo kontroly na vlastníkov bytov ? Akože od včera sa niečo zmenilo?

Platba za uzivanie vytahu

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.