Zavrieť

Porady

Nerovnomerný pracovný čas v kocke

Potrebujem komplet všetko čo sa týka nerovnomerného pracovného času.
Naši zamestnanci pracujú dvojtýždňovy turnus 72 hod. to je v jednom týždni 2 dni po 12 hod. a v druhom týždni 3 dni po 12 hod. a 2 dni po 6 hod. (sobota nedeľa). (napr. september 2006 odprac. 16 dni/162 hod. ) Chcela by som vedieť aky by mal byť mesačný fod pracovnej doby vraj by sa malo všetko prepočítavať cez koeficient (napr. 72:14=5,14) september 30 dni / 154,2 hod? Normalne odpracované hodiny mám si viesť len na papieri a raz za 4 mesiace mám im to vyrovnať buď cez nadčas alebo neviem čo? Ďalej ako mám platiť dovolenku a aký by mali mať nárok dovolenky ( pri 4 týždňoch 28 dni, pri 5 týždňoch 35 dni?), či sa majú platiť príplatky za soboty nedele (vraj nie lebo je to ich bežný deň?), náhrady a príplatky za sviatky (len ak pracujú, tak normálne odpracovaný deň plus príplatok ak nepracujú nič?) a podobne, čo koľvek nové o nervnomernom pracovnom čase ocením, poskytovateľ mzdového programu mi poradil, že všetko v programe si mám prepisovať ručne. Ešte možem to zmeniť v priebehu roka robilo sa to celkom ináč.
Usporiadat
JNOVAK JNOVAK

JNOVAK je offline (nepripojený) JNOVAK

Chcete celkom dost na jedno zakusnutie. Aspoň dačo:
1. Fond. Nerovnomerný rozvhr pracovnej doby (RPD) by mal byť navrhnutý tak, aby sa v roku minimálne líšil od riadneho rozvrhu. RPD má spravidla viac hodín. To je nadčas, ktorý nemožno nútiť čerpať. Preto priebežne vzniknutý nadčas môže zamestnanec čerpať formou tzv. klzavého voľna. Je to spravidla celá smena, počas ktorej zamestanec nepríde, ale nejedná sa o neprítomnosť, ale zníženie fondu. Stretol som sa aj s tzv. vloženou smenou - opakom klzáku.
2. Práca vo sviatok. Zaradenie na RPD znamená automatický príkaz práce vo sviatok. To môže priniesť rozbroje, keď je v stredu sviatok, úradníci sú doma s náhradou za sviatok, ale robotník s RPD musí prísť do práce (lepší prípad) alebo ostáva doma, keď nemá smenu a nemá za sviatok nič.
3. Čerpanie dovolenky. Čerpá sa po hodiných a prepočítava na pracovné dni podľa rovnomerného rozvrhu.
4. Nemoc. Kým sa nezaviedlo platenie nemoce na kalendárne dni, bol to poriadny problém. Teraz nemoc je úplne rovnaká ako pre riadneho zamestnanca.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

gabipat
... Ďalej ako mám platiť dovolenku a aký by mali mať nárok dovolenky ( pri 4 týždňoch 28 dni, pri 5 týždňoch 35 dni?),...
Pri výpočte nároku na dovolenku pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase potrebuješ vychádzaš z
1/ pracovného kalendára(smennosti), t.z., koľko smien má zamestnanec v danom roku odpracovať
2/ výmera dovolenky, na koľko týždňov má zamestnanec nárok(4 resp. 5)
V priloženej tabuľke je uvedený výpočet pre viac období, ktorý jednotlivým zamestnancom vytlačíš a založíš.
1 0
JNOVAK JNOVAK

JNOVAK je offline (nepripojený) JNOVAK

Marína, myslíte, že tabuľka bude dobre fungovať ak smeny môžu mať porôzne od 4 do 16 hodín? Ja asi ostanem pri prepočte cez hodiny rovnomerného rozvrhu. Zákonník práce sa z problematiky čerpania dovolenky v podstate vyzul. Baví sa len o týždňoch (7 dni), ale dovolenka sa čerpá po dňoch a aspoň u mňa aj po hodinách aj u riadnych pracovníkov.
0 0
gabipat gabipat

gabipat je offline (nepripojený) gabipat

Takže ten koeficient nema nič spoločne s prepočtami a fond pracovného času bude napr. tých 16 zmien / 162 hodín kedže mal celý mesiac odpracovaný podla planovaných zmien?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

JNOVAK
Marína, myslíte, že tabuľka bude dobre fungovať ak smeny môžu mať porôzne od 4 do 16 hodín? Ja asi ostanem pri prepočte cez hodiny rovnomerného rozvrhu. Zákonník práce sa z problematiky čerpania dovolenky v podstate vyzul. Baví sa len o týždňoch (7 dni), ale dovolenka sa čerpá po dňoch a aspoň u mňa aj po hodinách aj u riadnych pracovníkov.
JNOVAK, ak zamestnanec nemá pracovný čas rozvrhnutý rovnomerne(a to je Tvoj prípad-rôzne dni, rôzne hodiny), tak pre výpočet dovolenky použi uvedený výpočet. Zamestnanec pri NRPČ nemôže mať taký istý počet dní dovolenky ako pri RRPČ, pretože odpracuje iný počet smien. Napr.
V r.2006 RRPČ = 247 dní(260 dní platených, t.z. so sviatkami)
V r.2006 NRPČ = 182 dní(párny týždeň-3 dni, nepárny-4 dni)
To znamená,že nemôže mať rovnaký počet dní dovolenky pri rôznom počte odpracovaných dní.
Nebudeš postupovať správne, ak zamestnancom s NRPČ poskytneš 20 resp. 25 dní dovolenky.
Presvedčí Ťa ZP?
§ 104
Ak dovolenku čerpá zamestnanec s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé týždne alebo na obdobie celého kalendárneho roka (§ 87), patrí mu toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere.
Čo sa týka náhrad za dovolenku pri NRPČ, pozri si:
http://www.porada.sk/t24428-dovolenk...ka-v%FDpo%E8et
a odborný článok od somij:
http://www.porada.sk/t24609-rozvrhnu...ovnom-ase.html

Naposledy upravil Marína : 27.10.06 at 07:25
0 0
Netka Netka

Netka je offline (nepripojený) Netka

Myslím, že NPČ sťažuje prácu mzdárok, je to náročné aj na kontrolu.

Nedá sa to nejak obísť, napr. mesačnou mzdou. Aby to nebolo také komplikované?
Nemá niekto skúsenosť?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Nevidím veľký problém, ak je vhodný soft, kde si vieš nahodiť pracovný kalendár(smennosť), z ktorého Ti načíta do miezd počet dní a hodín za daný mesiac. Nárok na dovolenku si vypočítaš v už uvedenej tabuľke.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Zdravím Vás poraďáci.
Chcel by som sa s Vami prosím poradiť ohľadne § 87,konkrétne:
pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase je možné takto fungovať max 4 mesiace,príp.12 mesiacov..

čo robiť v prípade,že takto potrebuje firma fungovať dlhšie,a zamestnanec nenamieta?je to možné,alebo treba takýto prípad nejako právne ošetriť?

ďakujem moc
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

tibor1000 Pozri príspevok
Zdravím Vás poraďáci.
Chcel by som sa s Vami prosím poradiť ohľadne § 87,konkrétne:
pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase je možné takto fungovať max 4 mesiace,príp.12 mesiacov..

čo robiť v prípade,že takto potrebuje firma fungovať dlhšie,a zamestnanec nenamieta?je to možné,alebo treba takýto prípad nejako právne ošetriť?

ďakujem moc
posúvam
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

tibor1000 Pozri príspevok
Zdravím Vás poraďáci.
Chcel by som sa s Vami prosím poradiť ohľadne § 87,konkrétne:
pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase je možné takto fungovať max 4 mesiace,príp.12 mesiacov..

čo robiť v prípade,že takto potrebuje firma fungovať dlhšie,a zamestnanec nenamieta?je to možné,alebo treba takýto prípad nejako právne ošetriť?

ďakujem moc
Samozrejme, že môžu na neobmedzený čas zamestnanci pracovať nerovnomerne. Musíš im ale spraviť pracovný kalendár a bude to ok.
2 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

mzdarka renca Pozri príspevok
Samozrejme, že môžu na neobmedzený čas zamestnanci pracovať nerovnomerne. Musíš im ale spraviť pracovný kalendár a bude to ok.
Ďakujem Ti Renča.Môžeš mi prosím bližšie vysvetliť ten "pracovný kalendár"?
Myslíš na celý rok zaznamenať hodiny a pracovné dni?
Tento zamestnanec má už v pracovnej zmluve uvedené,ktoré dni koľko pracuje.Je to takto nemenné počas celého trvania jeho pracovnej zmluvy
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

tibor1000 Pozri príspevok
Ďakujem Ti Renča.Môžeš mi prosím bližšie vysvetliť ten "pracovný kalendár"?
Myslíš na celý rok zaznamenať hodiny a pracovné dni?
Tento zamestnanec má už v pracovnej zmluve uvedené,ktoré dni koľko pracuje.Je to takto nemenné počas celého trvania jeho pracovnej zmluvy
Tibor, tu http://www.porada.sk/t25736-pracovny-cas.html som ti to vysvetľovala, myslela som, že si porozumel, ak to tak nie je, škoda, že si sa nepýtal v danej téme, bola by ucelenejšia.
V tomto príspevku http://www.porada.sk/1067650-post16.html som ti navrhla možné riešenie pracovného kalendára, nepodarilo sa ti ho vytvoriť? Ak nie, skúsime nájsť riešenie.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Dobrý deň. V týchto témach som sa dočítala, že podľa § 90 ods. 9 ZP je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancom rozvrhnutie pracovného času najmenej týždeň vopred a s platnosťou najmenej na týždeň. Pretože u nás ide o pravidelné striedanie zmien a zamestnanci presne vedia, kedy majú nastúpiť do práce, a my nerobíme tento rozpis, je to asi porušenie ustanoveného § ZP? Ak budeme (začneme) dodržiavať literu zákona a určíme zamestnancom rozpis pracovných zmien, môžeme po zamestnancovi požadovať, aby nastúpil na pracovnú zmenu aj mimo určeného rozpisu pracovných zmien? Pýtam sa asi dosť komplikovane, tak na príklade: Zamestnankyni určíme rozpisom zmien, že na budúci týždeň má pracovať v pondelok, utorok, piatok, sobotu a v nedeľu. Môžeme od nej požadovať, aby nastúpila do práce aj napr. v stredu?, alebo miesto utorka nastúpiť napr. vo štvrtok? Ak však zamestnankyňa v uvedený deň z nejakého dôvodu (napr. nemá kde mať deti a pod.) nemôže nastúpiť, môže to zamestnávateľ považovať za porušenie pracovnej disciplíny? Asi nie, že? Pýtam sa preto, lebo zamestnávateľ by chcel so zamestnankyňou ukončiť pracovný pomer v zmysle § 63 ods. 1 písm. e). Ďakujem.
Naposledy upravil rodina1 : 22.10.09 at 07:45 Dôvod: Doplnenie otázky
0 0
Simcakova Simcakova

Simcakova je offline (nepripojený) Simcakova

Zamestnávateľ pri rozvrhov. prac.času musí dbať na viaceré dôležité ustanovenia Zákonníka práce, či sa nám jedná o rovnomerné alebo nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času.Ide napr. o dodržanie maximálnej doby trvania zmeny, ktorú môže zamestnanec vykonávať. Zároveň musí rozvrhnúť im pracovný čas, resp. zmeny tak, aby zamestnancovi zabezpečil nepretržitý denný odpočinok a tiež nepretržitý odpočinok v týždni. Je preto dôležité mať vopred určený rozvrh prac.zmien, aby aj zamestnanec vedel sa zariadiť. Podľa môjho názoru nemôže ju zamestnávateľ prepustiť pre porušenie prac.discipl., keď v daný deň jej vyšlo voľno a má nárok na odpočinok. Iné by bolo ak by nenastúpila do zmeny, kedy pracovať mala a zároveň sa neospravedlnila...
0 0
matata77 matata77

matata77 je offline (nepripojený) matata77

mzdarka renca Pozri príspevok
Samozrejme, že môžu na neobmedzený čas zamestnanci pracovať nerovnomerne. Musíš im ale spraviť pracovný kalendár a bude to ok.
Zdravim,
s niecom podobnym sa trapim aj ja a mam par otazok:
1. pracovny kalendar mame v exceli a tam sa sleduje aj dochadzka, staci to takto? (inak pouzivame Softip, ale nechce sa nam to nahadzovat aj tam, pretoze mame vela roznych kalendarov a chceme im platit klasicku mesacnu mzdu a Softip by to potom zacal kadejako prepocitavat)
2. neporusime tym nic, ak budeme davat a preplacat dovolenku podla klasickeho naroku a aj preplacat sviatky? V podstate by to malo byt akesi "odskodnenie" za to, ze zamestnanci maju naozaj velmi nepravidelne rozvrhnute tyzdne a v nicom ich tym neukratime, skor naopak.
3. ako to upravit pisomne? Staci dodatok k zmluve, ze pracovny cas je rozvrhnuty nerovnomerne? Pripadne doplnit narok na dovolenku, preplacanie sviatkov a pod... Alebo treba pridat aj kalendar?
Velmi pekne dakujem za pomoc.
mata
0 0
LKV LKV

