Zavrieť

Porady

DoBPŠ - odvody

prosim aby ste mi poradili,zamestnavatel neplati z DoVP do zdravotnej,ale student si musi zaplatit preddavky 14% ak ma prijem vyssi ako 1/2 minimalnej mzdy a ten moj ma prijem za mesiac september HM 3800 a k vyplate ma 3078-to si sam ide v danom mesiaci zapaltit do prislusnej zdravotnej poistovni? alebo na konci roka pri zuctovani zdravotneho poistenia si to vysporiada dakujem
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

katkaj
1novacik1
prosim aby ste mi poradili,zamestnavatel neplati z DoVP do zdravotnej,ale student si musi zaplatit preddavky 14% ak ma prijem vyssi ako 1/2 minimalnej mzdy a ten moj ma prijem za mesiac september HM 3800 a k vyplate ma 3078-to si sam ide v danom mesiaci zapaltit do prislusnej zdravotnej poistovni? alebo na konci roka pri zuctovani zdravotneho poistenia si to vysporiada dakujem
Na konci roka si urobí ročné zúčtovanie zdravotného zo všetkých príjmov počas roka. A na základe toho zistí či má alebo nemá povinnosť platiť

sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

sonka1
1novacik1
prosim aby ste mi poradili,zamestnavatel neplati z DoVP do zdravotnej,ale student si musi zaplatit preddavky 14% ak ma prijem vyssi ako 1/2 minimalnej mzdy a ten moj ma prijem za mesiac september HM 3800 a k vyplate ma 3078-to si sam ide v danom mesiaci zapaltit do prislusnej zdravotnej poistovni? alebo na konci roka pri zuctovani zdravotneho poistenia si to vysporiada dakujem
na konci roka, pokial sa nezmení zákon

1novacik1 je offline (nepripojený) 1novacik1

1novacik1
dakujem a este sa opytam ja tu mam vypisanu dohodu o vykonani prace,lenze ja viem ze ten clovek je student na vysokej skole nemal by mat vypisanu DoBPŠ-je v tom nejaky rozdiel?-nie som mzdarka,teraz som zobrala firmu ktora neuctovala cely rok sice nieco odvadzala a teraz vidim ze neodvadzala garancne poistenie -takze sa len ucim a dakujem ze mate strpenie dakujem

1novacik1 je offline (nepripojený) 1novacik1

1novacik1
a este som na nieco narazila to garancne sa odvadza najmenej z odmeny za vykonanu pracu napr z 3800 sa odvedie 0,25% alebo najmenej z minimalnej mzdy ?

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Gabi03
1novacik1
dakujem a este sa opytam ja tu mam vypisanu dohodu o vykonani prace,lenze ja viem ze ten clovek je student na vysokej skole nemal by mat vypisanu DoBPŠ-je v tom nejaky rozdiel?-nie som mzdarka,teraz som zobrala firmu ktora neuctovala cely rok sice nieco odvadzala a teraz vidim ze neodvadzala garancne poistenie -takze sa len ucim a dakujem ze mate strpenie dakujem
DoBPŠ môžu mať uzavretú len študenti. DoVP môže mať uzavretú hocikto. Rozdiel je v odpracovaných hodinách, DoBPŠ max 20 h týždenne (musí mať potvrdenie o návšteve školy), DoVP max 300 h ročne.

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Gabi03
1novacik1
a este som na nieco narazila to garancne sa odvadza najmenej z odmeny za vykonanu pracu napr z 3800 sa odvedie 0,25% alebo najmenej z minimalnej mzdy ?
Odvádza sa z odmeny.

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

KvetkaK
To garančné a úrazové poistenie odvedieš len z tej sumy, v akej bude odmena. Čiže ak bude dohodnutá na 4000,- tak z tej sumy.

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

katkaj
1novacik1
dakujem a este sa opytam ja tu mam vypisanu dohodu o vykonani prace,lenze ja viem ze ten clovek je student na vysokej skole nemal by mat vypisanu DoBPŠ-je v tom nejaky rozdiel?-nie som mzdarka,teraz som zobrala firmu ktora neuctovala cely rok sice nieco odvadzala a teraz vidim ze neodvadzala garancne poistenie -takze sa len ucim a dakujem ze mate strpenie dakujem
Treba si ale zistiť či sa jedná o študenta denného štúdia na VŠ pretože študenti externého štúdia sa nepovažujú z hladiska DoBPŠ za študentov.
Na uzatvorenie DoBPŠ potrebuješ potvrdenie o návšteve školy a taký základný rozdiel jenapríklad aj v tom že na DoBPŠ môže študent pracovať maximálne polovicu určeného týždenného pracovného času zatiaľ čo DOVP je ohraničená do 300 hodín u jedného zamestnávateľa.
Viac o dohodách si prečítaj v paragrafe 223-227 v zákonníku práce. Máš ho aj tu na porade: http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#223

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.