Zavrieť

Porady

Monitorovanie bankovych uctov

Zdravim Vas!

Chcel by som sa Vam najprv podakovat za investovanie energie do tvorby stranky, je to fajn super zdroj informacii. :-)

a teraz k teme...

Pocul som asi pred par rokmi na univerzite, ze banky mozu monitorovat ucty klientov. Neviem si spomenut ci to bola len teoreticka moznost, alebo fakt zo zivota. Ide o to, ze monitorovanim si moze banka vytvorit profil o zakaznika a o penaznych tokoch na ucte. Cielom vsetkeho je najdenie extremnych vkladov a vyberov, pripadne to hlasit DU alebo inym organom s podozrenim na zatajeny zisk.
Uvediem priklad: Mate ucet kam Vam chodi vyplata napr. 15t/mes a vyberate 10t/mes. Banka Vas ucet zaradi medzi uctamy, na ktorych je napr. trojmesacny vklad do 50t a vybery okolo 30t. Raz Vam pride na ucet 500t korun + ostatny vklady. Banka moze mat nastavenu "hranicu podozrenia" napr. 300% co znamena 150tisic za 3 mes. S vkaldom 500t ste prekrocili tuto mieru a Vas ucet a tranzakcia sa dostane do podozriveho stavu. Banka nahlasi to DU, ktora Vam pride o rok skontrolovat Danove priznanie -ci ste nahlasili a zdanili ten prijem. atd.

Prosim Vas, dajte vediet Vas nazor na tuto temu. Dakujem!

A Este otazocka, ak predam auto za 400 tisic korun, tak to musim uviest v Danovom priznani a zdanit to? Ak ano, tak ako sa to robi pri kupe, predaja vozidla cez autobazar? Ceny uz obsahuju dan? Dakujem!

S pozdravom
atomant
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Áno, a je na to stanovený limit. Neviem presne aký, ale určite to ma súvis so zákonom o praní špinavých peňazí. Banke, povinnosť oznamovať podozrivý pohyb peňazí, vyplýva zo zákona. Ale jedná sa o vysoké čiastky, ktoré jedeň deň prídu a v priebehu krátkeho času z účtu odídu. Je to zákon, ktorý je v platnosti už niekoľko rokov, jeho číslo by som musela zisťovať.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Ak auto nebolo zaradené v podnikaní a predáte ho ako súkromná osoba, tak ho nemusíte nikde uvádzať a daň neplatíte. Takéto príjmy sú oslobodené od dane. Cez autobazár kúpa je ako v každom inom obchode a predaj neviem.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Je to zákon o praní špinavých peňazí.Banky majú povinnosť nahlasovať na DU a finančnú políciu podozrivé transakcie-sú to transakcie v neobvyklej výške alebo počte /v závislosti od histórie na účte/ ale závisí od banky ako to posúdi a nahlási.

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Čo z toho, keď banky majú povinnosť hlásiť záhadné sumy, peniaze sa perú ďalej, iba podsvetie nám akosi redne.

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Banky majú zo zákona povinnosť hlásiť na finančnú políciu všetky platby nad 100 tisíc Sk (pre viacerým rokmi to bol ešte milión). A polícia si už sama vytriedi, že ktoré sú podozrivé a ktoré nie.

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    ricij
    Banky majú zo zákona povinnosť hlásiť na finančnú políciu všetky platby nad 100 tisíc Sk (pre viacerým rokmi to bol ešte milión). A polícia si už sama vytriedi, že ktoré sú podozrivé a ktoré nie.
    A na to si ako prišiel? Nezdá sa mi to, veď čo je dnes 100 tis. To by sa banka asi zbláznila, keby to mala sledovať a nahlasovať.

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Kedysi dávnejšie som bol na pive s jedným finančným policajtom.

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Ani by som sa nedivila tým 100 tis. aj keď naozaj čo je to dnes!

    Ale ..........nieje náhodou pri dnešnom elektronickom bankovníctve, pôžičkách po telefóne atď. čím ďalej tým viac bankových úradníkov?

    kori je offline (nepripojený) kori

    kori
    100tisíc to určite nieje. Sú najmä sledované hotovostné operácie, prípadne kombinácia z bezhotovostnými a to nahlasovanie sa deje i ba v prípade podozrivých, príp.neobvyklých transakcií. Obvyklých transakcií (aj keď príležitostne príde veľká suma na BÚ) sa to netýka(veď môžte predať byt,dom...)

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    ZuzanaA
    Nó, na pive sa toho veľa porozpráva...
    a múdreho.

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    kori
    100tisíc to určite nieje. Sú najmä sledované hotovostné operácie, prípadne kombinácia z bezhotovostnými a to nahlasovanie sa deje i ba v prípade podozrivých, príp.neobvyklých transakcií. Obvyklých transakcií (aj keď príležitostne príde veľká suma na BÚ) sa to netýka(veď môžte predať byt,dom...)
    Jasné, netreba z toho robiť veľký rozruch. To, čo som sem napísal, neviem ani zďaleka na 100%. Ale banka Vám dá podpísať vyhlásenie, pokiaľ donesiete v hotovosti sumu vyššiu ako 100 tisíc Sk, že sú čisté.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Presná suma to nie je,to by väčšie obchody nahlasovali každý deň na políciu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.