Zavrieť

Porady

Zdaniteľné obchody bez možnosti odpočítania dane a priznanie k DPH

Milí kolegovia,

klient, platca DPH od 2. Q 2006 po prekročení limitu, ktorý má LEN finančené služby, t.j. oslobodené od DPH a podávajúci DP nulové - bez nároku na odpočet DPH podľa § 28 - 41, dostal predvolánku na DU, kvôli oprave DP za 2 a 3. kvartál 06. Samozrejme som zostala nepríjemne zaskočená - čo tam preboha môže byť zle. Už som dokonca nachystala aj žiadosť o odsúhlasenie nulového koeficientu s tým, že ak ho skutočne budú chcieť, tak končím s účtovníctvom, lebo logika sa z tohto odvetvia už vytratila niekam... Tak nie, nechceli to, ale upozorňujem aj ostatných poraďákov, ak budete mať LEN obchody BEZ MOŽNOSTI ODPOČÍTANIA DPH, celé daňové priznanie pozostáva len z vyplnenia riadku 05 a 06. Na mne (nie klientovi) príslušnom DU mi povedali - že síce ešte takýto prípad nemali, ale doporučujú, aby som daň z tovarov a služieb napísala do r. 14, do r. 18-22 a nasl. písala 0. Takže to nie je dobre, pretože to správkyňu mýli a nevie, či ste náhodou nepodali zlé DP!
A aby ste nezabudli, do riadkov 01 a 02 určite uveďte nulu, potom správkyňa bude vedieť, že ste na niečo nezabudli!
Toto je dnešné vyjadrenie nemenovanej správkyne na nemenovanom DU!

Kvôli lepšej prehľadnosti a zjavného nie celkom správneho pochopenia môjho príspevku ho upravujem:
Treba vypísať len riadky 05 a 06, všetky ostatné zostávajú nevyplnené alebo nulové, t.j. aj r. 14, 18, 22 a nasl.
Naposledy upravil Marianna01 : 09.11.06 at 17:36 Dôvod: neprehľadnosť príspevku
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    no ja len taká poznámka, do riadku 14 by som uviedol daň na vstupe aj do riadku 18 ale do riadku 22 predsa 0 veď tam sa to už kráti...no len toľko...

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Ja by som vypisovala nasledovne:
    VÝSTUP:
    finančné činnosti - riadok 05,06
    VSTUP:
    DPH vstup - riadok 14
    odpočítanie - riadok 18,22 prázdne.
    daň z nakúpených tovarov delíš pri oslobodených činnostiach na 3 skupiny: nákup k zdaňovaným činnostiam, nákupy k oslobodených činnostiam a také nákupy ktoré nevieš jednoznačne priradiť . U teba nie je skupina 1 ani skupina 3. Všetky nákupy, ktoré vykonáš sa vzťahujú k oslobodeným výstupom. Ak si však plaiteľ DPH, musíš účtovať DPH počas roka na 343 a až na konci roka, keď je jasné, že nemáš po ročnom prepočte nárok na vrátenie, celú sumu preúčtuješ 548, 042/343. Preto Ti podľa mňa dobre povedali, že DPH na vstupe musí byť v riadku 14 a riadky 18 a 22 sú prázdne. Či v nich uvádzať nulu alebo nie, je na diskusiu, lebo všeobecne platí, že keď je nula, nepíše na nič.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    jaja99
    Preto Ti podľa mňa dobre povedali, že DPH na vstupe musí byť v riadku 14 a riadky 18 a 22 sú prázdne. Či v nich uvádzať nulu alebo nie, je na diskusiu, lebo všeobecne platí, že keď je nula, nepíše na nič.
    Neviem Jaja, či to z môjho príspevku nie je jasné, asi ho upravím, presne tento postup som urobila aj ja, lenže je nesprávny.
    Preto na to upozorňujem v tejto téme - treba vypísať LEN riadku 05 a 06. Všetky ostatné ostávajú nulové. Či písať nulu alebo nie, to je , mylsím, bezpredmetné rozoberať - nevyplnené riadky sa ponechávajú prázdne. Chcela som tým len naznačiť, čo si konkrétne táto správkyňa žiada a ako pozná pravidlá, ktorými by sa mala riadiť.

    Takže žiaden riadok 14, 18 - všetky riadky ostávajú nulové, vyplňuje sa len riadok 5 a 6...

    Janca1 je offline (nepripojený) Janca1

    Janca1
    Dobrý den, k uvedenej problematike Vám posielam moje poznatky, ktoré som získala na DU cez konzultačný deň, tak by to malo byť správne.

    r. 05 a 06 = hodnota poskytnutých služieb oslobodených od dane podľa § 28 až 41 v zdaňovacom období
    riadky 14, 18 a 22 sa nevypĺňajú, pretože platiteľ nemôže odpočítať daň podľa § 49 ods. 2 ani uplatniť právo na odpočítanie dane podľa § 51, ak vykonáva iba činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41(výnimkou sú prípady, kedy platiteľ poskytuje poisťovacie a finančné služby do tretej krajiny alebo sú priamo spojené s vývozom tovaru do tretích krajín - § 49 ods. 3) - neuvádzajú sa nuly, nevyplnené riadky sa ponechávajú prázdne.
    A predovšetkým treba na 1. strane tlačiva vyznačiť krížikom, že v zdaňovacom období nevznikla daňová povinnosť ani nárok na odpočítanie dane.

    A ešte poradím aby ste naozaj nevyplnali riadok 14 pretože systém im potom natiahne automaticky aj riadky 18 a 22 a tým aj nadmerný odpočet.

    Zdaniteľné obchody bez možnosti odpočítania dane a priznanie k DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.