Zavrieť

Porady

Pokladňa a pôžička konateľa spoločnosti

G331 G331

G331 je offline (nepripojený) G331

Potrebujem navýšiť pokladňu (prečo nekomentujem). Jedná sa o sumu 10.000.000,- Sk. Môžem ich vložiť jednorázovo do pokladne ako pôžičku konateľa a zároveň jediného spoločníka S.R.O.-čke? Ak existuje iný spôsob, budem vďačná za každý nápad!
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

G331
Potrebujem navýšiť pokladňu (prečo nekomentujem). Jedná sa o sumu 10.000.000,- Sk. Môžem ich vložiť jednorázovo do pokladne ako pôžičku konateľa a zároveň jediného spoločníka S.R.O.-čke? Ak existuje iný spôsob, budem vďačná za každý nápad!
Záväzok z prijatej pôžičky spoločníka: 221, 211 /365. V tvojom prípade ak do pokladne tak 211AE.
0 0
G331 G331

G331 je offline (nepripojený) G331

Ďakujem, Tweety, mňa zaujímali aj iné aspekty, napr. "nevyletia" kontrolórom oči, že mám v pokladni takú sumu? Neexistuje nejaký predpis, ktorý by ma v takomto postupe obmedzoval?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

G331
Ďakujem, Tweety, mňa zaujímali aj iné aspekty, napr. "nevyletia" kontrolórom oči, že mám v pokladni takú sumu? Neexistuje nejaký predpis, ktorý by ma v takomto postupe obmedzoval?
Neviem o nijakom predpise, ale je potrebné urobiť zmluvu o pôžičke.
0 0
honeyflower honeyflower

honeyflower je offline (nepripojený) honeyflower

Ahoj,
mala som podbný prípad. Do pokladne som to dávala radšej postupne. Lebo keď to tam vrazíš naraz, vizerá to príšerne. Najhoršie na tom je, že čo potom z účtom 365. lebo tam sa ti to bude kopiť. A len málo podnikateľov potom dokáže tento účet vynulovať.
Súhlasím s Tweety je potrebná zmluva o pôžičke.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Pri takejto vysokej sume v hotovosti si kľudne daňový úrad môže preveriť pôvod peňazí a porovnať s daňovými priznaniami, či je to adekvátna suma. :p
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

No hej, nemôže argumentovať tým, že mu napr. požičal príbuzný zo zahraničia?

a ešte:
Ak poskytne konateľ sro-čke peniaze do pokladne, zúčtuje to ako kapitálový vklad - teda vlastne do firmy daruje, zdaňuje sa nejako tento príjem a prečo? Ak takýto vklad zostane ako pôžička, je časové obmedzenie a sú nutné nejaké úroky? Môže to byť aj vrámci zmluvy o výpožičke (bezodplatnej)?
Naposledy upravil Fany : 09.03.07 at 10:55
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Fany Pozri príspevok
No hej, nemôže argumentovať tým, že mu napr. požičal príbuzný zo zahraničia?

a ešte:
Ak poskytne konateľ sro-čke peniaze do pokladne, zúčtuje to ako kapitálový vklad - teda vlastne do firmy daruje, zdaňuje sa nejako tento príjem a prečo? Ak takýto vklad zostane ako pôžička, je časové obmedzenie a sú nutné nejaké úroky? Môže to byť aj vrámci zmluvy o výpožičke (bezodplatnej)?
Nie,nezdaňuje sa,môžeš dohodnúť aj bezúročnú pôžičku.Nejde ani o žiaden dar,jednoducho je to pôžička,pozeráš sa na tie peniaze ako na peniaze od akéhokoľvek veriteľa,prijatím peň.prostriedkov ti vzniká dlh (podobne ako keď príjmeš úver od banky).Tiež ti to nevstupuje nikam ako zdaniteľný príjem,však to by bola hlúposť,nie sú to predsa tebou zarobené peniaze,to sú cudzie zdroje:-)
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Fany Pozri príspevok
Ak takýto vklad zostane ako pôžička, je časové obmedzenie ?
poprosím o odpoveď
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

