Zavrieť

Porady

Tvorba sociálneho fondu - aká časť je daňovým základom?

Tvoríme sociálny fond vo výške 1% z hrubých miezd. Je táto tvorba v plnej výške daňovým nákladom? Alebo len 0,6%? (Nemáme uzatvorenú kolektívnu zmluvu.)

Ďakujem.
Naposledy upravil Mariana B. : 05.06.13 at 09:34
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

silviTAP Pozri príspevok
Ahojte poraďáci
chcela by som sa spýtať aký je minimálny vymeriavací základ pre tvorbu sociálneho fondu. Teda ak mám zamestnanca ktorého ani hrubá mzda nedosiahla v danom mesiaci min. t.j. 295,50 € z dôvodu PN, potom ako vymerivací základ pre výpočet soc. fondu bude min. mzda alebo jeho skutočná? áNO, skutočná.
Ďakujem za odpoveď.
oDPOVEĎ V TEXTE.
Naposledy upravil Tweety : 05.01.10 at 13:01 Dôvod: upresnenie
0 0
silviTAP silviTAP

silviTAP je offline (nepripojený) silviTAP

takže už som sa zbadala .....a pochopila, ešte raz ďakujem pekne......
Naposledy upravil silviTAP : 05.01.10 at 13:11
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

silviTAP Pozri príspevok
Takže mám v takýchto prípadoch počítať vždy z min. mzdy...pochopila som ?
Počítaš zo skutočne vyplatenej hrubej mzdy (mínus náhrady za dovolenku,...), v zmysle Zákona o SF.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

v príspevkoch na porade som našla , že od HM sa odratavajú dovolenky, p-návšteva lekára, Pn a aj platené sviatky...
naši zamestnanci sú odmeňovaní mesačnou mzdou , v zákone som našla, že v tomto prípade sa sviatok považuje ako obvykly pracovný den - čiže je zaplatený mzdou a nie náhradou za sviatok

odrátať v takomto prípade tieto dni / platené sviatky /od HM , alebo nie
neviem, čo je správne, dík za pomoc
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Náhradu za sviatky len u hodinovo odmeňovaných odpočítaj od HM.
0 0
kačenka kačenka

kačenka je offline (nepripojený) kačenka

prosím, odrátavajú sa od HM aj mzdové zvýhodnenia - za práce nadčas, v noci, vo sviatok a i.?
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

Andyke Pozri príspevok
Náhradu za sviatky len u hodinovo odmeňovaných odpočítaj od HM.
dík za pomoc
0 0
Airam25 Airam25

Airam25 je offline (nepripojený) Airam25

Múdrosť musíš hľadať,hlúposť príde sama. ...viac
Pekny den, chcem sa spytat-pracujem vo firme,kde sa socialny fond tvori mesacne len z miezd vo vyske 0,6% a v uctovnictve aj uctuje na 527 a zavazky na 472.ZĽ kedze vykazuje kazdy rok stratu SF netvori.SF sa vyuziva
len na doplatok na stravne poukazky.Ziadne peniaze sa ale na ban.ucet neodvadzaju.Je to spravne ?? Ako sa premietne zostatok záväzku na 472 v danovom priznani??
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

z čoho vypočítam tvrobu 1% na sociálny fond z hrubých miezd? potrebujem urobiť plán na rok 2010 že kolko budeme tvoriť soc. fond /v kolektívnej zmluve máme uvedené 1% + 0,ˇ% ďalší prídel/ ako to vypčítam?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

z dohody sa tiež tvorí soc.fondy? ď
má sa rátať HM-náhrady, ale mne program ráta odpracované 200,95, dovolenka a preplatenie dovolenky 147,75, spolu 446,7 a z tej sumy je vyrátaných 0,6 %.
Naposledy upravil sybila3 : 15.03.10 at 19:35
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

sybila3 Pozri príspevok
z dohody sa netvorí soc.fondy? ď
nie, iba z hlavného pracovného pomeru
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

celý rok mám vyrátaný v programe dobre HM-dovolenka, iné tam nebolo=základ pre výpočet SF, ale apríl mi vyrátalo aj s náhradami za dovolenku a preplatenú dovolenku spolu s z tej sumy SF, to asi nie je dobre? ď
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

sybila3 Pozri príspevok
celý rok mám vyrátaný v programe dobre HM-dovolenka, iné tam nebolo=základ pre výpočet SF, ale apríl mi vyrátalo aj s náhradami za dovolenku a preplatenú dovolenku spolu s z tej sumy SF, to asi nie je dobre? ď
z náhrad sa netvorí SF, treba prepočítať a uviesť na správnosť
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ale prečo všetky mesiace mám dobre ale tento nie?
Takže mi tam vychádza hrubá mzda odpracovaná 200,95 eur, Dovolenka 94,55 a preplatená dovolenka pri ukončení PP 147,75 eur. Na SF je tam uvedená suma 446,70. Ale SF by mal byť rátaný z 200,95? ď
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

sybila3 Pozri príspevok
ale prečo všetky mesiace mám dobre ale tento nie?
Takže mi tam vychádza hrubá mzda odpracovaná 200,95 eur, Dovolenka 94,55 a preplatená dovolenka pri ukončení PP 147,75 eur. Na SF je tam uvedená suma 446,70. Ale SF by mal byť rátaný z 200,95? ď
keď tie tri sumy zrátam dajú mi 443,25, takže ani tá suma ti nesedí s tou čo je v prepočte na SF, neviem prečo ti to robí, treba hľadať chybu
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

veď práve, že to nesedí, ale SF by sa mal tvoriť z 200,95? Ako sa zaokrúhľuje program zaokrúhľuje nie na centy ale napr. 1,10 alebo 1,80, je to dobre? ďakujem
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

už som prišla na chybu, nemala som zakliknuté len hlavný prac. pomer a tie príplatky-čiže preplatenie dovolenky mi tam hádže preto, lebo to mám v kolonke príplatky a tie by sa mali prirátavať? Takže vymažem 147,75, dám 0 a hrubá mzda odpracovaná bude 200,95 a z toho 0,6%? je to dobre?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

sybila3 Pozri príspevok
už som prišla na chybu, nemala som zakliknuté len hlavný prac. pomer a tie príplatky-čiže preplatenie dovolenky mi tam hádže preto, lebo to mám v kolonke príplatky a tie by sa mali prirátavať? Takže vymažem 147,75, dám 0 a hrubá mzda odpracovaná bude 200,95 a z toho 0,6%? je to dobre?
aké príplatky?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

príplatky za nočnú al. poobednú sa neprirátavajú?
Lebo v programe som nemala kde zadať preplatenie dovolenky pri ukončení PP, tak som ich musela dať medzi príplatky a tým pádom mi to ráta asi zle?????Takže hrubá odprac.mzda je 200,95 bez preplatenej dovolenky a vyčerpanej dovolenky, takže SF by mal byť z tejto sumy?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

sybila3 Pozri príspevok
príplatky za nočnú al. poobednú sa neprirátavajú?
Lebo v programe som nemala kde zadať preplatenie dovolenky pri ukončení PP, tak som ich musela dať medzi príplatky a tým pádom mi to ráta asi zle?????Takže hrubá odprac.mzda je 200,95 bez preplatenej dovolenky a vyčerpanej dovolenky, takže SF by mal byť z tejto sumy?
zo Zákona o sociálnom fonde
§ 3
Tvorba fondu


(1) Fond sa tvorí ako úhrn
a) povinného prídelu vo výške 0,6% až 1% zo základu uvedeného v § 4 ods. 1,
b) ďalšieho prídelu vo výške
1. dohodnutej v kolektívnej zmluve alebo vo vnútornom predpise, ak u zamestnávateľa nemôže pôsobiť odborový orgán podľa osobitného predpisu2), najviac vo výške 0, 5% zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1, alebo
2. sumy potrebnej na poskytnutie príspevkov na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancom, ktorí spĺňajú podmienky uvedené v § 7 ods. 5, najviac však vo výške 0, 5% zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1,
c) ďalších zdrojov fondu podľa § 4 ods. 2 a 3.

(2) Zamestnávateľ podľa § 5 ods. 1, ktorý za predchádzajúci kalendárny rok dosiahol zisk a splnil všetky daňové povinnosti k štátu, obci a vyššiemu územnému celku a odvodové povinnosti k zdravotným poisťovniam a Sociálnej poisťovni, môže tvoriť povinný prídel podľa odseku 1 písm. a) do výšky 1 %. Zamestnávateľ, ktorý nesplnil niektorú z podmienok uvedených v prvej vete, tvorí povinný prídel do fondu vo výške 0, 6 %.

(3) Zamestnávatelia podľa § 5 ods. 2 tvoria sociálny fond podľa odseku 1 od 1. januára 1995 v rámci možnosti svojho rozpočtu.

§ 4

(1)Základom na určenie ročného prídelu do fondu podľa § 3 je súhrn hrubých miezd alebo platov3) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok. Základom na určenie mesačného prídelu do fondu je súhrn hrubých miezd alebo platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za príslušný kalendárny mesiac. Základom na určenie prídelu do fondu u zamestnancov, ktorí podľa pracovnej zmluvy vykonávajú práce vo verejnom záujme v zahraničí, a u štátnych zamestnancov dočasne vyslaných na vykonávanie štátnej služby do cudziny je súhrn určených funkčných platov4) alebo služobných platov4a) pred prepočtom platovým koeficientom4b) alebo objektivizovaným platovým koeficientom.4c)

(2) Ďalšími zdrojmi fondu sú zdroje podľa tohto zákona alebo podľa iných všeobecne záväzných právnych predpisov, dary, dotácie a príspevky poskytnuté zamestnávateľovi do fondu.

(3) Zamestnávateľ, ktorý vytvára zisk, môže prispievať do fondu prídelmi z použiteľného zisku; tým nie je dotknutá povinnosť takéhoto zamestnávateľa tvoriť fond podľa § 2 ods. 1 tohto zákona.

takže podľa mňa aj príplatky vstupujú do sumy na tvorbu SF


http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-...-2009-a.html#3
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať