Zavrieť

Porady

PRÁCA RODINNÉHO PRÍSLUŠNÍKA VO FIRME

Prosím o radu z mojom problémom:na výpomoc ( 6 hodín týždenne)do baru môjho klienta chodí jeho syn- študent (15.rokov).poradte mi ako ho mám viesť,kde zaregistrovať a čo všetko okolo.Môj klient ma presvieča ,že ako rodinný príslušník nemusí byť vedený nikde.Ďakujem.
Usporiadat
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Rodinný príslušník môže od 1.7.2006 vypomáhať v rodinnej firme bez toho, aby si s ním bola uzatvorená pracovná zmluva alebo dohoda. Podmienkou však je, aby bol dôchodkovo poistený. A u študenta nesmie byť prekročený vek 26 rokov.
0 0
zuzka34 zuzka34

zuzka34 je offline (nepripojený) zuzka34

Ďakujem pekne.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
DanielaSĽ
Rodinný príslušník môže od 1.7.2006 vypomáhať v rodinnej firme bez toho, aby si s ním bola uzatvorená pracovná zmluva alebo dohoda. Podmienkou však je, aby bol dôchodkovo poistený. A u študenta nesmie byť prekročený vek 26 rokov.
Súhlas za predpokladu, že ide o firmu - živnosť (fyzickú osobu).

Ak by šlo o firmu právnickú osobu, napríklad uvedený bar patrí pod s.r.o., tak ide o nelegálnu prácu.
0 0
M&J M&J

M&J je offline (nepripojený) M&J

Srdečne Vás pozdravujem a pripájam svoju otázku: môže naopak napr. syn-podnikateľ zamestnať vo svojej firme matku na riadny pracovný pomer?
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

samozrejme, že áno
0 0
M&J M&J

M&J je offline (nepripojený) M&J

Tak ďakujem, len som si po prečítaní predchádzajúceho príspevku nebola celkom istá
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Ty si sa pýtala na pracovný pomer a v predchádzajúcom príspevku bola reč o výpomoci.
0 0
M&J M&J

M&J je offline (nepripojený) M&J

Ospravedlňujem sa, ale keďže som narazila na túto tému, chcela som si overiť túto možnosť. Sorry
0 0
auctovnicka auctovnicka

auctovnicka je offline (nepripojený) auctovnicka

Dobry vecer,
chcem sa spytat, ktory § upravuje presne zamestnavanie rodinnych prislusnikov, resp. vypomoc. Neviem sa tu poriadne zorientovat. Mohol by manzel zamestnat manzelku napr. v obchode potraviny na TPP, je to zivnostnik. Zmenilo by sa nieco, keby mal s.r.o?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
auctovnicka
Dobry vecer,
chcem sa spytat, ktory § upravuje presne zamestnavanie rodinnych prislusnikov, resp. vypomoc. Neviem sa tu poriadne zorientovat. Mohol by manzel zamestnat manzelku napr. v obchode potraviny na TPP, je to zivnostnik. Zmenilo by sa nieco, keby mal s.r.o?
Rodinný príslušník môže vypomáhať bez PZ , ak už je dôchodkovo poistený . Manžel môže zamestnať manželku a opačne to platí tiež.
Ináč pozri si príspevky : 2,4,6, všetky dávajú odpoveď aj Tebe.

Treba rozlíšiť: vypomáhať a zamestnať. Nemiešajme tieto dva pojmy.
Naposledy upravil Melnick : 11.11.06 at 20:56 Dôvod: Oačne som opravila na opačne.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

auctovnicka
Zmenilo by sa nieco, keby mal s.r.o?
Len doplním Majku. Zmenilo. Ako SZČO by vypomáhala manželovi /rodinnému príslušníkovi/ , a ako s.r.o. by ju zamestnala s.r.o. /a nie manžel/
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Muška
a ako s.r.o. by ju zamestnala s.r.o. /a nie manžel/
len sa ešte doplním., tzn, že v s.r.o. by nemohla vypomáhať /s.r.o. nie je rodinný príslušník/
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Muška
len sa ešte doplním., tzn, že v s.r.o. by nemohla vypomáhať /s.r.o. nie je rodinný príslušník/
Presne to som mala na mysli Muška ,keď som jej odporučila prečítať si príspevok od Jožka M.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Známy je SZČO a pred chvíľou mal kontrolu na nelegálne zamestnávanie. V dielni mu vypomáhajú otec a brat. Inšpektori tvrdia, že ak vypomáha otec, tak je to OK, ale ak vypomáha brat, tak to už je nelegálne zamestnávanie. Pritom v zákone č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní v § 2a je uvedené:
"(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku."
No u nás platí, že súrodenec je buď brat alebo sestra, lenže inšpektori majú iný názor. Takže, kde je pravda?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Llívia Pozri príspevok
Známy je SZČO a pred chvíľou mal kontrolu na nelegálne zamestnávanie. V dielni mu vypomáhajú otec a brat. Inšpektori tvrdia, že ak vypomáha otec, tak je to OK, ale ak vypomáha brat, tak to už je nelegálne zamestnávanie. Pritom v zákone č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní v § 2a je uvedené:
"(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku."
No u nás platí, že súrodenec je buď brat alebo sestra, lenže inšpektori majú iný názor. Takže, kde je pravda?
Pravda je, že ak vypomáhajúca osoba bola dôchodkovo posistená, súrodenec, rodič a pod. nejedná sa o nelegálnu prácu a treba sa písomne brániť s poukázaním na zákon.
0 0
tina24 tina24

tina24 je offline (nepripojený) tina24

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či sa zmena od 1.9.2007 v Zákonníku práce bude týkať aj výpomoci rodinného príslušníka pre FO. Ďakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

tina24 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či sa zmena od 1.9.2007 v Zákonníku práce bude týkať aj výpomoci rodinného príslušníka pre FO. Ďakujem.
O tomto ZP nepojednáva. To je obsahom zákona o nelegálnej práci.
0 0
tina24 tina24

tina24 je offline (nepripojený) tina24

Aha... ... Ďakujem. Dúfam, že sa v tomto nič nezmení.
0 0
Petra79 Petra79

Petra79 je offline (nepripojený) Petra79

pokial mam obchod,som konatelom, ale prevadzkovatelom je s.r.o., potrebovala by som sem tam zaskocit neexistuje ziadna legalna forma vypomoci rodinneho prislusnika?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Petra79 Pozri príspevok
pokial mam obchod,som konatelom, ale prevadzkovatelom je s.r.o., potrebovala by som sem tam zaskocit neexistuje ziadna legalna forma vypomoci rodinneho prislusnika?
V prípade sro-čky asi nie. Rodinní príslušníci môžu vypomáhať len živnostníkovi. Vypomáhajúceho pracovníka treba prihlásiť do SP aspoň na dohodu /DOVP,DOBPŠ alebo DOPČ/, pred začiatkom výkonu práce.

--------
Veronika
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať