Zavrieť

Porady

Stavebný pozemok a DPH

Ahojte chcem sa spýtať alebo teda ustiť ohľadom DPH-čky pri nákupe a predaji stavebného pozemku:

verzia1 - ak nakúpim stavebný pozemok od FO-nepodnikateľ ako FO-nepodnikateľ, predám ho sro v priebehu mesiaca, DPH sa ma netýka..??, len na konci roka si urobím DP na daň z príjmu a zisk si zdaním.Myslím že DPH sa v tomto prípade na mňa nevzťahuje, keďže pozemok nemám zaradený v obchodnom majetku....

verzia2- ak nakúpim stavebný pozemok od FO ako sro /platca DPH/, zaradím ho do majetku a v priebehu roka ho predám sro, musím odviesť DPH..?? a samozrejme daň z príjmu...

Je to tak alebo som to domotala???


Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    eha
    Ahojte chcem sa spýtať alebo teda ustiť ohľadom DPH-čky pri nákupe a predaji stavebného pozemku:

    verzia1 - ak nakúpim stavebný pozemok od FO-nepodnikateľ ako FO-nepodnikateľ, predám ho sro v priebehu mesiaca, DPH sa ma netýka..??, len na konci roka si urobím DP na daň z príjmu a zisk si zdaním.Myslím že DPH sa v tomto prípade na mňa nevzťahuje, keďže pozemok nemám zaradený v obchodnom majetku....

    verzia2- ak nakúpim stavebný pozemok od FO ako sro /platca DPH/, zaradím ho do majetku a v priebehu roka ho predám sro, musím odviesť DPH..?? a samozrejme daň z príjmu...

    Je to tak alebo som to domotala???


    Ďakujem
    Verzia 1 je OK
    Verzia 2 bedz ohľadu na to komu bude predaný stavebný pozemok ide DPH k cene. Je to nepríjemné ak je odberateľom občan, že sa cena pozemku zvýši o hodnotu DPH a nie o trhovú hodnotu. Určite je to deformácia cien nakoľko cena lita podľa toho aká sadzba DPH je momentálne platná.

    Tak ako sa pozemky neodpisujú tak by mali byť aj bez DPH, ale s tým nič neurobíme.

    Chcem pripomenúť:
    Či je pozemok ozaj stavebný si treba overiť v územnom pláne obce. Ja sa zamýšľam nad tým čo ak kúpim pozemok, ktorý nie je stavebným pozemkom a počas mojej držby sa pozemok zmení na stavebný. Následne ho predám ako firma registrovaná na DPH budem budem musieť stanoviť cenu s DPH?


    apo

    eha je offline (nepripojený) eha

    eha
    Apo ďakujem krásne.....to tvoje zamyslenie: ak kúpiš pozemok ako TTP a v priebehu vlastníctva sa zmení na stavebný pozemok a máš to zapísané na liste vlastníctva, tak logicky by si to malo predať ako stavebný pozemok....ale neviem či pri týchto zákonoch stačí naša logika...

    Stavebný pozemok a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.