Zavrieť

Porady

Kúpa nákladného auta zo zahraničia a DPH.

Dobrý deň všetkým na porade!
Podnikám v doprave ako fyzická osoba a som evidovaný na IČ DPH na Slovensku. Chcem kúpiť nákladné auto v zahraničí u predajcu evidovaného na IČ DPH v zahraničí. Faktúru vystaví bez DPH. Ja som povinný odviesť DPH a zároveň uplatniť odpočet DPH. Je to správne? Aké povinnosti mám ešte, napr. čo sa týka colného konania a pod. Poraďte mi niekto prosím.
Usporiadat
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

Pri nákladnom aute by ste mali mať nárok na odpočet DPH. Podľa mňa odviest DPH by ste nemali. Ďalej by ste si mali dať auto zaevidovať na dopravnom inšpektoráte. O ďalších povinnostiach okrem tuším, že "miestnych poplatkov" počnúc od roku 2005 neviem.
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Susan
Pri nákladnom aute by ste mali mať nárok na odpočet DPH. Podľa mňa odviest DPH by ste nemali. Ďalej by ste si mali dať auto zaevidovať na dopravnom inšpektoráte. O ďalších povinnostiach okrem tuším, že "miestnych poplatkov" počnúc od roku 2005 neviem.
Prečo by nemali odviesť DPH?
Pri tovare nadobudnutom z IČŠ, ak objednávateľ i dodávateľ je evidovaný pre DPH vo svojom štáte - dodávateľ fakturuje bez DPH, odberateľ tovar zdaní svojou daňou (DPH 19%) a zároveň daň odvedie.
0 0
drekos drekos

drekos je offline (nepripojený) drekos

pozrite si §74

-dovoz tovaru bez dane(Fa bez dane)-vypočítame si 19%daň a odvedieme v daňovom priznaní DPH.
0 0
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

Ale, keď si zoberieme, že pri nákladnom aute máme narok na odpočet DPH. Tak prečo to musí aj odviesť?? V tuzenmsku pri obstaraní NA si na vstupe odpočítavame DPH, a až keď predávame tak odvedieme DPH zo zostatkovej ceny. Nie?
0 0
vcielkaZuzka vcielkaZuzka

vcielkaZuzka je offline (nepripojený) vcielkaZuzka

Mám tomu rozumieť, že do daňového priznania to nemám vôbec uvádzať?
0 0
vcielkaZuzka vcielkaZuzka

vcielkaZuzka je offline (nepripojený) vcielkaZuzka

Alebo to mám uviesť ako daňovú povinnosť a zároveň aj daňový odpočet?
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Áno aj ako povinnosť, aj ako odpočet. Pozri kúpiš bez DPH - dodaníš našou daňou a keďže si plátca dane uplatníš si aj odpočet. Veď aj pri nákupe v tuzemsku zaplatíš daň dodávateľovi a uplatníš si odpočet. V prípade nákuu z čl. štátu neplatíš DPH dodávateľovi ale nášmu štátu a zárovaň si upklatníš odpočet.
0 0
vcielkaZuzka vcielkaZuzka

vcielkaZuzka je offline (nepripojený) vcielkaZuzka

Ďakujem za radu, myslím že tak to bude správne.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

môžete mi poradiť ako to je u osobného auta. konateľ išiel kúpiť auto do zahraničia, ale neviem, či aj predajca je platca dph.ako mám postupovať, ešte som taký prípad nemala a čo ak ho bude po pol roku predávať? dík za radu
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

s.r.o. kúpila ojazdenú dodávku od súkromnej osoby v nemecku, má kúpnopredajnú zmluvu, príjmový pokl. doklad o zaplatení. Ako spravím do dph samozdanenie, mám prepojené len na faktúry, budem musieť ručne nahodiť cez ID?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
sybila3 Pozri príspevok
s.r.o. kúpila ojazdenú dodávku od súkromnej osoby v nemecku, má kúpnopredajnú zmluvu, príjmový pokl. doklad o zaplatení. Ako spravím do dph samozdanenie, mám prepojené len na faktúry, budem musieť ručne nahodiť cez ID?
ojazdený dopravný prostriedok od neplatiteľa nie je predmetom dane na území SR...
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

tak čo by som ho nemala uvádzať v dp dph?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

zatiaľ som zaúčtovala výdaj z pokladne-kúpnopred.zmluva+PPD= 042/211.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
sybila3 Pozri príspevok
tak čo by som ho nemala uvádzať v dp dph?
nemáte čo uvádzať v DP k DPH...nejde o predmet dane na území Sr...
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

sybila3 Pozri príspevok
tak čo by som ho nemala uvádzať v dp dph?
Ojazdený automobil (ak nespĺňa podmienky nového automobilu §11odst.12zákona o DPH 12:
Novým dopravným prostriedkom na účely tohto zákona je
a) pozemné motorové vozidlo podľa odseku 11 písm. a), ak nemá najazdených viac ako 6 000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky,
b) plavidlo podľa odseku 11 písm. b), ak nebolo prevádzkované na vode viac ako 100 hodín alebo v čase jeho dodania neuplynuli tri mesiace od jeho prvého uvedenia do prevádzky,
c) lietadlo podľa odseku 11 písm. c), ak nenalietalo viac ako 40 prevádzkových hodín alebo v čase jeho dodania neuplynuli tri mesiace od jeho prvého uvedenia do prevádzky.)
tak nie je predmetom DPH a v daňovom priznaní ho neuvádzaš. zaúčtuješ celú nákupnú cenu 042/321
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

takže zaúčtujem 042/211- nakoľko nie je fa ale kupnopred.zmluva. Samozdanenie nerobím, neuvádzam v dph vôbec.
vystavím kartu majetku, kde začiatok odpisovania a vlastne zaradenie bude až dátum zapisu v tech.preukaze, nakoľko sa práve papiere vybavujú, takže ešte neodpisujem.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

môžem s júnovým dátum začtovať už aj zaradenie do používania alebo musím počkať na technický preukaz-zápis?
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Majetok sa začne odpisovať odo dňa jeho uvedenia do používania.
Uvedenie do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií majetku potrebných na užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov, v Tvojom prípade-zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke.
Takže až keď budeš mať pridelené ŠPZ zaradíš do majetku.
(Nezabudni oznámiť vznik DzMV do 30 dní od začatia používania)
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

takže priradené ŠPZ a zápis do TP bol min. týždeň, takže zaradím v júli a odpisujem. Ale práve zisťujem, že to nebolo od súkromnej osoby ale od živnostníka, máme len kúpno-pred.zmluvu, kde nie je uvedené ani IČO ani neviem, či je platca dph, to budem musieť nejako zistiť. Ak by to bolo od podnikateľa mala by som ho uviesť do dph a urobiť samozdanenie?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

robí sa samozdanenie ak je od podnikateľa? Ešte prosím Vás, tech.kontrola,prehliadka,osveč. a podobné ide na majetkový účet, všetko čo sa týka auta až do zaradenia do používania-čiže do dátumu prepisu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať