Zavrieť

Porady

Všimli ste si zmenu všeob. vym. základu?

Odvody pre soc. poisťovňu

Dňa 14. 4. 2004 vydalo Ministerstvo práce, soc. vecí a rodiny Opatrenie 2109/2004-II/1, ktorým sa mení všeobecný vymeriavací základ za kalendárny rok 2003 na sumu 172 380,-- (mesačne 14 365,--) Toto opatrenie nadobudlo účinnosť dňom vyhlásenia.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    iva je offline (nepripojený) iva

    iva
    Ja tomu moc nerozumiem, čo z toho pre nás vyplýva ? Tá suma, ktorú uvádzaš - nie je to priemerná hrubá mzda za rok 2003 ?
    Ja som sa niekde dočítala, že od 1/05 zdrav.poistenie budú musieť SZČO platiť už nie zo základu 3000 (420,- mesačne), ale z min. mzdy, čo predpokladám bude okolo 6.500 Sk (cca 910,- mesačne), takže tam je dosť veľký nárast.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Všeobecný vymeriavací základ je definovaný v Zákone o sociálnom poistení č. 461/2003 a od neho sa odvíja napr. max. vymeriavací základ, ktorý sa mení od 1.7.2004. Inak zdravotné poistenie sa zatiaľ pokiaľ viem nezmenilo. Asi to bude až v súvislosti s novými "Zajacovimi" zákonmi.

    Naďa je offline (nepripojený) Naďa

    Naďa
    Znamená to, že ak má niekto vyšší hrubý plat ako 14 365,-- mesačne, odvody bude platiť len z uvedenej sumy.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Znamená to, že od 1.7.2004:
    - maximálny možný VZ na nemocenské poistenie a garančný fond je 1,5 krát 14365 = 21548 Sk
    - maximálny možný VZ na starobné, invalidné, nezamestnanosť, rezervný fond je 3 krát 14365 = 43095 Sk
    - maximálny možný denný VZ pre nemocenské dávky je 172380 deleno 365 = 472,2740 Sk

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Pokiaľ ide o zdravotné poistenie, nový zákon ak bude, má platiť až od 1.1.2005.
    Podľa návrhu má byť vym.základ aspoň minimálna mzda, maximálne 3násobok priemernej mzdy, teda tých 14365, čiže max.bude 43095 Sk.

    Ale pozor - rozhodujúce obdobie pre platenie poistného bude kalendárny rok a tieto limity - minimum a maximum, sa budú sledovať ZA ROK. Takže poistenec musí mať ročný VZ aspoň vo výške 12tich minimálnych miezd a maximálne vo výške 36tich priemerných miezd.
    Pre ľudí, ktorí doteraz využívali to, že mali malú mesačnú mzdu a občas vysoké prémie, to bude ťažký úder...

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Rád by som nadviazal na svoj predošlý príspevok a ukázal na príklade, na čo sa môže tešiť ten, kto platí zdravotné poistenie ako "zamestnanec".

    V roku 2004
    Mzda za mesiace január až november po 10.000 Sk...odvod na ZP po 1400 Sk
    Mzda za december 400.000 Sk (celoročné prémie).....odvod na ZP.....4480 Sk
    -------------------------------------------------------------------------
    Spolu 2004 mzda 510.000 Sk.................................odvod na ZP...19880 Sk
    (maximálny možný MESAČNÝ VZ je 32000 Sk)

    V roku 2005
    Ročná mzda 510000 Sk = odvod na ZP 71400 Sk
    (maximálny možný ROČNÝ VZ bude 517140 Sk)

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Viacere prispevky hovoria o akomsi dalsom "udere", ktory nas caka.

    Neviem preco, kedze ide len o obmedzenie isteho podvodu. Niekto sa dostal k rocnemu prijmu cez 500.000, odvody platil 11 mesiacov minimalne a len 12. mesiac to bolo viac, navyse obmedzene max. mesacnou sadzbou.
    Niekto takuto moznost nemal a pri rovnakych pravidlach a rovnakom prijme odvadzal omnoho viac.
    Takze ja si myslim, ze to je spravny krok.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Nuž, je istá skupina ľudí, ktorí sa predtým než začnú platiť dane a odvody, najprv zamyslia nad zákonom a hľadajú legálne cesty, ako platiť čo najmenej. Posunutie príjmov medzi účtovnými - daňovými - či "poistnými" obdobiami tak, aby vďaka tomu daňovník - poistenec - platil čo najmenej, nemožno klasifikovať ako podvod.
    Kto má túto možnosť, využíva ju, kto nemá, nech nezávidí.
    Alebo i tu na Porade budeme vyznávať staré slovenské - "keď skapala koza mne, tak nech aj susedovi..."
    Naposledy upravil Jozef Mihál : 10.06.04 at 19:14

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Uhm, takze "optimalizatori" dostanu "uder", a to sa Vam nepaci ?
    Budu len platit rovnako. Predpokladam, ze ani proti percentualne rovnej dani ste neprotestovali.

    Ja som vyjadril suhlas s uvedenou upravou zakona. To je vsetko. Ak v tom vidite slovensku kozu, to je Vas problem.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    V predošlom príspevku som napísal:

    Jozef Mihál
    Pre ľudí, ktorí doteraz využívali to, že mali malú mesačnú mzdu a občas vysoké prémie, to bude ťažký úder...
    Pán bodliak, vy ste napísali:

    "Uhm, takze "optimalizatori" dostanu "uder", a to sa Vam nepaci ?
    Budu len platit rovnako. Predpokladam, ze ani proti percentualne rovnej dani ste neprotestovali."

    Takže:

    Najskôr k tej rovnej dani - ak Vás to zaujíma, asi žiadny bývalý platiteľ paušálnej dane neprivítal s nadšením "rovnú daň" - a to je i môj prípad. Ale neprotestoval som. Bral som to ako fakt.

    Neprotestujem voči novému zákonu o zdravotnom poistení a nevyjadrujem sa tu, či sa mi to páči alebo nepáči. Pozrite si moje vyššie príspevky v tejto téme. Len upozorňujem prípadných zainteresovaných (ja v tomto zainteresovaný nie som a horeuvedený príklad to nie som ja, to mi verte), čo ich čaká. Toto je Porada a moje vyššie uvedené príspevky dúfam spĺňajú to základné, a to informovať ostatných o niečom zaujímavom. Ťahať sem "politikárčenie" sa asi nepatrí...

    Napíšte tu i Vy radšej niečo skutočne zaujímavé a k veci, obávam sa, že príspevky typu, že Vy súhlasíte s tým zákonom, málokoho zaujímajú.

    Napokon dve veci - Vy ako živnostník máte tiež zaujímavé možnosti, ako si znížiť svoje odvody voči zdravotnej poisťovni. Mnohí zamestnanci "vyčítajú" živnostníkom, že si do nákladov dajú svoje v podstate súkromné auto, atď., je toho veľa, čo by sa dalo v tejto veci spomenúť...

    A po druhé. Ak už ide o to, ako si v roku 2005 - pri existencii nového "krutého" zákona o zdravotnom poistení - zamestnanec zníži svoje odvody na zdravotné poistenie - žiaden strach, keď na to príde, dá sa v prípade zamestnanca celkom legálne platiť zdravotné poistenie vo veľmi symbolickej výške...
    Naposledy upravil Jozef Mihál : 10.06.04 at 19:22

    Marian je offline (nepripojený) Marian

    Marian
    Tiež patrím k "optimalizátorom". čudujem sa sa bodliakovi a jeho sociálnemu cíteniu. Ako vraví - "Keď viac zarobíš-viac odvádzaj". Len na margo,
    má nejaké výhody, alebo zľavy alebo iné zaobchádzanie
    zo strany zdravotníctva ten, čo odvádza viac?
    To asi ťažko. A ak to má platiť všeobecne, tak nech
    aj cena chleba a piva sa určuje podľa príjmov.
    Napr. ak zarobíš 15000,- potom bude dvanástka za
    15,- Sk, ak 30000,- tak zaplatíš 30,- Sk.

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Aj dane neplatime vsetci 19.000 rocne, ale kazdy 19% z prijmu. A dostavame za to rovnake sluzby.

    No, a medzi pivom a zdravotnictvom je trocha rozdiel. Dufam, ze si nasetrite dost na to, aby ste sa tiez mohli dat operovat v Insbrucku, ked s Vami bude zle.
    Optimalizujte si, dufam ze v buducnosti Vam to zohladnia v starostlivosti!

    Mozete si vraviet, ze ved rovnake zaobchadzanie sa Vam dostane aj za 420 Sk/mesacne.

    Mozno casom pochopite, ze zdravie sa kupit neda a ucel solidarnosti je v tom, ze za rovnake % niekomu vyberu slepak a niekomu voperuju titanovy chlopnu.

    Hrabte, kym sa da. A potom rychlo umrite, aby ste poistovnu dlho necicali.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.