Zavrieť

Porady

prispevok na životné dôchodkové poistenie

Ahojte. Organizácia sa rozhodal, že bude prispievať 100% sumu zamestnancom na životné dôchodkové poistenie, čiže bude to platiť organizácia. Jedná sa mi o to , či je to daňový náklad pre firmu a či je to oslobodené od dane z príjmu pre zamestnanca. ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Viď ZoDP_§19_ods.3_písm.l

    Daňovými výdavkami sú aj:

    "príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnancov podľa osobitného predpisu, 35) a príspevky na účelové sporenie a životné poistenie, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnancov; tieto príspevky je možné uznať v úhrne najviac do výšky 6 % zo zúčtovanej mzdy a náhrady mzdy zamestnanca, ktorý je účastníkom týchto sporení"

    Tieto príspevky vstupujú do základu dane zamestnanca (a pripomínam, že tým pádom aj do vymeriavacieho základu zamestnanca na zdravotné poistenie).

    Lulaaa je offline (nepripojený) Lulaaa

    Lulaaa
    No a zo strany ako zamestnanca sa mu to zdaní neviem ako to mám spraviť vo výplate je to ako dar?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Lulaaa
    No a zo strany ako zamestnanca sa mu to zdaní neviem ako to mám spraviť vo výplate je to ako dar?
    Je to ako nepeňažný príjem, ktorý zvyšuje daňový základ pre zamestnanca - vstupuje do hrubého príjmu na výpočet dane a odvodov - dopĺňam - na zdravotné poistenie.
    Naposledy upravil Chobot : 09.11.06 at 13:03

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Chobot
    Je to ako nepeňažný príjem, ktorý zvyšuje daňový základ pre zamestnanca - vstupuje do hrubého príjmu na výpočet dane a odvodov.
    Nesúhlas, nie na výpočet odvodov, len na výpočet odvodu na zdravotné poistenie. Do VZ na sociálne poistenie to nevstupuje.

    Pivuľa je offline (nepripojený) Pivuľa

    Pivuľa
    Ak by prispieval na životné poistenie jeden aj druhý, teda napr. zamestnávateľ 500 Sk, zamestnanec 500 Sk:
    - príspevok zamestnávateľa zvýši základ dane a VZ na zdravotné poistenie
    - príspevok zamestnanca bude zrážkou pred čistou mzdou alebo až po čistej mzde?
    Nenašla som nikde v Zákonníku práce, či príspevky na DDP, ŽP sú prednostnými zrážkami ako odvody na ZP a SP ...

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Pivuľa
    Ak by prispieval na životné poistenie jeden aj druhý, teda napr. zamestnávateľ 500 Sk, zamestnanec 500 Sk:
    - príspevok zamestnávateľa zvýši základ dane a VZ na zdravotné poistenie
    - príspevok zamestnanca bude zrážkou pred čistou mzdou alebo až po čistej mzde?
    Nenašla som nikde v Zákonníku práce, či príspevky na DDP, ŽP sú prednostnými zrážkami ako odvody na ZP a SP ...
    Zrážka z čistej mzdy.

    deha je offline (nepripojený) deha

    deha
    Mohli by ste mi niekto dať odvolávku na tých horeuvedených 6 % príspevku zamestnávateľa na DDS? Potrebujem to dosť súrne, bola by som veľmi vďačná!

    matafe je offline (nepripojený) matafe

    matafe
    deha
    Mohli by ste mi niekto dať odvolávku na tých horeuvedených 6 % príspevku zamestnávateľa na DDS? Potrebujem to dosť súrne, bola by som veľmi vďačná!
    Ináč hneď v 2. príspevku hore je napísané, že ide o Zákon o dani z príjmov §19 ods.3 písm. l

    deha je offline (nepripojený) deha

    deha
    No tam je uvedené, že je to prísp. na DDP podla osob. predpisu, ale o percentách ani ťuk a ja potrebujem výšku povinného percenta organizácie pre odvod DDP pre zamestnancov na rizik. pracoviskách.

    Dan1 je offline (nepripojený) Dan1

    Dan1
    K tejto téme životného poistenia, by som sa chcela popýtať, či je možná varianta, že by životnú poistku v plnej miere platila firma a všetko nad tých 6%( ktoré idú do nákladov) by si dala do nákladov neovplyv. základ dane a zamestnancovi by to nevstupovalo do mzdy ani by nemal povinnosť odvodov do ZP. Ďakujem za odpoveď.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Dan1
    K tejto téme životného poistenia, by som sa chcela popýtať, či je možná varianta, že by životnú poistku v plnej miere platila firma a všetko nad tých 6%( ktoré idú do nákladov) by si dala do nákladov neovplyv. základ dane a zamestnancovi by to nevstupovalo do mzdy ani by nemal povinnosť odvodov do ZP. Ďakujem za odpoveď.
    Myslím, že nie, lebo pre neho to je nepeňažný príjem, ktorý treba zdaniť. Tých 6% je podstatných len pre firmu z hľadiska zahrnutia do základu dane. Pre zamestnaneca je to jedno, či je to do výšky 6% alebo viac, on to musí zdaniť tak či tak.

    olga1963 je offline (nepripojený) olga1963

    olga1963
    Ahojte, prosím o radu,
    zamestnávateľ sa rozlodol o uzatvorenie zamestnávateľskej zmluvy a prispievať svojim zamestnancom na dôchodok do 3.piliera - životné poistenie. Je na mne aby som našla vhodnú poisťovňu, ALE v denníku Pravda asi tak pred 2 týždňami som čítala, že práve príspevky zamestnávateľa na životné poistenie a účelové sporenie si zamestnávateľ nebude môcť od r.2007 uznať v nákladoch, ale iba príspevok do doplnkového dôch. sporenie. Viete niekto o tom???

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    olga1963
    Ahojte, prosím o radu,
    zamestnávateľ sa rozlodol o uzatvorenie zamestnávateľskej zmluvy a prispievať svojim zamestnancom na dôchodok do 3.piliera - životné poistenie. Je na mne aby som našla vhodnú poisťovňu, ALE v denníku Pravda asi tak pred 2 týždňami som čítala, že práve príspevky zamestnávateľa na životné poistenie a účelové sporenie si zamestnávateľ nebude môcť od r.2007 uznať v nákladoch, ale iba príspevok do doplnkového dôch. sporenie. Viete niekto o tom???
    Jasné že vieme, je to v novele zákona o dani z príjmov, ktorá bola dnes prijatá.

    Dan1 je offline (nepripojený) Dan1

    Dan1
    Jozef Mihál
    Jasné že vieme, je to v novele zákona o dani z príjmov, ktorá bola dnes prijatá.
    Takže ak som dobre pochopila, tak uplatnenie si 6% pre firmu do nákladov padá. Neviete či je perspektíva, že sa to zase obrátiť v najbližšej dobe? Lebo pre firmy sú uzatvorené životné poist. pre zamestnancov potom nezaujimavé a môžu ich rovno previesť na zamestnanca, lebo ten nebude musieť odvádzať do ZP odvody ( ako je tomu keď je to v mzde ) - a bude to preňho výhodnejšie. Mýlim sa ? Ak áno, opravte ma prosím, aby som mala v tom úplne jasno.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Dan1
    Lebo pre firmy sú uzatvorené životné poist. pre zamestnancov potom nezaujimavé a môžu ich rovno previesť na zamestnanca, lebo ten nebude musieť odvádzať do ZP odvody ( ako je tomu keď je to v mzde ) - a bude to preňho výhodnejšie.
    Pardon, čo je to "previesť na zamestnanca" ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.