Zavrieť

Porady

daňové - účtovné odpisy

Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

Ahojte
ako je to s odpoč - pripoč. položkami týkajúcimi sa rozdielu medzi daňovými a účtovnými odpismi??
Ak je daňový väčší ako účtovný - pripočitateľná položka
a opačne??
Usporiadat
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

presne ako si napísala
0 0
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

Dik, potrebovala som odobriť :-)
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Dámy a nie naopak. Veď keď sú DO vyššie ako UO potom, znížim základ dane t.j. odpočítam a keď sú DO nižšie základ dane zvyšujem t.j. pripočítam.
0 0
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

Juj, a kde si to môžem nájsť??
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Asi v zákone o DzP. Ale vedie Ťa k tomu daňové priznamie. Tam to máš presne v popise jednotlivých riadkov. Do iného riadku dávaš, keď sú vyššie DO a znižuješ daň.základ a do iného, keď sú nižšie DO a zvyšuješ daň.základ.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

emily: nebude to naopak..

si zober, ze do nakladov mozes dat len do vysky DO. cize napr. to moze byt maximalne 10tis DO, ty das uctovne vyssie napr 15tis.. cize si si neopravnene dala 5tis, o ktore si musis danovy zaklad zvysit, tym sa dostanes na povodnu zakonom dovolenu vysku DO = 10 tis /=-15tis+5tis/

a naopak.. mas narok dat si DO vo vyske 10 tis, ale das uctovne len 5 tis.. cize si si dala o 5tis menej ako mozes, tak dalsich 5 tis ti znizuje danovy zaklad a dostanes sa znovu na vysku DO = 10tis /=-5tis-5tis/

toto nam vtklali do hlav v skole
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Adi, však Emily to podľa mňa myslí tak isto - proste keď máš ÚO nižšie ako DO tak si môžeš "douplatniť" odpis vo výške DO a tým vlastne znižuješ daňový základ.
A ak naopak - ÚO vyššie ako DO - tak daňový základ zvyšuješ.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

zuzi: dakujem... musela som to v tej rychlosti inak precitat a inak pochopit... stava sa.. ale aspon som rozpisala podrobny popis
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Stávajú sa aj horšie veci..
Asi si myslela na Caseyho, nie ? :-)
V mnohých veciach v účtovníctve mám hokej, ale DO verzus UO chápem celkom dobre
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Zuzi: uz ma bolia oci, tak to bolo preto.

Ja mam tiez vo vela veciach gulas, ale tomuto chvalabohu rozumiem
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

andreaS

si zober, ze do nakladov mozes dat len do vysky DO. cize napr. to moze byt maximalne 10tis DO, ty das uctovne vyssie napr 15tis.. cize si si neopravnene dala 5tis, o ktore si musis danovy zaklad zvysit, tym sa dostanes na povodnu zakonom dovolenu vysku DO = 10 tis /=-15tis+5tis/

a naopak.. mas narok dat si DO vo vyske 10 tis, ale das uctovne len 5 tis.. cize si si dala o 5tis menej ako mozes, tak dalsich 5 tis ti znizuje danovy zaklad a dostanes sa znovu na vysku DO = 10tis /=-5tis-5tis/
presne tak ako píšete nejak sa mi to v rýchlosti prehodilo, Vera prepáááč že som Ťa pomýlila
0 0
Majus Majus

Majus je offline (nepripojený) Majus

holka
Holky mám k tým odpisom ešte jednu otázku. Daň. odpisy sa mi nerovnajú účtovným. Ale v tomto roku mi vznikne účtovná strata. Ešte som to nerobila, ale myslím, že je lepšie daňové odpisy prerušiť a uplatniť si ich v roku keď budeme mať zisk. Teoreticky mi je to jasné, ale neviem to prakticky poskladať do daň.priznania.
Napr.: účt.odpisy: 200.000,-
daň.odpisy: 280.000,-

HV: -500.000,-

Keďže daň.odpisy chcem prerušiť, tak sa to berie, že = 0?
Tým pádom dám do DP 200.000,- ako pripočítat.položku (zvyšujúcu HV) ?
0 0
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

To nič, :-)
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Majus, v dan. priznaní je taká tabuľka ohľadom odpisov, má 3 riadky:
1 - daňové odpisy
2 - účtovné
3 - prerušené
Tak to vyplníš a ono by ťa to tam malo už konkrétne naviesť, nemám teraz pri sebe tlačivo, takže kontkrétne neviem čísla riadkov. A prerušiť daňové odpisy môžeš aj jednotlivo, teda pri niektorom majetku prerušíš, pri inom nie.
0 0
Jarka Jarka

Jarka je offline (nepripojený) Jarka

My sme doteraz mali stanovené, účtovné odpisy sa rovnajú daňovým. Auditori nám to však vytkli ako chybu. Chceme to zmeniť, vytvorili sme si odpisový plán. Mňa by zaujímalo ako mám účtovať. Účtujem len o učtovných odpisoch a daňové uvádzam len v daňovom priznaní, alebo účtujem aj o jedných aj o druhých.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Účtuješ len účtovné odpisy, a potom ten rozdiel ktorý ti vznikne, podľa charakteru buď pripočítaš alebo odpočítaš od základu dane. (ako sme sa bavili vyššie)
0 0
vgabka vgabka

vgabka je offline (nepripojený) vgabka

učiteľka a účtovníčka
Pokiaľ ste pri tejto problematike, mám na vás jednú otázku. Je potrebné rátať a účtovať účtovné odpisy? A kedy? Mne sa to zdá komplikovanie si života. Veď keď mám účtovné odpisy rovné daňovým, tak mi odbudnú problémy. Skúste poradiť.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Aj my sme mali stále DO=UO. Ale vraj teraz sa na to daňový úrad prísnejšie pozerá, takže odporúčam vypracovať si zvlášť odpisový plán pre účtovné odpisy. A ešte poznámka - účtovné odpisy sa účtujú mesačne, daňové ročne.
0 0
vgabka vgabka

vgabka je offline (nepripojený) vgabka

učiteľka a účtovníčka
ZuzanaA, ale keď DO=UO, tak v podstate mesačne účtujem daňové odpisy, či nie?
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

V podstate.. Ale o DO sa neúčtuje. Účtujú sa len účtovné, a mali by sa kvôli tomu mesačne, aby bol zobrazený verný či pravdivý stav účtovníctva.. Teda ak sa ti DO=UO, jednoducho ich vydel 12, a máš sumu čo budeš účtovať mesačne. Nie je to zas taký problém. A v daň. priznaní nič neriešiš, keďže sa ti rovnajú.
No možno len ten rozdiel zo zaokrúhlenia, účtovné účtuješ aj s haliermi a daňové zaohkrúhlené na Sk nahor.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať