Zavrieť

Porady

Vycislovanie usleho zisku pocas rodicovskej dovolenky

Byvaleho zamestnavatela som poziadala o rodicovsku dovolenku do 3 rokov veku dietata. 12.10.06 som ale nastupila k novemu zamestnavatelovi a kedze dieta navstevuje statnu skôlku, musela som sa odhlasit z rodicovskej dovolenky k 1. 10.06. Moj byvaly zamestnavatel so mnou odmieta ukoncit pracovny pomer dohodou a tak som dala vypoved.Vypovedna lehota mi konci 31.12.06. Mam vsak obavu, aby mi od 1.10.06 nepisal absencie a nevycisloval usly zisk. Napadlo ma riesit danu situaciu tak, ze sa opat vratim do 31. 12. na rodicovsku dovolenku, pretoze dieta bude mat 3 roky az 29.4.07, a sucasne budem pracovat aj u noveho zamestnavatela. Moja otazka znie: Ma moj byvaly zamestnavatel moznost a pravo vycislovat mi usly zisk v case, ked som na rodicovskej dovolenke ale sucasne pracujem u ineho zamestnavatela? Poradte mi, je to surne. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Gaburik je offline (nepripojený) Gaburik

    Gaburik
    Pre upresnenie: pojmom "byvaly zamestnavatel" som oznacila toho, ku ktoremu som sa nevratila, a s ktorym nemam v sucasnosti este ukonceny predchadzajuci pracovny pomer. U noveho zamestnavatela pracujem na hlavny pracovny uvazok.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Gaburik
    Byvaleho zamestnavatela som poziadala o rodicovsku dovolenku do 3 rokov veku dietata. 12.10.06 som ale nastupila k novemu zamestnavatelovi a kedze dieta navstevuje statnu skôlku, musela som sa odhlasit z rodicovskej dovolenky k 1. 10.06. Moj byvaly zamestnavatel so mnou odmieta ukoncit pracovny pomer dohodou a tak som dala vypoved.Vypovedna lehota mi konci 31.12.06. Mam vsak obavu, aby mi od 1.10.06 nepisal absencie a nevycisloval usly zisk. Napadlo ma riesit danu situaciu tak, ze sa opat vratim do 31. 12. na rodicovsku dovolenku, pretoze dieta bude mat 3 roky az 29.4.07, a sucasne budem pracovat aj u noveho zamestnavatela. Moja otazka znie: Ma moj byvaly zamestnavatel moznost a pravo vycislovat mi usly zisk v case, ked som na rodicovskej dovolenke ale sucasne pracujem u ineho zamestnavatela? Poradte mi, je to surne. Dakujem.
    Myslím, že § 166 ods. 2 hovorí jednoznačne:

    "(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa..."

    Takže ak si čerpáš u neho rodičovskú dovolenku, nemá právo Ťa nijakým spôsobom sankciovať. Stačí ho len písomne požiadať o čerpanie rodičovskej dovolenky a on musí vyhovieť do veku 3 rokov dieťaťa.

    Neviem, čo tým myslí, že "vyčísľuje ušlý zisk" - asi že mu vzniká nejaká škoda? Tak nemusíš mať obavy, na to, aby si ju uplatnil, by musel o to žiadať súdnou cestou aj to len v prípade, keby si neplatne ukončila prac. pomer. Ak však budeš na RD môžeš si podať výpoveď a po skončení 2 mesačnej výpovednej dobe Ti skončí PP vlastne ešte počas RD.

    Poberanie rodičovského príspevku nemá nič spoločné s RD, ktorú si čerpáš u zamestnávateľa.

    Dnes môžeš mať niekoľko uzatvorených pracovných pomerov, ZP to nezakazuje. Takže teoreticky, myslím si, je to možné, že u jedného čerpáš RD (na ktorú máš zákonný nárok) a prito pracuješ u iného na inú zmluvu.

    Neviem však teraz, ako je to s odvodmi na soc. a zdravotné poistenie. To si musíš preveriť.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    U prvého zamestnávateľa bude plynúť výpovedná lehota a u nového bude normálne zamestnaná a normálne aj platiť odvody ako každý iný zamestnanec.
    Alebo si myslel nejaké iné odvody? :p

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    jankasm
    U prvého zamestnávateľa bude plynúť výpovedná lehota a u nového bude normálne zamestnaná a normálne aj platiť odvody ako každý iný zamestnanec.
    Alebo si myslel nejaké iné odvody? :p
    Presne to som mal na mysli. Len som si nebol istý, či sa odvádzajú rovnaké odvody aj z druhého pracovného pomeru. Ale to som si asi splietol s uplatnením nezdaniteľnej čiastky z platu.

    Len si ešte overím: u toho prvého bude plynúť tá lehota počas rodičovskej dovolenky, že?

    Gaburik je offline (nepripojený) Gaburik

    Gaburik
    Myslela som si, ze cerpanie rodicovskej dovolenky je paralelne s poberanim rodicovskeho prispevku, a prave preto som opat poziadala o rodicovsky prispevok do 31.12.2006, kym mi neuplynie vypovedna lehota.S malou bude za ten cas mama. A kedza mala bude mat tri roky az v aprili 07, vypovedna lehota mi uplynie este pocas rodicovskej dovolenky.Nie som si ale ista, ci mozem mat sucasne 2 pracovne pomery na plny uvazok, pretoze u noveho zamestnavatela nepracujem na dohodu, ale na HPP.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Gaburik
    Nie som si ale ista, ci mozem mat sucasne 2 pracovne pomery na plny uvazok, pretoze u noveho zamestnavatela nepracujem na dohodu, ale na HPP.
    Môžeš .

    Gaburik je offline (nepripojený) Gaburik

    Gaburik
    Vsetkym Vam pekne dakujem, ze ste si nasli cas a poradili. Hadam to skonci dobre, pretoze kapitolu "byvaly zamestnavatel" by som uz rada raz a navzdy uzavrela. Este raz vdaka.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Gaburik
    Myslela som si, ze cerpanie rodicovskej dovolenky je paralelne s poberanim rodicovskeho prispevku, a prave preto som opat poziadala o rodicovsky prispevok do 31.12.2006, kym mi neuplynie vypovedna lehota.S malou bude za ten cas mama. ....
    Áno, je to síce paralelné, ale obe veci upravuje iný zákon. Rodičovskú dovolenku zákonník práce a rodičovský príspevok Zákon o rodičovskom príspevku 280/2002. Preto sa môže stať, že sa čerpá RD, ale zamestnanec nemá nárok na príspevok. Alebo napoak, že riadne pracuje, ale preto, že dieťa nie je v štátnom zariadení, tak môže poberať rodičovský príspevok.

    Ak sa Ti o malú bude starať mama, tak máš nárok na príspevok. A do 3 rokov dieťaťa zase máš nárok čerpať RD u zamestnávateľa.

    Zvyšok Ti už zodpovedali.

    Vycislovanie usleho zisku pocas rodicovskej dovolenky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.