Zavrieť

Porady

Paradajky a mráz

Som z južnej časti Slovenska a dnes ma prekvapil mráz. Na balkóne mám ešte nedozreté paradajky a jahody. Tým paradajkám mráz uškodí alebo nie ? Dozrú ešte ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Jeden rok ich takto moja mama pozbierala, dala na polystyrenove tacničky /také od mäsa/ a potom do mikroténového vrecúška. Dozreli tesne pred Vianocami a boli vynikajúce.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    My sme tento rok kúpili paradajky, ktoré vydržia aj mráz. - Do určitého času . Ale to závisí určite od druhu. Tie, ktoré nestihli dozrieť sme jednoducho obrali a dali do okna, aby dozreli.

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    Jara
    Jeden rok ich takto moja mama pozbierala, dala na polystyrenove tacničky /také od mäsa/ a potom do mikroténového vrecúška. Dozreli tesne pred Vianocami a boli vynikajúce.
    Dobrý nápad. Sú to také koktailové paradajky, fajné, šťavnaté a je ich ešte strašne veľa, tak by mi ich bolo veľmi ľúto .

    Evaman je offline (nepripojený) Evaman

    Evaman
    Osvedčilo sa mi tiež dať paradajky do krabice v ktorej je novinový papier a dať na okno , ak ešte ranné slniečko svieti, nechať odkryté, ináč aj na noc prikryť ich rovnako vrstvou novinového papiera.Krásne očervenkajú pričom majú v krabici teplo a noviny pohltia prebytočnú vlhkosť.

    ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

    šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac ZEvina
    Moja mamka vyberala praradajky aj s koreňom. Na koreni nechala trochu zeminy, zabalila koreň do igelitu a zavesila v komore "dolu hlavou". Paradajočky pekne dozreli. Môžu sa aj zelené paradajky zavariť ako čalamáda s kapustou, paprikou... Je to mňam.

    monte je offline (nepripojený) monte

    monte
    tie veľmi zelené zvyknem tiež aj s koreňom zavesiť dolu hlavou, tie ružové dávam spolu s jablčkom do kartonovej krabice alebo misky s príklopom. Postupne dozrejú a vydržia do neskorej jesene. Sú krásne červené a zachovajú si arómu dobrých domácich paradajok, čo sa nedajú ani porovnať s tými umelohmotnými z HM

    SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

    SERVIS
    No, podľa mňa, všetky tieto paradajky nedozreté na slnku a na koreni majú hnusnú chuť. Tiež som ich dávala na slnko a medzi okná... Ale nakoniec som ich vždy chytila vyhodila.

    Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

    Kolenčík
    Súhlasím s Monte. Ja pestujem už niekoľko rokov paradajky na severe Slovenska a vždy pred prvým mrazom ich oberiem a dám do papierovej krabice, medzi ne vložím červené jablčko a do vianoc postupne dozrievajú ale v tieni nie na okne, tie sú potom nechutné a "stiahnuté", dajú sa aj vytrhnuté uložiť, aj zavariť, ale z "krabičky" sú najlepšie, len ich treba pravidelne kontrolovať, a poškodené /hniloba, začiernené a pod/ vyhodiť.

    monte je offline (nepripojený) monte

    monte
    SERVIS
    No, podľa mňa, všetky tieto paradajky nedozreté na slnku a na koreni majú hnusnú chuť. Tiež som ich dávala na slnko a medzi okná... Ale nakoniec som ich vždy chytila vyhodila.

    Ešte k tej zlej chuti:
    ak paradajky celkom nedozreli, sú zelené alebo ružové, môžu obsahovať solanín, ktorý spôsobuje nepríjemnú horkú chuť, prípadne dozrejú ,ale už sú napadnuté niektorou chorobou /fytoflóra alebo septorióza/ nedajú sa konzumovať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.