Zavrieť

Porady

dan za predaj bytu

chcela by som Vas poprostit o odpoved na takuto vec:
S bratom sme tento rok zdedili po otcovi byt,hned sme ho predali mojmu synovi.Podlieha tento prijem dani z prijmu alebo nie?Dakujem velmi pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    belanicka
    chcela by som Vas poprostit o odpoved na takuto vec:
    S bratom sme tento rok zdedili po otcovi byt,hned sme ho predali mojmu synovi.Podlieha tento prijem dani z prijmu alebo nie?Dakujem velmi pekne
    Pokiaľ váš otec bol vlastníkom bytu aspoň 5 rokov, tak je príjem oslobodený - zákon o dani z príjmov § 9 ods. 1 písm. c):

    "
    (1) Od dane je oslobodený príjem:
    ...
    c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ...."

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    neplatíte daň, ak spĺňate tieto podmienky: § 9 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003
    Pri predaji bytu alebo obytného domu najviac s dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov nadobudnutého dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, v ktorom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, sa oslobodenie posudzuje podľa § 9 ods. 1 písm. a) zákona. Skutočnosť, aká doba uplynula od nadobudnutia takejto nehnuteľnosti poručiteľom do momentu predaja nie je v danom prípade na účely oslobodenia príjmu od dane rozhodujúca.

    alebo § 9 ods. 1 písm. c)

    Od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku.

    Ak spĺňate aspoň jednu z uvedených podmienok, je príjem z predaja bytu oslobodený.
    Naposledy upravil skaspa : 08.11.06 at 15:04

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Trošku poopravím skaspu: § 9 nie 19

    On(a) to vie, ale chybička se vloudi

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    to benka:
    ďakujem za poopravenie, ponáhľal som sa a predtým som riešil § 19 tak mi to nejako ostalo v hlave

    belanicka je offline (nepripojený) belanicka

    belanicka
    ja som sa asi zle vyjadrila,chcem vediet ci platim ja dan z prijmu,a nie moj syn?Lebo vsade mi inak radia. dakujem

    chlap je offline (nepripojený) chlap

    riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac chlap
    belanicka
    ja som sa asi zle vyjadrila,chcem vediet ci platim ja dan z prijmu,a nie moj syn?Lebo vsade mi inak radia. dakujem
    Hneď v prvom príspevku Vám Chobot odpovedal jasne a zrozumiteľne.
    T.j. NIE neplatíte daň, ak Váš otec, po ktorom ste byt zdedila, mal v tomto byte viac ako 5 rokov pred smrťou trvalý pobyt.

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    chlap
    T.j. NIE neplatíte daň, ak Váš otec, po ktorom ste byt zdedila, mal v tomto byte viac ako 5 rokov pred smrťou trvalý pobyt.
    Ja by som len poopravil - nemusel tam mať trvalý pobyt 5 rokov, ale iba 2 roky, 5 rokov sa vzťahuje k nadobudnutiu.

    to belanicka: ak spĺňate podmienky oslobodenia, tak neplatíte daň. Váš syn nemá prečo platiť daň z príjmu, lebo nehnuteľnosť kupoval. (iné to bude, keď ju bude predávať, potom treba opäť skúmať, či je takýto príjem z predaja oslobodený od dane)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.