Zavrieť

Porady

Mám vyplatiť daňový bonus?

Dobry den, prosim o radu.
Zamestnankyna nastupila 1.10. na 1/2 pracovny pomer. Jej mes.mzda je 3800.-. Priniesla mi potvrdenie o prijme, v ktorom je obdobie 3,5-9/2006, uhrn prijmov § 5 Sk 18160,-, obdobie pred tymto zamestnanim - socialne davky.
Mam jej vyplatit danovy bonus (viem, ze ma nanho teraz v mesiaci narok),aj ked celkovo viem, ze nedosiahne rocny prijem na narok danoveho bonusu podla §33 (1) Zákona o dani z prijmov?
Dakujem pekne za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Lenka
    Dobry den, prosim o radu.
    Zamestnankyna nastupila 1.10. na 1/2 pracovny pomer. Jej mes.mzda je 3800.-. Priniesla mi potvrdenie o prijme, v ktorom je obdobie 3,5-9/2006, uhrn prijmov § 5 Sk 18160,-, obdobie pred tymto zamestnanim - socialne davky.
    Mam jej vyplatit danovy bonus (viem, ze ma nanho teraz v mesiaci narok),aj ked celkovo viem, ze nedosiahne rocny prijem na narok danoveho bonusu podla §33 (1) Zákona o dani z prijmov?
    Dakujem pekne za pomoc.
    Áno, môžeš jej ho vyplatiť. Ty posudzuješ splnené podmienky na vyplatenie DB v konkrétnom mesiaci, kedy u Vás pracuje, podľa výšky príjmu. To, že nesplní podmienku príjmu za celý rok na to nemá vplyv.

    Lenka je offline (nepripojený) Lenka

    som "blazniva" baba, milujuca zivot a svoju rodinku:))))) ...viac Lenka
    Dakujem za odpoved. Chcela som jej ho vyplatit, ale bola som dost na nerozhodna skor z ludskeho hladiska. Pred nastupom do zamestnania som sa s nou bavila ohladom DB, ze v predchadzajucom zamestnani jej ho nevyplacali, aj ked mala narok (mzdu mala 3450), ja som jej povedala, ze ja jej ho budem vyplacat, tak sa potesila, aj 540 korun je pre niekoho dost. Ale to som nevedela, ze mala prijmy take, ako mi neskor zdokladovala, takze som jej urobila plane najede. Ide mi o to, ze potom v rocnom zuctovani jej DB budem musiet strhnut, nakolko za rok 2006 nebude mat narok na DB. a pri tej "smiesnej" vyplate to bude pre nu dost.....myslis si, ze nemam pozerat na to, co bude a kludne vyplatit?
    este raz dakujem

    sysula je offline (nepripojený) sysula

    sysula
    Lenka
    Dakujem za odpoved. Chcela som jej ho vyplatit, ale bola som dost na nerozhodna skor z ludskeho hladiska. Pred nastupom do zamestnania som sa s nou bavila ohladom DB, ze v predchadzajucom zamestnani jej ho nevyplacali, aj ked mala narok (mzdu mala 3450), ja som jej povedala, ze ja jej ho budem vyplacat, tak sa potesila, aj 540 korun je pre niekoho dost. Ale to som nevedela, ze mala prijmy take, ako mi neskor zdokladovala, takze som jej urobila plane najede. Ide mi o to, ze potom v rocnom zuctovani jej DB budem musiet strhnut, nakolko za rok 2006 nebude mat narok na DB. a pri tej "smiesnej" vyplate to bude pre nu dost.....myslis si, ze nemam pozerat na to, co bude a kludne vyplatit?
    este raz dakujem
    Z ludskeho hladiska je logicke to co hovoris, ale podla zakona,tak ako vravela jankasm, posudzujes splnene podmienky na dany mesiac, v ktorom DB vyplacas.

    Topas je offline (nepripojený) Topas

    Topas
    Lenka
    Ide mi o to, ze potom v rocnom zuctovani jej DB budem musiet strhnut, nakolko za rok 2006 nebude mat narok na DB. a pri tej "smiesnej" vyplate to bude pre nu dost.....myslis si, ze nemam pozerat na to, co bude a kludne vyplatit?
    este raz dakujem
    Veď pri ročnom zúčtovaní sa DB nestrháva. Ak zamestnancovi vznikne nárok na bonus v danom mesiaci, má naňho nárok.
    Ak v danom roku nesplní podmienku príjmu pre DB, priznaný bonus sa nevracia.

    Lenka je offline (nepripojený) Lenka

    som "blazniva" baba, milujuca zivot a svoju rodinku:))))) ...viac Lenka
    Dakujem velmi pekne vsetkym za odpovede
    AnitaMartinska
    Prosim aj ja poradit.
    Pracovnicka je na PN od 15.2.06 doteraz. Za 2/06 jej podla zakona vznikol narok na DB. Za 3/06 uz bola cely mesiac PN ,zrusila som narok na DB, ale jej ho vyplatilo.Ostala som na pochybach,ci som nezabudla odstranit ten narok.
    Hned za 4/06 som jej odstranila v kolonke narok na DB, dala som si pracovnicku spracovat a vsetko bolo OK. Ale ked sme natlacili vyplatne pasky, znova mala vyplateny DB. Tak som si myslela,ze to rocnom zúctovani opravim.
    Ale menovana konci PP dohodou a ja to uz nemam sancu vyrovnat.
    Co mam urobit a co ma caka zo strany danoveho uradu?
    Ziadat to od nej nemôzem, je rozvedena,ma dieta skolopovinne.
    Dakujem.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Chybu si obyčajne opravím hneď v nasledujúcom mesiaci, nečakám na ročné zúčtovanie dane.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    AnitaMartinska
    Prosim aj ja poradit.
    Pracovnicka je na PN od 15.2.06 doteraz. Za 2/06 jej podla zakona vznikol narok na DB. Za 3/06 uz bola cely mesiac PN ,zrusila som narok na DB, ale jej ho vyplatilo.Ostala som na pochybach,ci som nezabudla odstranit ten narok.
    Hned za 4/06 som jej odstranila v kolonke narok na DB, dala som si pracovnicku spracovat a vsetko bolo OK. Ale ked sme natlacili vyplatne pasky, znova mala vyplateny DB. Tak som si myslela,ze to rocnom zúctovani opravim.
    Ale menovana konci PP dohodou a ja to uz nemam sancu vyrovnat.
    Co mam urobit a co ma caka zo strany danoveho uradu?
    Ziadat to od nej nemôzem, je rozvedena,ma dieta skolopovinne.
    Dakujem.
    V uvedených mesiacoch nárok na DB nemala, preto keď si si to všimla, tak si takú výplatnú pásku nemala urobiť. Bolo treba vyriešiť problém a DB z výplatnej pásky odstrániť. A v ďalšom mesiaci rovnako. Keby som vedela, že nemá nárok na ten DB, tak by som to určite nenechala tak.
    Aj keď si to chcela vyrovnať v ročnom zúčtovaní, ukrátila si štát v tých mesiacoch o daň a do ročného zúčtovania je ešte ďaleko, vyrúbili by ti možno aj penále keby na to pri kontrole prišli.
    Teraz je jediná možnosť, spätne tie výplaty opraviť a daň za tie 2 mesiace doplatiť. A ak to nechceš strhnúť tej zamestnankyni, tak potom z čoho to uhradíš, zo svojho vrecka?
    AnitaMartinska
    Problem je v tom,ze ja som si tu vyplatnu pasku dala vysvietit a bola bez DB.
    Tak po spracovani vsetkych vyplat sme poslali vyplaty na ucty a az potom tlacim vsetky pasky / 4OO zam./. A tam uz mala DB, teda jej isiel na ucet.
    Nechcem sa vyhovarat, ale bola to chyba v programe.
    A kedze je doteraz stale PN a konci PP,tak aj keby som ako chcela, uz jej to nemam z coho zrazit.
    Este sa chcem spytat, ked vzniklne takyto problem, ze nema zc.potrebny VZ pre vyplatenie DB, vam to urobi program sam, ze jej to nevyplati, alebo to tiez musite zvlast sledovat a upravovat.Vdaka za vsetky rady.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    AnitaMartinska
    Problem je v tom,ze ja som si tu vyplatnu pasku dala vysvietit a bola bez DB.
    Tak po spracovani vsetkych vyplat sme poslali vyplaty na ucty a az potom tlacim vsetky pasky / 4OO zam./. A tam uz mala DB, teda jej isiel na ucet.
    Nechcem sa vyhovarat, ale bola to chyba v programe.
    A kedze je doteraz stale PN a konci PP,tak aj keby som ako chcela, uz jej to nemam z coho zrazit.
    Este sa chcem spytat, ked vzniklne takyto problem, ze nema zc.potrebny VZ pre vyplatenie DB, vam to urobi program sam, ze jej to nevyplati, alebo to tiez musite zvlast sledovat a upravovat.Vdaka za vsetky rady.
    Tak k tomuto sa vyjadriť neviem, lebo ešte sa mi nestalo aby niektorý zamestnanec nemal potrebný príjem na uplatenie nároku na DB. :p

    SESKOV je offline (nepripojený) SESKOV

    SESKOV
    Dobrý deň,
    mám aj ja jeden problém:
    Zamestnanec mi dnes t.j. 20.11.06 priniesol Rozsudok o zverení do starostlivosti budúcich osvojiteľov, ktorý má dátum 20.6.2006.
    Môžem mu začať vyplácať daňový bonus teraz od 11/06 alebo až
    pri ročnom zúčtovaní.
    Ten istý problém je i s prídavkom na dieťa.
    Treba zaslať žiadosť na Úrad práce... za neho alebo si to má podať
    sám s týmto rozsudkom?
    Prosím, kto sa vyzná, poraďte.
    Ďakujem.
    SESKOV

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    SESKOV
    Dobrý deň,
    mám aj ja jeden problém:
    Zamestnanec mi dnes t.j. 20.11.06 priniesol Rozsudok o zverení do starostlivosti budúcich osvojiteľov, ktorý má dátum 20.6.2006.
    Môžem mu začať vyplácať daňový bonus teraz od 11/06 alebo až
    pri ročnom zúčtovaní.
    Ten istý problém je i s prídavkom na dieťa.
    Treba zaslať žiadosť na Úrad práce... za neho alebo si to má podať
    sám s týmto rozsudkom?
    Prosím, kto sa vyzná, poraďte.
    Ďakujem.
    SESKOV
    Čo sa týka prídavkov, to si vybavuje každý za seba, osobne, na príslušnom Úrade práce ....
    Čo sa týka daňového bonusu, tak ten mu môžeš začať uplatňovať teraz, ak si ešte nerobil/a výplaty za mesiac 10/2006 tak kľudne už aj v tom mesiaci, alebo od 11/2006. Predchádzajúce mesiace 6-10/2006 sa potom vyrovnajú v ročnom zúčtovaní, ak splní podmienku ročného príjmu na priznanie nároku na DB.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.