Moje vyjadrenie:
Prečítal som si vyjadrenie pána Zimmermanna. V jeho vyjadrení je napísané, že na platné rozhodnutie pri hlasovaní písomnou formou je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov v dome. Nepostačujú teda podľa príkladu hlasy 3 z 50 vlastníkov.
Pokiaľ sledujete rôzne hlasovania, ako sa hlasuje vždy je dopredu stanovené, ako sa hlasuje.
Aj v tomto prípade pri písomnom hlasovaní v SVB by mal byť vyhlásený spôsob hlasovania, ako to má prebehnúť a to v zákone, pretože zákon stanovil, že sa môže hlasovať písomne.
Pokiaľ to tak nie je hlasuje sa podľa toho ako si to kto vysvetlí a nedude to v rozpore so zákonom.
Príklad:
Hlasovanie – je tu popísaný spôsob hlasivania
Každý poslanec má v rokovacej miestnosti svoje stále miesto, odkiaľ môže hlasovať prostredníctvom technického zariadenia. Poslanec má za týmto účelom identifikačnú kartu, ktorú vsunie do otvoru hlasovacej jednotky a stlačí príslušné tlačidlo ktorým hlasuje za návrh, proti návrhu alebo sa zdrží hlasovania. Ide o najčastejší spôsob hlasovania. Ak sa napríklad z technických dôvodov nemôže použiť hlasovacie zariadenie, hlasujú poslanci zdvihnutím ruky. Ďalší možný spôsob hlasovania je hlasovanie podľa mien. Poslanci sú postupne vyzývaní predsedajúcim a vyhlasujú, či hlasujú za návrh, proti návrhu alebo sa zdržiavajú hlasovania. Uvedené spôsoby sa používajú pri verejnom hlasovaní. Ak národná rada hlasuje tajne, používajú sa na tento účel hlasovacie lístky. Poslanec sa v žiadnom prípade nemôže dať pri hlasovaní zastúpiť inou osobou.
Ak ústava neustanovuje niečo iné, na prijatie uznesenia národnej rady je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov. Ide o relatívnu väčšinu, ktorá predstavuje najmenej 39 poslancov hlasujúcich za návrh (pri účasti 76 poslancov; pozri kvórum). Relatívnou väčšinou sa hlasuje napríklad o procedurálnych návrhoch alebo návrhoch zákonov.
Okrem relatívnej väčšiny vyžaduje ústava v niektorých prípadoch nadpolovičnú väčšinu všetkých poslancov, nielen prítomných. Ide o absolútnu väčšinu, pri ktorej musí hlasovať za návrh najmenej 76 poslancov. Absolútna väčšina je potrebná napríklad pri vyslovení nedôvery vláde alebo jej členovi, alebo pri voľbe predsedu a podpredsedov národnej rady.
Na prijatie ústavy, zmenu ústavy, ústavného zákona, na prijatie uznesenia o ľudovom hlasovaní o odvolaní prezidenta republiky, na podanie obžaloby na prezidenta a na vypovedanie vojny inému štátu, je potrebný súhlas aspoň trojpätinovej väčšiny všetkých poslancov. Ide o kvalifikovanú väčšinu, ktorá predstavuje minimálne 90 poslancov hlasujúcich za návrh. Trojpätinovou väčšinou sa rozhoduje tiež o konaní neverejnej schôdze národnej rady.
Nie vždy sa musí hlasovania zúčastniť nadpolovičná väčšina všetkých možných osôb, ktoré môžu hlasovať.
Toto je zo zahraničia.
Napríklad ako v utorok 16. mája, keď sa v štáte Oregon uskutočnili prvé primárky prostredníctvom pošty. Tento neobvyklý spôsob hlasovania prispel k tomu, že sa na nich zúčastnilo až 47 percent voličov, čo je druhý najvyšší výsledok v doterajšej histórii tohto štátu. Organizátori volieb totiž rozposlali hlasovacie lístky už 28. apríla a úlohou voličov bolo vrátiť ich na miestne volebné úrady v utorok do ôsmej hodiny večer. Ukázalo sa, že takýto spôsob hlasovania je lacnejší a navyše, vhodnejší pre zaneprázdnených voličov. Všeobecne sa predpokladá, že klasický spôsob hlasovania by nedokázal v atmosfére súčasných nudných primáriek dostať do volebných miestností také množstvo ľudí.
Tu by som rád podotkol, že sa hlasovania zúčastnilo 47% voličov. Šlo o písomné hlasovanie – výber kandidátov na post prezidenta čo bolo oficiálne uznané. Pri predchádzajúcich voľbách bola účasť ešte nižšia. A bolo to platné
Na základe vyššie uvedeného mám trochu iný názor ako pán Zimmermann.
Pán Zimmermann je právnik a predpokladá ako by to malo byť. Ale pokiaľ niečo nie je stanovené zákonom dá sa o tom v niektorých prípadoch povedzme úspešne pochybovať.
Zo zákona 182/1993 § 14 odstavec 6 však nevyplýva, ako má prebehnúť písomné hlasovanie. Aj keď by tu mohol byť použitý odstavec 2 ale nie je to na 100 % jasné.
Myslím, že úspešný právnik by mohol obhájiť aj výsledky písomného hlasovania ktorého sa zúčastnilo menej ako 50% všetkých majiteľov bytov.
Naposledy upravil Orim : 02.12.06 at 10:59