Zavrieť

Porady

Ukončenie leas.zmluvy

Po skončení leasingu Vam L.spoločnosť vyfakturuje predajnu cenu predmetu leasingu.
Napr.1000 ,- + DPH.
Uctujete to priamo 1000,- 022/321
190,- 343/321
alebo sa to ma uctovat cez 042 a nasledne zaradit do pouzivania 022/042 na zaklade protokolu o zaradeni?
Ved dany predmet uz bol v pouzivani napr.36 mesiacov, nie?
Usporiadat
MURKA MURKA

MURKA je offline (nepripojený) MURKA

Ja to účtujem aj cez 042. Až potom na 022.

Mirka
0 0
anina anina

anina je offline (nepripojený) anina

Uz som to nastudovala. Tych 1000 ide na 501/321. Potom sa auto ohodnoti
reprodukcnou cenou napr.100 000,- a v tej hodnote sa zaradi do pouzivania.
0 0
zuzi zuzi

zuzi je offline (nepripojený) zuzi

také celkom obyčajné dievča, čo má rado účtovanie, ale dane nie... ...viac
Nemôžete oceniť auto v reprodukčnej cene, nenadobudli ste ho bezodplatne. To by ste ho potom dostali druhýkrát do nákladov. Raz cez nájomné ako leasing a druhýkrát ako odpisy. Správne má byť 042/321 a potom 022/042. Aj keď by bola cena auta na faktúre iba 100,-Sk.
0 0
Luboš Luboš

Luboš je offline (nepripojený) Luboš

Suhlas s Aninou, pretoze odpisovat ho nebudes ale urobis zapis v reprodukcnej cene MD 022 Dal 082 - predpokladam ze chcete mat auto aj nadalej poistene tak si myslim ze je to dobre i kvoli tomu.....
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Tiež si myslím že sa zaradí do majetku v zostatkovej hodnote aká je na faktúre od leasingovky t.j. 1000 Sk cez 042. To auto síce bolo v používaní 36 mesiacov ale nemali sme ho v majetku spoločnosti.
0 0
evi evi

evi je offline (nepripojený) evi

zena 30 rokov
Minuly mesiac som mala tento pripad. Zaklad som uctovala 501/321
DPH 343/321.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

a potom keď nemáš auto v žiadnej evidencii tak ako si uplatňuješ výdavky s ním spojené???
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Tak vie niekto 100% ako sa má zostatková cena z faktúry napr.100 Sk zaúčtovať? Za predpokladu že to auto chceme naďalej používať ako firemné a účtovať o všetkých nákladoch ako doteraz (PHM, opravy a udržiavanie, poistka)?????
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

ja to robim tak, ze tu cenu - kupnu z faktury uctujem na 501, v takejto istej hodnote zaradim toto auto do evidencie "DHM", aby sa nam nestratilo, sucasne ho vediem na podsuvahovom ucte, a pri danovom priznani, v poznamkach vykazujem rozdiel ceny, kedze to auto nestoji 1000, alebo 500 Sk, zakolko nam ho leasingovka odpredala, ale ovela viac

teraz od 01.01. to uz je lepsie, budeme mat auto v majetku v skutocnej cene, a nemusime sa trapit s vykazovanim hodnoty napr. pre poistovnu, lebo oni chcu vidiet, napr. 300 000 Sk auto na majetkovom ucte, a ja im mozem ukazat len 1 000 Sk v pomocnej evidencii majetku, a na podsuvahovom ucte, a rozdiel v poznamkach, ako som uz vyssie spominala
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

ak leasing skončil v 02/2004 tak sa riadi ešte starým zákonom, však? Ale nerozumiem tomu rozdielu ceny, podľa čoho si určtujete hodnotu auta?? Dávate si robiť pri znalecký posudok alebo len tak si poviete že auto stálo 700tisíc, po troch rokoch lízovania môže mať 350tisíc...alebo ako?
0 0
McMarti McMarti

McMarti je offline (nepripojený) McMarti

Katka najlepšie je znalecký posudok alebo možeš mat aspon cenník z autobazarov kde maju v ponuke podobne auto.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

aj tak sa mi furt nezdá že by som si mala zháňať znalecký posudok alebo cenník z bazárov ak to auto nejdem predávať a vyraďovať z firmy, jednoducho chcem len zaradiť auto do majetku v zostatkovej hodnote 100Sk... myslela som že fa zaúčtujem 042+343/321 potom zaradím 022/042 a odpíšem... ale nech ho mám v evidencii majetku aby som si mohla naďalej uplatňovať všetky výdaje spojené s prevádzkou.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

tych 700 tis. Sk alebo 350 tis. Sk je cena obstarania zo splatkoveho kalendara
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Luckasari tých 700tisíc to je cena auta za ktorú nam to leasingovka vypočítala na začiatku lízovania no a splátkami sme sa predsa dostali k tomu že si to auto teraz odkupujeme za tých 100Sk ja by som do účtovníctva nemiešala nejaké "približné reálne ceny" to je všetko v čom sa mi to nezdá
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

ja uctujem o skutocnej cene, za ktoru sme auto odkupili, teda napr. tych 100 Sk, ale auto predsa nema takuto hodnotu
napr. sme ho chceli poistit, nepoistim ho na sumu 100 Sk, ale na sumu 300 tis. Sk, atd.
mam teda povinnost - aj auditori nam to takto odklepli, vykazovat realnu hodnotu auta (ja k tomu beriem sumu, z leasingovky), je to vlastne rozdiel ceny majetku, nevlastnim auto v hodnote 100 Sk, ale v hodnote 300 tis. Sk
nadalej plati, ze na 501 a v evidencii majetku budem mat hodntou 100 Sk
0 0
anina anina

anina je offline (nepripojený) anina

Do majetku sa zaradi v reprod.cene kvoli realnemu ohodnoteniu aktiv.
Inac bude mat auto hodnotu 100,- sk a to predsa nie je pravda. Netreba mat znalecky posudok, lebo uz je odpisane.
0 0
McMarti McMarti

McMarti je offline (nepripojený) McMarti

Anina tak aku cenu by si dala ty tomu autu?
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

...ešte som získala jeden názor na toto účtovanie:
zostatková cena na fa napr. 100 sk fa zaúčtovaná 042/321 100,-
zaradenie 022/042 100,-
keďže ide do dlhod.majetku tak smernicou upravené účtovanie DHM pod 30.000,- aspoň na 2 roky, tak odpis v prvom roku 50,- (rozdelený po mesiacoch) 551/082,- v druhom roku detto
po 2.rokoch odpísané celkom 022=082
auto je v účt.evidencii (na účte 022) už v nulovej hodnote, jazdy sa vykazujú, poistenie a ostatné náklady ostávajú ako daň.náklad firmy. Žiadna podsúvahová evidencia.
Táto firma je auditovaná a nikto toto nevytkol
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

mna auditori aj danova poradkyna usmernili, ze o skutocnej hodnote musime mat zaznam, tento rozdiel v hodnote majetku uvadzam v poznamkach - pri danovom priznani k dani z prijmu
0 0
anina anina

anina je offline (nepripojený) anina

Tak napr.ked mas auto v leasingovej cene 400 tis, tak po 3 rokoch lesingu bude mat hodnotu napr.150 tis./ Povedzme trhovu/ Ale ak za tie 3 roky 5x nabura, tak jeho hodnota bude povedzme 70.tis.
Ta cena sa dava odhadom, za kolko by sa napr.mohlo predat, keby sa predavalo. To mas tak, ako ked precenujes iny majetok, napr.nepredajny tovar, alebo novozisteny DHM...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať