Zavrieť

Porady

dopyt na daňový úrad

Zdravím všetkých,
Marián podáva dopyt na daňový úrad ohľadom ERP. Existujú nejasnosti ohľadom usmernenia z daňového úradu (viď diskusia).

Týmto Vás chcem vyzvať, ak máte nejaké nové (alebo aj staré stále aktuálne) odpovede z DÚ, môžete ich pridávať do príslušných "zákonov, dokumentov, aktualít".

Ak máte záujem môžeme túto činnosť robiť koordinovane. Neviem prečo tieto odpovede MF a DÚ nezverejňujú (nech vymažú údaje o firme).

Ak by nás bolo viacej, možno by sme ich o to mohli požiadať listom.... čo vy na to?
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Marian je offline (nepripojený) Marian

Marian
Trochu upresním Richarda.

Vidím, že Richard - čo by administrátor sa snaží neustále rozpumpovávať verejnú diskusiu. Buď mu za to chvála.
Ten dopyt bol podaný nie na DÚ ale na DR SR prostrednítvom ich portálu. Mám však skúsenosť, že na e-mailové dopyty, ktoré sú pre nich nepríjemné nezvyknú odpovedať (pozn. mám asi 2 dopyty spred roka nezodpovedané). V každom prípade som ochotný ponúknuť k zverejneniu dokumenty, ktoré mi vrchnosť pošle a ktoré by mohli pomôcť kolegom.

P.S. A ešte vyskúšam animovaný gif, či funguje.
tophat2s.gif  

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin Richard
Marian, ten gif má byť ikona daňového úradu (al. riaditeľstva) :-))), alebo rozhnevaného daňovníka, ktorý chce zastrašiť úradníkov :-)))))
dúfam, že si ho nepripájal k svojim dopytom :-)

porfin je offline (nepripojený) porfin

porfin
Mám podobné skúsenosti z DRSR, neodpovedajú na mailové otázky. Chcela som sa spýtať, či ak by aj drsr. odpoveadali na otázku možno to považovať za argument v prípade daňovej kontroly?
Možno by bolo vhodné zosumarizovať konkrétne otázky tak, aby nemohli vyslovene len použiť citáciu zákona, ale podať aj vysvetleniek jednotlivým paragrafom.
Lebo zákon si prečítame všetci, ale každý má naň iný názor - výklad.
Zároveň pripájam pochvalu pre Richarda.


dúfam, že sa pekne rozbehne diskusia

Luna je offline (nepripojený) Luna

Luna
Richarda chválim za jeho super aktivity. Ten gif nemá chybu a aj ti mexické vlny.Dobre som sa pobavila,hneď sa mi bude lepšie pracovať.Ozaj,nejdeme dnes na to pivo?

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec juko
keby DÚ resp. DRSR zverejňovali výklady k jednotlivým nejasnostiam, potom by stratili možnosť nám znepríjemňovať život. Asi im to takto vyhovuje.

Ale nápad Richarda zosumarizovať otázky a zaslať ich ako pripomienku fóra "Porada" nie je zlým nápadom.

Julo je offline (nepripojený) Julo

Stále sa učiací účtovník popri zamestnaní. ...viac Julo
Je to veľmi dobrý nápad - som plne za !!! Navrhoval by som niečo podobné aj voči vydavateľom odbornej literatúry - konkrétne viem o "Poradca", kde som tiež poslal dotaz a odpovedali mi prostredníctvom jednej osoby; ale po porade na Porade som zistil, že tá odpoveď nebola správna. Myslím si, že vydavateľstvá, ktoré sa chovajú ako odborné, by mali niesť zodpovednosť za svojich poradcov. Práve sa chystám zistiť u nich pracovné zaradenie príslušnej poradkyne, ktorá mi odpovedala chybne.

marianna je offline (nepripojený) marianna

marianna
Moja kolegyňa odišla tento mesiac pracovať na istý daňový úrad. Po týždni mi zavolala a "utešila" ma, že tam nevedia ani toľko čo my. Pri osobnom kontakte na inom DÚ mi daňovníčka na moju otázku ohľadom DPH odpovedala myknutím pleca, ľahostajným úsmevom a "neviem".

Daniela je offline (nepripojený) Daniela

Daniela
Aj já som to skúšala cez zadávanie dopytov na stránke DR SR, myslím si, že vôbec nemajú záujem odpovedať, lebo mnohí ani nevedia o čo ide. Konkrétne som sa pýtala na nevyčíslenie základu dane na dokladoch z ERP. DR je bez záujmu.
Som z východu, no všetky bloky, t.j. asi 20, mám zo západného Slovenska a TESCA.
Zaujímavé by bolo vedieť, ako sa daňové úrady zachovajú pri kontrolách, či budú pokutovať len tých malých alebo si dajú záležať aj na takom TESCU.

Janna je offline (nepripojený) Janna

Janna
Aj ja mam super skusenost z DU. Ked som sa pytala ohladom DPH do danoveho priznania, tak sa ma kontrolor DPH opytal, ci to chcem vediet na 100%. Co dodat:)
j.

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec juko
to Julo:

veľa šťastia pri zisťovaní, oni sa budú aj tak jeden druhého kryť.

to Marianna:

Nič si z toho nerob. Obdobnú skúsenosť mám aj ja, keď som asi pred 2 týždňami zavítal na jeden bratislavský DÚ. Keď som sa ich pýtal na konkrétnu otázku okolo DPH, nebolo človeka na celom DÚ, ktorý by sa k tomu vedel vyjadriť. Odpoveď znela: nemáme ešte usmernenie, my nevieme. Ale my to vedieť musíme, nie je tak? Po roku, keď začnú chodiť na kontroly, budú geroji, ako vždy.

selena je offline (nepripojený) selena

selena
No ved aj ja som si myslela, ze sa z noveho zakona o DPH spamataju tak najskor o rok, ale nie. Koncom augusta sa u mna ohlasili na kontrolu uz aj noveho DPH za maj a jun. Aj ja som uz pocula take, ze si kolegyna pytala radu od pracovnicky z DU. Odpoved znela: Co by sme vám potom kontrolovali, keby sme vam na vsetky nejasnosti odpovedali? No comment.

viktoria je offline (nepripojený) viktoria

viktoria
Začiatkom mája riaditeľ DU upozornil môjho šéfa: "Ak vyvážate tovar do iných štátov EU, musíte sa zaregistrovať na DU v príslušnom štáte."
No comment

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

rosemary
Pre selena: Každý daňový úrad má pracovníka pre styk s verejnosťou. Tento pracovník bezplatne odpovedá na dotazy verejnosti, asi preto má názov pre styk s verejnosťou.Oni majú kontrolou zistiťovať, či nekrátite štátny rozpočet nekalým spôsobom. Z vlastných skúsenností viem, že na týchto postoch sú zaradení pracovníci, ktorí prešli všetkými oddeleniami a nikde sa neuplatnili. Tak potom aj celý styk s verejnosťou vyzerá.

Ala je offline (nepripojený) Ala

Ala
Pripajám sa k diskutujúcim a plne so všetkými súhlasím, pretože aj ja som sa pýtala na DU naurčitý problém a bolo mi odpovedané, že keď prídu na kontrolu, tak uvidím či som to urobila správne. Asi by sme sa mali dohodnúť a všetci zaslať pripomienky na ministerstvo a DR, lebo my všetci chceme vykonávať svoju prácu zodpovedne a dodržiavať literu zákona. Keď vedia vydať usmernenia pre svojich pracovníkov, tak nech aj nám to dajú, pretože ako som písala, my máme veľkú snahu svoju prácu si vykonovať čo najlepšie.

Heni je offline (nepripojený) Heni

Heni
Zákon o správnom konaní ( č.71/1967 Zb.z. v znení neskorších zmien a doplnení), § 3 ods.2:
"Správne orgány sú povinné postupovať v konaní v úzkej súčinnosti s účastníkmi konania, zúčastnenými osobami a inými osobami, ktorých sa konanie týka....
Týmto osobám musia správne orgány poskytovať pomoc a poučenia, aby pre neznalosť právnych predpisov neutrpeli v konaní ujmu."

Neviem, buď sa DÚ tento zákon netýka alebo som si to vysvetlila nesprávne...
Ale zas som počula aj také, že ich odmena závisí aj od nájdených chýb či udelených pokút.

Dadena je offline (nepripojený) Dadena

Dadena
Ak môžem všetkým poradiť najlepšie je zasielať otázky na DR SR písomne a zároveň si žiadať aj písomnú odpoveď. Ja viem, že je to oveľa zdĺhavejšie a niekedy človek potrebuje odpoveď okamžite, ale zasa na druhej strane je to pre Vás lepšie, hlavne do budúcna, ak sa u Vás ohlási kontrola. Sami zamestnanci DR SR nemajú ešte jasno, hlavne čo sa týka DPH, aj keď sa už od mája zúčastňujú rôznych školení. A jednotlivé § zákona sa, bohužial, dajú vysvetliť dvojakým spôsobom. V každom prípade ak v niečom nemáte jasno, dajte písomný dopyt na DR SR, v ktorom ich žiadate o metodické usmernenie a ich písomnú odpoveď si pekne založte. V prípade kontroly (ak sa medzitým niečo zmení, alebo to bude človek, ktorý si danú problematiku v zmysle zákona vysvetluje inak) máte doklad, že Vy ste neurobili chybu, naopak postupovali ste v zmysle metodiky DR SR.

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
Neviem, kam to zaradit, tuto temu som nasla najblizsiu k mojej otazke:

Aku mate skusenost, ako rychlo odpoveda DRSR na elektronicky dopyt? Zadala som otazku prostrednictvom portalu Danoveho riaditelstva, prisla mi na mail informacia, ze dopyt prijali + pridelene cislo. Presli vsak uz asi 2-3 tyzdne a ziadna odpoved mi neprisla.

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin Richard
Lianka založ prosím novú tému. Otvárať nejakú z roku 2004...
Pozri si čo mám v podpise

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.