Zavrieť

Porady

vyradený majetok do zberu

Kto mi vie poradiť? Som RO zriadená obcou.Vyradený majetok /zo školskej kuchyne/ bol odovzdaný do zberu. Mám príjem,ako ho posúdiť ako bežný príjem na príj.účet 236 223001 41 alebo vytvoriť kapitálový príjem /ak áno tak aký/a následne odviesť zriadovateľovi. ĎAkujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Vychádzajúc z metodického usmernenia k ekonomickej klasifikácie rozpočtovej klasifikácie by som uvedený príjem posúdil ako bežný príjem, ktorý by som zatriedil na podpoložku EK 223 001, pretože v danom prípade sa nejedná o predaj prebytočného majetku, ale o naloženie už s vyradeným majetkom s využitím služieb zberných surovín. Príjem je za službu, nie za majetok.
    _______
    Ak by sa jednalo o predaj prebytočného majetku, ktorý bol obstaraný z kapitálových výdavkov, vtedy by išlo o kapitálový príjem.

    Pekný deň

    Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

    Lenuška
    Ahojte,
    My sme predali auto - Áviu, za 15.000Sk. Bola v minulosti obstaraná z kapitálových prostriedkov.
    Vyradenie : 083/023
    Predaj účtujem 311/651

    Príjem je kapitálový? Prosím Ťa, "kde sa dočítam" či tento príjem máme odviesť zriaďovateľovi, alebo nemáme?
    Pekne ďakujem...
    L.

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Ahoj Lenuška,
    presne tak, príjem sa klasifikuje ako kapitálový a zatriedi sa na položku EK 231 - Príjem z predaja kapitálových aktív. Vyplýva to zo skutočnosti, že dlhodobý hmotný majetok - ávia bola obstaraná v kapitálových výdavkov.

    Príspevková organizácia nemá povinnosť odvodu príjmov zriaďovateľovi. Túto povinnosť majú len rozpočtové organizácie, pretože podľa zákona o rozpočtových pravidlách rozpočtové organizácie sú svojimi príjmami a výdavkami napojené na rozpočet zriaďovateľa. Príspevkové organizácie sú napojené na rozpočet zriaďovateľa len príspevkom, ktorý mi dáva zriaďovateľ.

    Pekný deň

    uctovnicka je offline (nepripojený) uctovnicka

    uctovnicka
    Ahojte všetci!
    Máme jednu PC učebňu, v ktorej sú počítače morálne už veľmi opotrebované. Žiaci do tejto učebne nechcú chodiť, nakoľko máme ešte jednu s výkonnejšími počítačmi. Uvažovali sme, že by sme na tieto počítače dali vypracovať odborný posudok, na základe ktorého by sme ich ocenili a predali ich za zostatkovú, resp. symbolickú cenu žiakom školy, ktorí by mali o ne záujem. Za získané peniaze by sme mohli kúpiť aspoň 1 kvalitný počítač.

    pochemi je offline (nepripojený) pochemi

    mám rada bezkonfliktných ľudí ...viac pochemi
    Ahojte všetci,
    na škole som bola poverená vykonaníma spracovaním inventarizácie.V čase mojrj PN sa konalo školenie v Bratislave na Gymnáziu na Tomašíkovej ul. Nebol tam niekto z Vás a nepovedal by mi o čom bolo?
    Ďakujem za pomoc

    marco04 je offline (nepripojený) marco04

    marco04
    Mám trochu podobný problém, ale ide o strechu na ZŠ, ktorá bola obstaraná s kapitálky od KŠU a časť od zriadovateľa v r. 2006,avšak táto bola zle spravená a dostala som novú kapitálku na tú istú strechu ako havarijny stav.Tú starú strechu sme strhli, a teraz neviem ako to mám učtovne vyradiť stála 2 000tis. sk. Či treba spraviť nejakú vyradovaciu komisiu, protokol a vyčísliť sumu a či tento materiál zo strechy môžeme odpredať a v akej cene.
    Ďakujem

    1gabika1 je offline (nepripojený) 1gabika1

    1gabika1
    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, keď sme základná škola a máme navyše lavice a stoličky, môžeme ich predať? Ako pri to postupovať?

    AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

    AntekaK
    1gabika1 - základná škola má svojho zriaďovateľa a ten má vydané zásady ako nakladať s jeho majetkom, v týchto zásadách by malo byť uvedené, čo má rozpočtová organizácia robiť v prípade prebytočnosti majetku. My sme doposiaľ majetok, ktorý sme mali navyše, nepredávali, skôr sme ho ponúkli inej základnej škole a majetok sa bezplatne previedol. Som zvedavá aj na skúsenosti ostatných poraďákov.

    Irona je offline (nepripojený) Irona

    Irona
    Súhlasím s AntekaK. Zriaďovateľ školy (obec, mesto, ...) by mal mať vydané a schválené VZN ako nakladať s majetkom mesta. U nás je zaužívaný taký postup, že keď chceme niečo vyradiť z evidencie majetku, najprv musíme požiadať zriaďovateľa formou návrhu o vyradenie majetku a ten sa nám následne vyjadrí (písomne), či schvaľuje vyradenie majetku z našej evidencie. Ústredná inventarizačná komisia u zriaďovateľa zároveň v tomto schvaľovacom vyjadrení navrhne spôsob likvidácie. A je úplne jedno či ide o drobný majetok alebo dlhodobý majetok.

    1gabika1 je offline (nepripojený) 1gabika1

    1gabika1
    Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Takže budem musieť obháňať zriaďovateľa, skúsim uvidím čo mi povedia :-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.