Zavrieť

Porady

RÚZ

Blíži sa ročná závierka. Ukončovať budem v MRP 1.raz. Január 2005 - priebežné spracovanie a súčasne doúčtovanie decembrových účtovných prípadov. Ako najlepšie postupovať?
Môžem urobiť predbežnú uzávierku - nastaviť sa na nový rok aj so SDK, DSK a potom opakovať bez toho, aby som si niečo za január vymazala?

Aký postup zvoliť? OF a VF budú nabiehať do evidenčných kníh, nemám ich účtovať? Ale zaúčtovať musím aj kvôli DPH.
Prosím poraďte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Nemusíš robiť žiadnu uzávierku.Tú urobíš keď budeš mať všetko zaúčtované.V OF A DF si dáš nový prefix na rok 2005 napr.VF050001,DF050001.Môžeš kľudne účtovať nový rok,do uzávierky Ti zobere len dátumy do 31.12.2004.Keď budeš mať všetko zaúčtované za rok 2004,až potom si urobíš prevod roka.Ak by si mala problém že máš rozhádzné dátumy,dáš si vo funkciach prečíslovanie skupín zápisov podľa dátumu. Takto to robím ja,možno niekto to robí ináč.

    Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

    ťažko pracujúca účtovníčka Yvvetta
    Tiež teraz účtujem 1. rok v MRP (Win).

    Som rada, že sa niekto na to opýtal a ešte radšej za odpoveď LUNY.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Súhlasím s Lunou, dokonca doklady- fa, ktoré preberie z minulého roka program označí ako archívne, takže v novom roku Ťa nebudú vôbec mýliť. Lenka.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ešte - ako sa robí "prevod roka?"

    Viem, že berie do úvahy dátum podľa výberu, ale roky predo mnou účtovníčka žiaden prevod roka nerobila, ja tú funkciu tiež nevidím. Ona mala 4 roky skumulované včítane NaV (hrôza). Ja som začala akoby novú firmu, inak som si nevedela rady. Ale ako teda ten prevod urobím?
    Aby mi vynulovalo účty triedy 5 a6?

    Zlatica je offline (nepripojený) Zlatica

    Zlatica
    Ja robím na DOS-ovej verzii. Na začiatku roka /2005/, keď ešte nemám hotovú závierku predchádzajúceho /2004/, si údaje nahodím na disketu a vo funkci " roky"
    pridám nový rok 2005. Tu si z diskety natiahnem údaje roku 2004 a použijem funkciu "ročná závierka". Program sa ma spýta či chcem preniesť aj počiatoč. stavy,
    aj neuhradené fa. Dám "áno" a tu potom budem pokračovať v nových faktúrach 2005. V pôvodnom roku 2004 robím ďalej závierku. Takto to odporučilo MRP, ale musela som si
    na to dokúpiť multiverziu.

    Vlasta je offline (nepripojený) Vlasta

    Vlasta
    Aj ja robím ročnú závierku prvý krát. Mohol by mi niekto poradit, ktoré náklady a výnosy neovplyvňujú základ dane, vraj je to potrebné v MRP nastavit v účtovnej osnove.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Ty v účtovnej osnove označuješ len či je to náklad alebo výnos. Keď si chceš spraviť nákladovú položku ktorá neovplyvňuje základ dane, spravíš normálny v účtovnej osnove nákladový účet a len do textu si označíš že nejde do základu dane. Napr: 501099 - spotreba mat. neovpl.ZD. Ty si potom v DP odčítaš tento nákladový účet.

    willy je offline (nepripojený) willy

    ekonóm - živnostník willy
    P R E V Š E T K Ý CH:
    Zatiaľ ste nikto neuviedli, či ide o jednoduché, alebo podvojné účtovníctvo, taktiež je malý rozdiel v DOS a Win verziách. Ak máte záujem, ozvite sa.
    Ak by ste mali problémy, tak mi nechajte súkromnú správu, aby som ju našiel hneď po prihlásení, ozvem sa, som totiž dílerom pre MRP a keďže sa navyše živím ekonomikou, tak Vám snáď budem môcť poradiť.
    Zatiaľ všeobecne:
    V JU je to fakt jednoduché, ale potrebujete mať MULTIVERZIU. Účtujete totiž v danom roku ďalej, vytvoríte si len nové číselné rady napr. na faktúry. Po skontrolovaní roka zvolíte "voľba a definícia firiem", tam VYTVORÍTE KÓPIU aktuálnej firmy. Prepnete sa do tej kópie (premenujte ju napríklad na XXX 2005) a v tejto firme urobíte ročnú uzávierku. Dôjte k zmazaniu uhradených pohľadávok a záväzkov, denníka, a pod., aj keď sa na to program pred mazaním opýta. Tým sa vytvoria počiatočné stavy roku 2005 a tie pohyby, ktoré ste už účtovali v tomto roku zostávajú. Program len prečísluje poradie zápisov (nie číselné označenie dokladov). A minulý rok? Ostane ako Lenin - večne živý, takže sa do agendy kedykoľvek dostanete.
    Pre podvojné účtovníctvo je to trocha "na dlhší pokec", takže ak robíte niekto v PU, tak napíšte.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.