Zavrieť

Porady

Faktúra v EUR uhradená v SKK

Milí poraďáci, potrebujem poradiť. Ako správne zaúčtovať úhradu faktúry, ktorá bola vystavená v EUR, ale bol na nej aj prepočet na SKK. Odberatel mi teraz uhradil túto faktúru v SKK. Sumu vyčítal z mojej faktúry. Uvediem príklad:
Moja faktúra: 1000 EUR + 190 EUR/DPH/=1190 EUR /kruz napr. 37,5/
37500 SK + 7125 /DPH/ = 44625 SK

Odberateľ mi uhradil na korunový účet 44625 SK.
Ako to správne zaúčtovať? Vznikajú mi tam rozdiely. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    daja
    Milí poraďáci, potrebujem poradiť. Ako správne zaúčtovať úhradu faktúry, ktorá bola vystavená v EUR, ale bol na nej aj prepočet na SKK. Odberatel mi teraz uhradil túto faktúru v SKK. Sumu vyčítal z mojej faktúry. Uvediem príklad:
    Moja faktúra: 1000 EUR + 190 EUR/DPH/=1190 EUR /kruz napr. 37,5/
    37500 SK + 7125 /DPH/ = 44625 SK

    Odberateľ mi uhradil na korunový účet 44625 SK.
    Ako to správne zaúčtovať? Vznikajú mi tam rozdiely. Ďakujem
    Žiadne kurzové ti nevzniknú, je použitý ten istý kurz.

    daja je offline (nepripojený) daja

    daja
    Myslíte, že to bude v poriadku, keď zadám taký istý kurz ako je na faktúre - aby mi to sedelo /aby aj cena v EUR bola uhr. celá, aj suma v SKK uhr. celá/.
    Nejako sa mi to stále nepáči.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    daja
    Myslíte, že to bude v poriadku, keď zadám taký istý kurz ako je na faktúre - aby mi to sedelo /aby aj cena v EUR bola uhr. celá, aj suma v SKK uhr. celá/.
    Nejako sa mi to stále nepáči.
    Ak prepočítaš SKK, ktorú uhradili vyjde ti presne počet EUR na fa. Neviem, či použili správny kurz, neuviedla si dátumy fa a úhrady. Klasicky to má byť tak, že fa- kurz CM deň dodania, úhrada- kurz CM deň úhrady. A z tejto tranzakcie KR.
    Naposledy upravil Tweety : 13.10.06 at 10:10

    daja je offline (nepripojený) daja

    daja
    Veď práve tam je problém, že faktúra bola vystavená v júli a úhrada v septembri. Keď prepočítam sumu, ktorú mi uhradili, kurzom, ktorý by sa použil v deň úhrady, vychádza mi, že mi uhradili asi o 9 EUR menej, ktoré viem že už určite neuhradia.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    daja
    Veď práve tam je problém, že faktúra bola vystavená v júli a úhrada v septembri. Keď prepočítam sumu, ktorú mi uhradili, kurzom, ktorý by sa použil v deň úhrady, vychádza mi, že mi uhradili asi o 9 EUR menej, ktoré viem že už určite neuhradia.
    Napísala by som list, uviedla ich neštandardný ,nesprávny postup a žiadala doplatok faktúry.

    lutik je offline (nepripojený) lutik

    lutik
    Ja mám podobnú otázku.
    Obchod bol dohodnutý v EUR. FA mám od dodávateľa vystavené v EUR , ale zároveň na každej je aj prepočet kurzom NBS v SKK /základ, daň, k úhrade/.
    Keďže my nemáme v tomto momente dostatok EUR a im chýbajú SKK, tak sme sa dohodli, že niektoré Fa budú zaplatené v SKK - presne podľa súm vyčíslených na FA. Obom nám to takto vyhovuje.
    Čiže ja zaplatím FA nie prepočtom EUR na SKK kurzom NBS v deň úhrady ale kurzom NBS , ktorý je na FA - čiže dátumom dodania.
    Môže to tak byť?
    Všimla som si, že majú účtovníci na to rôzne názory.
    Prosím o radu.
    Vďaka.

    jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

    jenny7
    Neviem to úplne na isto, ale keď uhradíš faktúru v SKK podľa ich prerátaného kurzu na faktúre, tak by to mohlo byť v poriadku,nie? Dali ti vlastne na výber, buď platíš v EUR alebo v SKK, takže myslím, žeby to mohlo byť dobre. Ale počkaj si ešte na názor iných, pre istotu. Nemám s týmto skúsenosti, tak preto to neviem povedať na 100perc. či je to dobre.

    Lucia2005 je offline (nepripojený) Lucia2005

    Lucia2005
    Pomóóóc!
    Slovenský dodávateľ vystavil faktúru slovenskému odberateľovi v Sk.
    Môže odberateľ faktúru uhradiť v EUR???
    Ďakujem.
    Je tu víkend

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Lucia2005
    Pomóóóc!
    Slovenský dodávateľ vystavil faktúru slovenskému odberateľovi v Sk.
    Môže odberateľ faktúru uhradiť v EUR???
    Ja nepoznám dôvod prečo by nemohol. Ale robí sa to len výnimočne, najmä vtedy ak na účte Skk u odberateľa nie sú prostriedky a na účte EUR ešte sú. Pred realizáciou platby by sa mal odberateľ dohodnúť s dodávateľom na zmene valuty ktorou sa bude platiť a aj na forme úhrady (hotovosť-banka). Dodávateľ by nemusel mať otvorený euro-účet v banke, ani euro-pokladňu, nemuselo by mu to vyhovovať. Treba Skk prepočítať na eur tak, aby bola faktúra u dodávateľa uhradená v plnej výške a prípadné bankové poplatky (ktoré by mohli vzniknúť) by mali tiež ísť na ťarchu odberateľa.
    Naposledy upravil liba2 : 20.10.06 at 23:57

    romanpp je offline (nepripojený) romanpp

    romanpp
    Pri zaúčtovaní nemôžu vznikať žiadne rozdiely. Kurzové rozdiely vznikajú pri účtovaní v cudzej mene. V tomto prípade sa už pri úhrade o žiadnej cudzej mene neúčtuje.

    pochemi je offline (nepripojený) pochemi

    mám rada bezkonfliktných ľudí ...viac pochemi
    Pri úhrade mi nevznikajú žiadne KR, veď na SK Bankovom účte neúčtujem o cudzej mene.Mne vznikne taký problém, že mi faktúra nevypadne , že je uhradená, nakoľko je zaevidovaná v cudzej mene.

    Lucia2005 je offline (nepripojený) Lucia2005

    Lucia2005
    Vikend bol OK. Len dnes som sa dostala k internetu. Poraďáci ďakujem.
    Idem robiť prepočty.
    Naposledy upravil Lucia2005 : 23.10.06 at 05:13

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.