Zavrieť

Porady

na kolko dni dovolenky mam narok?

Prosim, vedel by mi niekto poradit: ak som nastupila do TPP 1.10.2006, kolko dni dovolenky si budem moct v decembri vybrat? Medzi sviatkami by sme chceli s deckami niekam vypadnut a neviem, ci vobec budem mat dovolenku. Dakujem velmi pekne.
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

denisamka, tu
http://www.porada.sk/t33912-na-kolko...k%E1+dovolenka
sa Ti na tú istú tému venovali poraďáči, ktorí v našej Porade patria medzi najlepších odborníkov v danej oblasti.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

denisamka
PROSIM, MUDRI LUDIA PORADTE MI
Na 1.matersku som nastupila v decembri 2001 a dcera sa narodila 22.1.2002, na druhu som nastupila v auguste 2003 a dcera sa narodila 22.9.2003. Do prace k tomu istemu zamestnavatelovi som nastupila 1.10.2006. TYch 8 dni je podla Socialky v poriadku, lebo u nich sa to posudzuje do 6 rokov veku dietata.
Nasa mzdarka mi vyratala 5 dni dovolenky do konca roku. Ja mam vsak info, ze by som mala mat aj niekolko dni za matersku dovolenku (od poradacky jankysm). Ako je to v mojom pripade? Prisluchaju mi dni za obe materske? Nasa mzdarka tvrdi, ze za materku mam narok na dovolenku iba v pripade, ak nastupim hned po jej ukonceni do TPP a nepokracujem rodicovskou dovolenkou.
Prosim, poradte mi. Teda na kolko dni dovolenky mam narok?
DAKUJEM VELMI PEKNE.
Za rok 2006 Ti vypočítala dovolenku správne. Ale máš nárok tiež na dovolenku,ktorá Ti vznikla čerpaním materskej dovolenky, nie rodičovskej.
Na dovolenku máš nárok za rok 2001,2002,2003,2004. Pre presný výpočet je potrebné uviesť presné dátumy začiatku a konca materskej a rodičovskej dovolenke. Vo všeobecnosti platí, že ak si celý rok zamestnanec a máš odpracované 60 dní /materská sa do odpracovaných dní počíta/ tak máš nárok na celú dovolenku krátenú podľa par. 109 o čas na rodičovskej dovolenke. A to za prvých 100 neodpracovaných dní o 1/12 a každých ďalších 22 neodpracovných dní o ďalšiu 1/12.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Marína
denisamka, tu
http://www.porada.sk/t33912-na-kolko...k%E1+dovolenka
sa Ti na tú istú tému venovali poraďáči, ktorí v našej Porade patria medzi najlepších odborníkov v danej oblasti.
Áno, súhlasím, v tej téme sme to dosť rozobrali. Len ešte je tu jeden malý dotaz : ak mala v roku 2001 MD a zostalo jej napr. 10 dní dovolenky potom bola do roku 2003 na RD. V roku 2003 znuvu nastúpila na MD a počas tej MD jej znovu vznikol nárok na dovolenku napr. 10 dní.
Keď sa teraz vrátila do práce má nárok na 10+10 dní z času trvania obidvoch materských alebo tých 10 dní z prvej materskej sa nástupom na druhú MD ruší?
V počítaní dovolenky počas MD a krátenia počas RD sa dosť vyznám, ale s týmto prípadom som sa ešte nestretla. A zákonník práce hovorí len o nevyčerpaní dovolenky z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
0 0
denisamka denisamka

denisamka je offline (nepripojený) denisamka

Na 1. matersku som nastupovala 8.12.2001 a na druhu 22.8.2003. Pred 1. materskou som bola na rizikovom tehotenstve od 23.septembra 2001. Neviem, ci to ma na to vplyv alebo nie.
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

ak mala v roku 2001 MD a zostalo jej napr. 10 dní dovolenky potom bola do roku 2003 na RD. V roku 2003 znuvu nastúpila na MD a počas tej MD jej znovu vznikol nárok na dovolenku napr. 10 dní.
Keď sa teraz vrátila do práce má nárok na 10+10 dní z času trvania obidvoch materských alebo tých 10 dní z prvej materskej sa nástupom na druhú MD ruší?
Problém vidím v dovolenke za rok 2001 - vtedy platil ZP, ktorý hovoril, že dovolenku treba vyčerpať alebo preplatiť do konca nasledujúceho kal. roka. Stále platí § 251 ZP - prechodné ustanovenia, že nároky ktoré vznikli pred 1.4.2002 sa riadia doterajšími predpismi. Takže si myslím, že táto dovolenka "prepadla".
V počítaní dovolenky počas MD a krátenia počas RD sa dosť vyznám, ale s týmto prípadom som sa ešte nestretla. A zákonník práce hovorí len o nevyčerpaní dovolenky z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
To je dobrý postreh. V komentári som našla:
Ak si zamestnankyňa nevyčerpá dovolenku po skončení MD a nastúpi na RD a z tohto dôvodu si nemôže vyčerpať dovolenku ani do konca budúceho kalendárneho roka, poskytne jej zamestnávateľ dovolenku po skončení RD.
Moje názory k vyjadreniu jankasm sú modré.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

jankasm
Áno, súhlasím, v tej téme sme to dosť rozobrali. Len ešte je tu jeden malý dotaz : ak mala v roku 2001 MD a zostalo jej napr. 10 dní dovolenky potom bola do roku 2003 na RD. V roku 2003 znuvu nastúpila na MD a počas tej MD jej znovu vznikol nárok na dovolenku napr. 10 dní.
Keď sa teraz vrátila do práce má nárok na 10+10 dní z času trvania obidvoch materských alebo tých 10 dní z prvej materskej sa nástupom na druhú MD ruší?
V počítaní dovolenky počas MD a krátenia počas RD sa dosť vyznám, ale s týmto prípadom som sa ešte nestretla. A zákonník práce hovorí len o nevyčerpaní dovolenky z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
Neviem sa vyjadriť k nároku dovolenky za rok 2001 a 2002 /ak nebola pred nástupom vyčerpaná alebo preplatená/ , keďže neviem kedy presne začal platiť nový Zákonník práce. Ale podľa mojich výpočtov jej ostala dovolenka aj za rok 2004, keďže materská sa končila niekedy vo februári, marci. Vtedy je vznikla dovolenka za odpracované dni a to za každých 22 dní 1/12.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Ak dovolenka z roku 2001, t.j. z času prvej MD prepadla, potom je už len nárok na dovolenku z času trvania druhej MD.
Druhá MD začala v auguste 2003 a končila niekedy vo februári 2004. Nárok na dovolenku: rok 2003 - odpracovaných je viac ako 60 dní, takže plný nárok na dovolenku, mínus krátenie za čas rodičovskej dovolenky a to za prvých 100 pracovných dní o 1/12 a za každých ďalších 22 dní o ďalšiu 1/12. Rok 2004 - nárok na dovolenku za odpracované dni, za každých 22 dní nárok na 1/12.
Dovolenku, ktorú si vyrátaš si môžeš vyčerpať po návrate z rodičovskej dovolenky, hovorí o tom Zákonník práce §113 ods. 2 - kde sa píše, že ak si zamestnankyňa nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie rodičovskej dovolenky ani do konca budúceho kalendárneho roka, poskytne jej zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po škončení rodičovskej dovolenky.
Naposledy upravil jankasm : 09.11.06 at 08:32
0 0
denisamka denisamka

denisamka je offline (nepripojený) denisamka

Rok 2003:Ak som to dobre pocitala, vychadza tam 163 prac. dni cez rodicovsku dovolenku, cize a to bude kratit o 4/12 a to mi vychadza 13 dni ak za cely rok mam narok na 20 dni.
Rok 2004: 25 dni z materskej a tam mam narok na 1,6 (t.j. 1,5 alebo 2?)
Je to spravne?
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ak si počítala správne tie pracovné dni za čas čerpania rodičovskej dovolenky, tak krátenie bude 3/12. Nárok na dovolenku za rok 2003 je 20 - 3/12 /5dní/, teda 15 dní. Rok 2004 neviem, keďže neuvádzaš kedy Ti končila materská dovolenka.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

denisamka
Rok 2003:Ak som to dobre pocitala, vychadza tam 163 prac. dni cez rodicovsku dovolenku, cize a to bude kratit o 4/12 a to mi vychadza 13 dni ak za cely rok mam narok na 20 dni.
Rok 2004: 25 dni z materskej a tam mam narok na 1,6 (t.j. 1,5 alebo 2?)
Je to spravne?
Ak sú tvoje výpočty dní správne, tak za 163 dní je krátenie o 3/12, ako je písané aj v predchádzajúcom príspevku.
Rok 2004, za 25 dní je nárok na 1/12, t. j. 1,66 a zaokrúhľuje sa to na 1,5 dňa.
0 0
denisamka denisamka

denisamka je offline (nepripojený) denisamka

Materska mi trvala od 22.8.2003 do 8.2.2004. Pocitala som to podla pocitacoveho kalendara.
Cim viac sem pisem, tym viac ma potesite. To se mi libi.
Ak budem moct vo vareni alebo pri detoch nieco poradit, dajte kludne vediet.
0 0
denisamka denisamka

denisamka je offline (nepripojený) denisamka

Pozerala som si zakonnika prace a § 13 ods.2 a ten hovori o diskriminacii.
Ma sa tam uvadzat §113 ods.2.(to pre pripad, ze by ste pre vyriesenie podobnych problemov odporucili tuto temu)
Naposledy upravil denisamka : 08.11.06 at 16:12
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

denisamka
Pozerala som si zakonnika prace a § 13 ods.2 a ten hovori o diskriminacii.
Ma sa tam uvadzat §113 ods.2.(to pre pripad, ze by ste pre vyriesenie podobnych problemov odporucili tuto temu)
Ďakujem, už som to vo svojom príspevku orpavila. Niekde sa mi stratila prvá jednotka zo 113 a zostalo len 13. :p
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

jankasm
Ďakujem, už som to vo svojom príspevku orpavila. Niekde sa mi stratila prvá jednotka zo 113 a zostalo len 13. :p
Jani, zase sa Ti podarilo.
denisamka
Ak budem moct vo vareni alebo pri detoch nieco poradit, dajte kludne vediet.
Aj pri deťoch 30r. a 22r.???
0 0
denisamka denisamka

denisamka je offline (nepripojený) denisamka

mozem skusit aj pri detoch 30r a 22r. 22r som uz mala a vp vystrajani ma tusim nikto nedobehne. V 30.by som uz chcela mat skusenosti pri 3 detoch
0 0
denisamka denisamka

denisamka je offline (nepripojený) denisamka

Este mi prosim poradte: mzdarka mi tvrdi, ze za odobie 2.materskej nemam narok na dovolenku, lebo prebiehala subezne s rodicovskou a vraj som pred 2. materskou mala dajake obdobie robit, aby som na nu mala narok.
Je to pravda? Alebo mam na tu dovolenku narok?
Dakujem vam vsetkym za rady.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

denisamka
Este mi prosim poradte: mzdarka mi tvrdi, ze za odobie 2.materskej nemam narok na dovolenku, lebo prebiehala subezne s rodicovskou a vraj som pred 2. materskou mala dajake obdobie robit, aby som na nu mala narok.
Je to pravda? Alebo mam na tu dovolenku narok?
Dakujem vam vsetkym za rady.
Obdobie MD- nekráti sa nárok na dovolenku, kráti sa len pri RD za prvých zameškaných 100 dní o 1/12, a za ďalších 22 dní o ďalšiu.
0 0
denisamka denisamka

denisamka je offline (nepripojený) denisamka

Mzdarka mi za tu matersku nechce uznat dovolenku este stale. Ked som sa jej mailom opytala, podla akeho paragrafu sa tak rozhodla, neodpovedala mi. Co mam robit? Prosim poradte. Dakujem pekne za ochotu.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ja som riešila podobný problém len nedávno. Tu na porade som sa dozvedela, že aj počas druhej materskej dovolenky mi vznikol nárok na dovolenku. Žiadala som ju teraz, po roku. Napísala som žiadosť o preplatenie dovolenky s uvedením paragrafov, ktorých sa to týka par. 144 ods. 4, par. 166 ods. 1. A aj keď takéto prípady neriešia často, predsa len po prečítaní spomínaných par. mi dali za pravdu a dovolenku mi preplatili.
0 0
denisamka denisamka

denisamka je offline (nepripojený) denisamka

Mzdarka si precitala aj §144 ods.4 aj §113ods.2, ale tvrdi, ze nakolko mi prebiehala materska dovolenka sucasne s rodicovskou, na tu dovolenku nemam narok.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať