Zavrieť

Porady

Charakteristiky stupnov narocnosti prac. miest

Prajem pekny den, chcela by som najst dobru dusu, ktora by mi poradila>
V spolocnosti [zaoberame sa rastlinnou a ziv.vyrobou] nemame rozpracovanu charakteristiku stupnov narocnosti prac.miest, ja by som to chcela rozpracovat - je to aj povinne, len vobec neviem, ako by to malo vyzerat, A tak by som chcela niekoho z pribuznej oblasti poprosit, o nejaky vzor, podla ktoreho by som si to upravila. Dakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zuza 74 je offline (nepripojený) zuza 74

    zuza 74
    Ahoj priatelia, prosim o radu: v nasej spolocnosti [zaoberame sa plnohospodarstvom] nemame rozpracovnane ziadne charakteristiky. Ja by som chcela porosit niekoho, komu je tato oblast blizka, ci by mi nemohol pomoct nejakym vzorom. Neviem ani ako to ma vyzerat a pod. a rada by som to mala urobene, je to povinne. Vsetkym dakujem a prajem pekny den.

    sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

    sonka1
    zuza 74
    Ahoj priatelia, prosim o radu: v nasej spolocnosti [zaoberame sa plnohospodarstvom] nemame rozpracovnane ziadne charakteristiky. Ja by som chcela porosit niekoho, komu je tato oblast blizka, ci by mi nemohol pomoct nejakym vzorom. Neviem ani ako to ma vyzerat a pod. a rada by som to mala urobene, je to povinne. Vsetkym dakujem a prajem pekny den.
    Charakteristiky stupnov narocnosti pracovného miesta je príloha k zákonníku práce.

    JNOVAK je offline (nepripojený) JNOVAK

    JNOVAK
    Môžete hodiť na plac nejaké príklady? Ja som bol vtiahnutý do vadenice, keď šičky chcú druhý stupeň, ale zamestnávateľ sa zaťal. Bodaj by nie, keď šičky majú minimálnu mzdu.

    Šička sedí 7 a pol hodiny pod dohľadom supervízora (Talian), ktorý len chodí pomedzi stroje a striehne. Ženy občas si prešijú prsty. Takmer všetky majú odpálené oči a zlatú žilu. Čo poviete, majú "nárok" na druhý stupeň?

    sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

    sonka1
    Príloha
    k zákonu č. 311/2001 Z.z.
    CHARAKTERISTIKY STUPŇOV NÁROČNOSTI PRACOVNÝCH MIEST


    Pracovné miesta sú podľa miery zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti práce zamestnanca vymedzené týmito charakteristikami:

    a) pracovné miesto zodpovedajúce prvému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon pomocných, prípravných alebo manipulačných prác podľa presných postupov a pokynov,

    b) pracovné miesto zodpovedajúce druhému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon ucelených obslužných rutinných prác alebo odborných rutinných kontrolovateľných prác podľa daných postupov alebo prevádzkových režimov, alebo prác spojených s hmotnou zodpovednosťou; výkon jednoduchých remeselných prác; výkon opakovaných, kontrolovateľných prác administratívnych, hospodárskosprávnych, prevádzkovo-technických alebo ekonomických podľa pokynov alebo ustanovených postupov,

    c) pracovné miesto zodpovedajúce tretiemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon rôznorodých odborných alebo ucelených odborných prác alebo samostatné zabezpečovanie menej zložitých agend; samostatný výkon individuálnych tvorivých remeselných prác; riadenie alebo operatívne zabezpečovanie chodu zariadení alebo prevádzkových procesov spojené so zvýšenou duševnou námahou s prípadnou zodpovednosťou za zdravie a bezpečnosť iných osôb alebo za ťažko odstrániteľné škody,

    d) pracovné miesto zodpovedajúce štvrtému stupňu náročnosti práce charakterizuje samostatné zabezpečovanie odborných agend alebo výkon čiastkových koncepčných, systémových a metodických prác spojený so zvýšenou duševnou námahou; riadenie, organizácia alebo koordinácia zložitých procesov alebo rozsiahleho súboru veľmi zložitých zariadení s prípadnou zodpovednosťou za životy a zdravie iných osôb,

    e) pracovné miesto zodpovedajúce piatemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon špecializovaných systémových, koncepčných, tvorivých alebo metodických prác s vysokou duševnou námahou; komplexné zabezpečovanie najzložitejších úsekov a agend s určovaním nových postupov v rámci systému; riadenie, organizácia a koordinácia veľmi zložitých procesov a systémov vrátane voľby a optimalizácie postupov a spôsobov riešenia,

    f) pracovné miesto zodpovedajúce šiestemu stupňu náročnosti práce charakterizuje tvorivé riešenie úloh neobvyklým spôsobom s nešpecifikovanými výstupmi s vysokou mierou zodpovednosti za škody s najširšími spoločenskými dôsledkami; riadenie, organizácia a koordinácia najzložitejších systémov so zodpovednosťou za neodstrániteľné hmotné a morálne škody so značnými nárokmi na schopnosť riešiť zložité a konfliktné situácie spojené spravidla so všeobecným ohrozením najširšej skupiny osôb,

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    JNOVAK
    Môžete hodiť na plac nejaké príklady? Ja som bol vtiahnutý do vadenice, keď šičky chcú druhý stupeň, ale zamestnávateľ sa zaťal. Bodaj by nie, keď šičky majú minimálnu mzdu.
    Pracovné miesta sú podľa miery zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti práce zamestnanca vymedzené charakteristikami.

    JNOVAK
    Šička sedí 7 a pol hodiny pod dohľadom supervízora (Talian), ktorý len chodí pomedzi stroje a striehne. Ženy občas si prešijú prsty. Takmer všetky majú odpálené oči a zlatú žilu. Čo poviete, majú "nárok" na druhý stupeň?
    To, že sa nedodržujú niektoré veci ohľadne napr. bezpečnosti práce chcete nahradiť výškou mzdy?

    dusan 13 je offline (nepripojený) dusan 13

    dusan 13
    Som toho názoru , že práca šičky, nie je ani prácou pomocnou , ani prípravnou ,a ani manipulačnou ( ) , ktoré v zmysle zákona zodpovedajú 1 stupňu náročnosti.
    Nadanú prácu sa skôr hodí charakteristika " výkon ucelených obslužných rutinných prác alebo odborných rutinných kontrolovateľných prác podľa daných postupov alebo prevádzkových režimov " , ktorá zodpovedá 2 . stupňu náročnosti práce.
    Vyhláška štat. úradu č. 571/2006 Z.z. pozná odbory vzdelania ako sú šička, operátor textilnej výroby, preto podľa mňa jednoznačne ide o odborné rutinné kontrolovateľné práce .

    Charakteristiky stupnov narocnosti prac. miest

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.