LKV je offline (nepripojený) LKV

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či je nutné pri nerovnomernom pracovnom čase písomne vopred naplánovať hodiny a dni, ktoré budú odpracované. Nestačí stanoviť fond pracovného času, ktorý bude musieť zamestnanec odpracovať za určité obdobie, napr. 4mesiace? Fond práce za jednotlivé dni by sa menil v závislosti od potreby práce, resp. od zákaziek. Je ťažké určiť dopredu kedy bude práca a kedy nie, záleží to od zákaziek.

Taktiež by som Vás chcela poprosiť, či by mi niekto nevysvetlil rozdiel medzi flexibilným a nerovnomerným pracovným časom. Zdá sa mi to podobné, len pri nerovnomernom prac. čase sa zrejme musí konkrétne naplánovať koľko a kedy budú zamestnanci pracovať.

Za odpovede Vám vopred veľmi pekne ďakujem:-) Už som z toho všetkého popletená a nechcem urobiť žiadnu chybu, tak sa obraciam na Vás

Ľubica
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Podľa mńa sú ťulpasi , títo zamestnaci keď pristupia na takýto prac.čas a 1/2 mesiaca sedia doma.

Ak by pracovali "na živnosť" tak za 280 odpracovaných hodín zarobia 3x viac ako teraz a ešte majú v mesiaci 6 dní voĺna .
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Laco-monter Pozri príspevok
Podľa mńa sú ťulpasi , títo zamestnaci keď pristupia na takýto prac.čas a 1/2 mesiaca sedia doma.

Ak by pracovali "na živnosť" tak za 280 odpracovaných hodín zarobia 3x viac ako teraz a ešte majú v mesiaci 6 dní voĺna .
Prepáč, ale poradil si, len čo je pravda.
LKV Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či je nutné pri nerovnomernom pracovnom čase písomne vopred naplánovať hodiny a dni, ktoré budú odpracované. Nestačí stanoviť fond pracovného času, ktorý bude musieť zamestnanec odpracovať za určité obdobie, napr. 4mesiace? Fond práce za jednotlivé dni by sa menil v závislosti od potreby práce, resp. od zákaziek. Je ťažké určiť dopredu kedy bude práca a kedy nie, záleží to od zákaziek.

Taktiež by som Vás chcela poprosiť, či by mi niekto nevysvetlil rozdiel medzi flexibilným a nerovnomerným pracovným časom. Zdá sa mi to podobné, len pri nerovnomernom prac. čase sa zrejme musí konkrétne naplánovať koľko a kedy budú zamestnanci pracovať.

Za odpovede Vám vopred veľmi pekne ďakujem:-) Už som z toho všetkého popletená a nechcem urobiť žiadnu chybu, tak sa obraciam na Vás

Ľubica
Ak každý zamestnanec nebude mať vystavený kalendár(určenú zmennosť) min. na kalendárny rok, nebudeš mu vedieť vypočítať nárok na dovolenku, tiež musíš odsledovať, aby bolo dodržané ustanovenie § 87 ZP, dtto §§ 88, 89, 85a, 92, 93. V tejto téme do prísp. 3 som vložila tabuľku pre výpočet dovolenky pri NRPČ http://www.porada.sk/319206-post3.html
Rozdiel medzi nerovnomerným a pružným pracovným časom je dobre popísaný v ZP(§§ 87 a 88), len by som ho tu opisovala, nájdeš tu http://www.porada.sk/t56527-zakonnik...2009-a.html#92
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

[QUOTE=Marína;1328296]Prepáč, ale poradil si, len čo je pravda.

Ďakujem za uznanie.

Všímam si O ČOM je ŽIVOT.
0 0
LKV LKV

LKV je offline (nepripojený) LKV

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď:-)
Laco, nemôžeme predsa zamestnancom prikázať, aby išli na živnosť. Chceme nájsť čo najvhodnejšie riešenie pre obe strany.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať