aj keď konateľ nemá iný peňažný príjem, spoločnosť je povinná: a) zahrnúť tento nepeňažný príjem do jeho daňového základu a odrátať daň, b) nahlásiť ho ako poistenca do Sociálnej poisťovne a do zdravotnej poisťovne, c) odvádzať zo stanovenej sumy (1 % z OC) sociálne a zdravotné odvody v zamestnávateľskej aj zamestnaneckej časti.
Konateľovo súkromné používanie služobného vozidla je podľa zákona o dani z príjmov (č. 595/2003 Z. z.) považované za nepeňažný príjem, ktorý sa zdaňuje ako „ostatný príjem“ (§ 5 ods. 3 písm. r). Hodnota tohto príjmu sa stanovuje paušálne vo výške 1 % z obstarávacej ceny vozidla za každý mesiac, v ktorom vozidlo využíva na súkromné účely (§ 5 ods. 3 písm. r) vo väzbe na § 11 ods. 4 zákona o dani z príjmov).
1. Daň z príjmu – Spoločnosť ako platiteľ dane musí za konateľa vyčleniť túto sumu 1 % z OC vozidla do jeho daňového základu. – Daňovú povinnosť (19 % resp. 25 % sadzbu) zaplatí spoločnosť v jeho mene – konateľovi so sídlom v SR sa zráža a odvádza daň z príjmov podľa § 37 zákona o dani z príjmov.
2. Sociálne a zdravotné odvody – Nepeňažný príjem z používania vozidla je súčasne vymeriavacím základom pre poistné na sociálne poistenie podľa zákona č. 461/2003 Z. z.: • § 27 ods. 1 písm. c): základ poistného je 1 % z obstarávacej ceny vozidla mesačne. • § 12 ods. 3: spoločnosť ako „platiteľ poistného“ je povinná konateľa nahlásiť ako poistenca Sociálnej poisťovni a odvádzať za neho zamestnávateľskú aj zamestnaneckú časť poistného. – Rovnako ide o vymeriavací základ pre zdravotné poistenie podľa zákona č. 580/2004 Z. z. a spoločnosť ho musí nahlásiť príslušnej zdravotnej poisťovni a platiť príslušné odvody (§ 11 ods. 1 písm. d)).
ak má služobné cesty môže si účtovať stravné podľa zákona o CN , i v prípade, že nie je zamestnancom (stravné nebudete dodaňovať a ani zaťažovať poistným)
ak má nárok na nčzd, túto môžeš uplatniť aj z nepeňažného príjmu ......