Zavrieť

Porady

Ako postupovat pri poruseni zmluvy a pocitani urokov z omeskania?

Ahojte.

Potreboval by som poradit s porusenim zluvy a s urokmi z omeskania. Mam podpisanu zmluvu uznanie zavazku a bol som dohodnuty s dlznikmi ze mi budu mesacne splacat po 6000Sk.

Porusili zmluvu co pre mna znamena ze mi maju zaplatit celu dlznu sumu naraz. V zmluve som, ale nemal stanovene uroky z omeskania. Je mozne a ak viete aj ako tak mi poradte ake uroky z omeskania si mozem dat.

Potrebujem to pretoze upomienku mi neprebrali, doslo k telefonickemu kontaktu kde mi oznamili ze upomienku nepreberu a idem ich dat na sud uz som vypisal aj navrh na platobny rozkaz no s tymi urokami ja sam nepohnem.

Dakujem a dufam ze mi budete vediet poradit. Axios
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Môj názor doplňujem priamo v texte modrou farbou.
    Axios
    Ahojte.

    Potreboval by som poradit s porusenim zluvy a s urokmi z omeskania. Mam podpisanu zmluvu uznanie zavazku a bol som dohodnuty s dlznikmi ze mi budu mesacne splacat po 6000Sk.

    Porusili zmluvu co pre mna znamena ze mi maju zaplatit celu dlznu sumu naraz.Z uvedenej vety mi vyplýva, že ste mali dojednané, že v prípade nezaplatenia čo i len jednej splátky sa stáva zročný celý dlh. Ak by tak nebolo tak toto právo Vám nevzniklo. V zmluve som, ale nemal stanovene uroky z omeskania. Úroky z omeškania môžu, ale nemusia byť uvedené v zmluve, pretože právo na ne vyplýva priamo zo zákona.Je mozne a ak viete aj ako tak mi poradte ake uroky z omeskania si mozem dat. Predpokladám, že zmluva je uzavretá medzi fyzickými osobami (bývalý občan) a preto treba vychádzať z nar.vlády č. 87/1995 Z.z. - výška úrokov z omeškania je dvojnásobok diskontnej sadzby určenej NBS platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu - diskontnú sadzbu si treba zistiť či už na stránke NBS alebo niekde tu na porade. K 1.3.2004 bola 3% dvojnásobok 6%, avšak nemám vedomosť či odvtedy bola alebo nebola zmenená.

    Potrebujem to pretoze upomienku mi neprebrali, doslo k telefonickemu kontaktu kde mi oznamili ze upomienku nepreberu a idem ich dat na sud uz som vypisal aj navrh na platobny rozkaz no s tymi urokami ja sam nepohnem. Podľa zákona ak čas plnenia záväzku nie je ani dohodnutý ani stanovený právnym predpisom či určený rozhodnutím je dlžník povinný plniť dlh prvého dňa po tom, čo ho o plnenie veriteľ požiadal. Teda ak dlžník v deň nasledujúci potom kedy ho veriteľ požiadal o plnenie nesplnil svoj dlh dostáva sa do omeškania a od tohto dňa môže veriteľ požadovať aj úroky z omeškania vo výške uvedenej vyššie. Formu výzvy na zaplatenie zákon síce nepredpisuje, teda mohla by byť aj ústna či telefonická, ale v záujme právnej istoty je vhodné zachovať písomnú formu výzvy. Nakoniec aj návrh na začatie súdneho konania podaný veriteľom sa považuje za výzvu.

    Dakujem a dufam ze mi budete vediet poradit. Axios

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Dotýka sa táto rada od "rada" aj neuhradeného nájomného dohodnutého v zmluvnom vzťahu medzi vlastníkom bytu a nájomcom? Nájomca totižto zo dňa na deň opustil byt s tým, že je bez zamestnania a nemôže naďalej zotrvať. Vypočítala som aj predbežnú orientačnú výšku nedoplatku za 10 odbývaných mesiacov, ktorý pravdepodobne vznikne za rok 2006 z dostupných údajov. celková suma sa tak vyšplhala na dosť vysoku čiastku. Nájomca mi to ale nepodpísal i keď odpočty vodomerov, plynomeru a elektromeru áno. A bol upozornení, že túto čiastku môže splatiť postupne do konca kal. roka s tým, že po riadnom vyúčtovaní nákladov na bývanie by táto bola v prípade jeho prospechu vrátená.

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Ak sa jedná o plnenie akéhokoľvek dlhu pri ktorom sa dlžník dostane s plnením do omeškania vzniká zo zákona (občiansky zákonník) právo na úrok z omeškania výška ktorého sa vypočíta podľa vyššie uvedeného môjho príspevku.

    Ako postupovat pri poruseni zmluvy a pocitani urokov z omeskania?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.