jess Pozri príspevok
poprosím o odpoveď
V zmluve o pôžičke by si mala mať uvedené trvanie pôžičky (pôžička na dobu určitú alebo neurčitú). Pôžička by mala mať nejakú návratnosť. Ak nemáš určený dátum,môžeš ju splatiť hocikedy. Nenávratnú pôžičku naozaj neviem posúdiť,to už by som chápala ako dar:-) Ale to by už bola zmluva o darovaní:-) alebo o nenávratnej pôžičke.Bežne sú pôžičky návratné:-), to znamená,že raz ju splatiť musíš:-) ale kedy to bude,to si určíš v zmluve,teda spôsob,trvanie a podobne:-) prípadne bez určenia (kedykoľvek).
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
martinius Pozri príspevok
V zmluve o pôžičke by si mala mať uvedené trvanie pôžičky (pôžička na dobu určitú alebo neurčitú). Pôžička by mala mať nejakú návratnosť. Ak nemáš určený dátum,môžeš ju splatiť hocikedy. Nenávratnú pôžičku naozaj neviem posúdiť,to už by som chápala ako dar:-) Ale to by už bola zmluva o darovaní:-) alebo o nenávratnej pôžičke.Bežne sú pôžičky návratné:-), to znamená,že raz ju splatiť musíš:-) ale kedy to bude,to si určíš v zmluve,teda spôsob,trvanie a podobne:-) prípadne bez určenia (kedykoľvek).
A keby tá zmluva znela na dobu neurčitú, môže sa to viesť niekoľko rokov na účte 365 ?
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

ja som takúto pôžičku účtovala na 479 - splatnosť viac ako 1 rok.
0 0
berry berry

berry je offline (nepripojený) berry

A môže byť tá pôžička bezúročná? Lebo jedná známa mi povedala, že tam musí byť nejaký úrok.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
jess Pozri príspevok
A keby tá zmluva znela na dobu neurčitú, môže sa to viesť niekoľko rokov na účte 365 ?
Ak by to bola pôžička spoločníka, ktorý netrval na dohodnutí doby vrátenia pôžičky, spoločnosť je povinná dlh splatiť v prvý deň po tom, čo ju spoločník požiadal o plnenie. / Jedna z možností/
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Danila Pozri príspevok
Ak by to bola pôžička spoločníka, ktorý netrval na dohodnutí doby vrátenia pôžičky, spoločnosť je povinná dlh splatiť v prvý deň po tom, čo ju spoločník požiadal o plnenie. / Jedna z možností/
Áno jedná sa o pôžičku spoločníka. Do zmluvy som dala, že ju bude postupne poskytovať a postupne sa aj bude splácať xx rokov. Dohodla som tam, že pôžička je dohodnutá na dobu neurčitú.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
jess Pozri príspevok
Áno jedná sa o pôžičku spoločníka. Do zmluvy som dala, že ju bude postupne poskytovať a postupne sa aj bude splácať xx rokov. Dohodla som tam, že pôžička je dohodnutá na dobu neurčitú.
Môže a nemusí dohodnúť aj úroky. Po uplynutí lehoty splatnosti pôžičky sa môže spoločník rozhodnúť, že sumu pôžičky ponechá v spoločnosti ako svoj dodatočný vklad, o ktoré sa zvýši ZI. Pre platnosť zmluvy o pôžičke nevyžaduje zákon osobitnú / písomnú / formu. Možno ju teda uzatvoriť aj ústne. Máš to písomne, čo je predsa len transparentnejšie.
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

Ja mám opačný problém. Konateľ si chce z pokladne zobrať pôžičku 100 tis. nabudúci rok by ju splatil. Spoločnosť záväzky voči konateľovi nemá.
Takto by išlo o 355 / 211, čiže pohľadávku voči konateľovi. Je to možné, musím mať zmluvu o bezúročnej pôžičke s dobou splatnosti do 1 roka?
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

Keby si konateľ zobral uvedenú pôžičku, aké má povinnosti okrem toho, že ju musí splatiť?
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Kristina27 Pozri príspevok
Ja mám opačný problém. Konateľ si chce z pokladne zobrať pôžičku 100 tis. nabudúci rok by ju splatil. Spoločnosť záväzky voči konateľovi nemá.
Takto by išlo o 355 / 211, čiže pohľadávku voči konateľovi. Je to možné, musím mať zmluvu o bezúročnej pôžičke s dobou splatnosti do 1 roka?
V tomto prípade, ak by išlo o poskytnutie bezúročnej pôžičky konateľovi spoločnosťou, mali by ste zvýšiť DZ PO pri uzavierkových operáciách v DP o výšku ušlého zisku. (použiť úrok v priemernej výške v regióne pre daný druh pôžičiek v danom čase)
Konateľ je personálne prepojená osoba.
Naposledy upravil atka4 : 09.12.08 at 10:55
0 0
mariapap mariapap

mariapap je offline (nepripojený) mariapap

konateľ minulý rok požičal do firmy sumu 100000,- a teraz ju nechce naspäť ale chce to nechať na firme (nechce ani zvýšiť ZI) ako to mám zaúčtovať? Nemalo by to ísť do výnosov?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mariapap Pozri príspevok
konateľ minulý rok požičal do firmy sumu 100000,- a teraz ju nechce naspäť ale chce to nechať na firme (nechce ani zvýšiť ZI) ako to mám zaúčtovať? Nemalo by to ísť do výnosov?
A ako ste účtovali o pôžičke? Ak nie ako o nej, tak
prijaté dary: 211,221/648.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať