Zavrieť

Porady

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov

Vedel by mi niekto poradiť s nasledovným problémom ?Ide o to, že moja známa počas manželstva kúpili s manželom byt, ale byt je na liste vlastníctva napísaný na jej manžela. Teraz je v takej situácii, že sa možno rozídu; do toho bytu ona investovala nemalé peniaze, nielen do kúpy ale hlavne do opráv bytu zo svojich úspor.
Moja otázka je, či naozaj tento byt nie je v ich bezpodielovom spoluvlastníctve keďže neuzavreli dohodu o vylúčení z BSM?
Alebo automaticky keď sa to napísalo na neho, nie je to v ich BSM?
Čo by v prípade súdneho sporu mohla požadovať od manžela – vrátenie toho o čo sa obohatil v dôsledku tých bytových opráv?
Usporiadat
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

Ak sa byt kúpil počas trvania manželstva, mala byť uzavretá kúpno-predajná zmluva, na ktorej by ako kupujúci boli uvedení obaja manželia. Nie je možné, aby počas manželstva kúpil byt len jeden z manželov - za predpokladu, že pred kúpou nemali notárskou zápisnicou rozdelený majetok. Ak sa po rozvode bude riešiť majetkoprávne vysporiadanie BSM a má doklady o tom, koľko mala úspor pred uzavretím manželstva, môže si nárokovať, aby pri rozdelení BSM bolo na tieto úspory prihliadané. To, čo každý z manželov vlastnil pred uzavretím manželstva, zostáva jeho osobným vlastníctvom. Do BSM sa počíta to, čo nadobudli počas manželstva.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
filka filka

filka je offline (nepripojený) filka

No práve, súhlasim s tebou.ziadna dohoda o zuzeni, ci vyluceni majetku z BSM neexistuje - napriek tomu, na zmluve a nasledne na liste vlastnictva je zapisany len jej manzel...Pritom pred kupou ho ako manzelia spolu uzivali ako najomcovia, potom ho ako byvaly obecny byt odkupili.
Je mozne aby to takto kataster zapisal?Nie do BSM, ale jeho ako jedineho vlastnika?
Kamaratka sa boji,aby jej ten byt manzel bez jej vedomia raz nepredal, kedze je uvedeny len ako jediny vlastnik...Co mozno v tomto pripade robit?dat navrh na kataster na zmenu na LV?
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

Rozhodne by som si overila, čo je napísané na zmluve a čo je presne zapísané na LV v katastri. Ak je tam skutočne napísaný ako jediný vlastník manžel, môže manželka namietať neplatnosť kúpno-predajnej zmluvy a môže sa dožadovať, aby bola zapísaná ako spolumajiteľ. Začať treba od zmluvy, kataster neskúma, či ten, kto podal návrh na zápis zmeny vlastníctva je ženatý alebo vydatá, skúma len správnosť podaného návrhu. Takže treba urobiť minimálne dodatok k tej zmluve. A ak urobil chybu obecný úrad, ktorý byt predával, dožadovať sa nápravy na obecnom úrade.
0 0
filka filka

filka je offline (nepripojený) filka

Dakujem ti velmi pekne Eulalia.skusim jej poradit tuto cestu...
0 0
Mária-Magdaléna Mária-Magdaléna
Nie som právnička ale chcem len dodať z vlastnej skúsenosti, keď som požiadala o zrušenie bezpodielového vlastníctva manželov, nebolo rozhodujúce, že na liste vlastníctva je manžel, ale to, že byt sme nadobudli počas trvania manželstva.
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

Mária-Magdaléna
Nie som právnička ale chcem len dodať z vlastnej skúsenosti, keď som požiadala o zrušenie bezpodielového vlastníctva manželov, nebolo rozhodujúce, že na liste vlastníctva je manžel, ale to, že byt sme nadobudli počas trvania manželstva.
S týmto súhlasím. Ale napadlo mi aj to, že my ľudia, sme dosť nedôslední a niečo takéto sa úplne normálne a zdanlivo v súlade s právnym predpisom môže stať aj našou vinou. Ak sa po svadbe jeden z manželov nasťahuje k druhému, ktorý má prenajatý obecný byt, vzniká im síce dňom uzavretia manželstva právo spoločného užívania bytu, ale nie každý sa unúva na bytový podnik alebo družstvo a prihlási ako spolunájomcu prisťahovaného manžela-lku. Majiteľ bytu - teda obecný úrad - nevie, že právo užívania majú už dvaja ľudia a kľudne napíše kúpno-predajnú zmluvu na doterajšieho nájomcu. A už sa to vlečie. Väčšinou sa začne nad takýmito problémami rozmýšľať až vtedy, keď sú vzťahy už naštrbené. Čiže aj toto mohol byť dôvod, prečo je ako vlastník zapísaný len jeden z manželov.
0 0
remato remato

remato je offline (nepripojený) remato

Zdravim vsetkych,

vie mi niekto pomoct pri podani ziadosti o majetkove vysporiadanie po rozvode? Ci uz tlacivo, alebo nejaku radu ako treba postupovat?
0 0
dopravca dopravca

dopravca je offline (nepripojený) dopravca

Ak jeden z manželov podniká, je možné zrušiť BSM. Čo treba urobiť a koľko to stojí? Ďakujem
0 0
eduard1 eduard1

eduard1 je offline (nepripojený) eduard1

mám podobný prípad manželka počas manželstva kúpila byt a napísala ho len na svoje meno. jednoducho zatajila že je vydatá. Bral som to tak, že však bude deťom. Lenže manželka byt sama aj predala počas manželstva a potom sme sa rozviedli. Peniaze si samozrejme nechala. Pritom na kúpu bytu mala pôžičku, ktorá sa spácala počas manželstva. Byt samozrejme predala so ziskom. Pri vysporiadaní BSM sa so mnou odmieta byviť o tomto byte a o peniazoch za byt. byt už samozrejme má ďalšia osoba teda nie odoba, ktorá ho od manželky zakúpila. Poraďte aký postup by som mal zvoliť, prípadne poraďte vzor žaloby na súd o zrušenie tých kúpnopredajných zmlúv. Sú tam nejaké lehoty?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

eduard1 Pozri príspevok
mám podobný prípad manželka počas manželstva kúpila byt a napísala ho len na svoje meno. jednoducho zatajila že je vydatá. Bral som to tak, že však bude deťom. Lenže manželka byt sama aj predala počas manželstva a potom sme sa rozviedli. Peniaze si samozrejme nechala. Pritom na kúpu bytu mala pôžičku, ktorá sa spácala počas manželstva. Byt samozrejme predala so ziskom. Pri vysporiadaní BSM sa so mnou odmieta byviť o tomto byte a o peniazoch za byt. byt už samozrejme má ďalšia osoba teda nie odoba, ktorá ho od manželky zakúpila. Poraďte aký postup by som mal zvoliť, prípadne poraďte vzor žaloby na súd o zrušenie tých kúpnopredajných zmlúv. Sú tam nejaké lehoty?
Zmluvy nemôžeš zrušiť, tie sú a aj budú platné. Ty sa môžeš jedine domáhať finančného vyrovnania pri rozdeľovaní BSM.

Tým, že byt kúpila počas manželstva, mal byť spoločným majetkom a preto aj peniaze z predaja mali byť spoločné a spoločne rozdelené. To všetko ale treba na súde preukázať.
0 0
Celsus Celsus

Celsus je offline (nepripojený) Celsus

eduard1 Pozri príspevok
mám podobný prípad manželka počas manželstva kúpila byt a napísala ho len na svoje meno. jednoducho zatajila že je vydatá. Bral som to tak, že však bude deťom. Lenže manželka byt sama aj predala počas manželstva a potom sme sa rozviedli. Peniaze si samozrejme nechala. Pritom na kúpu bytu mala pôžičku, ktorá sa spácala počas manželstva. Byt samozrejme predala so ziskom. Pri vysporiadaní BSM sa so mnou odmieta byviť o tomto byte a o peniazoch za byt. byt už samozrejme má ďalšia osoba teda nie odoba, ktorá ho od manželky zakúpila. Poraďte aký postup by som mal zvoliť, prípadne poraďte vzor žaloby na súd o zrušenie tých kúpnopredajných zmlúv. Sú tam nejaké lehoty?
1. Aj keď byt manželka kúpila sama (t.j. ako kupujúca bola v kúpnej zmluve uvedená iba ona) a takto bola aj zapísaná na liste vlastníctva, byt manželia nadobudli do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), t.j. patril obom manželom, nakoľko bol nadobudnutý za trvania manželstva, pričom medzi manželmi nebola vo forme notárskej zápisnice uzavretá dohoda o zúžení BSM, ktorá by manželke zabezpečila výlučné vlastníctvo daného bytu.

2. Neskôr manželka byt bez súhlasu manžela predala. Vzhľadom na chýbajúci súhlas manžela je zmluva, ktorou manželka byt predala, v zmysle občianskeho zákonníka relatívne neplatná. Manžel sa v tejto situácii môže v trojročnej lehote dovolať neplatnosti danej zmluvy, čím sa zmluva stane od počiatku neplatnou, a manželia budú (opäť) bezpodielovými spoluvlastníkmi daného bytu a môžu vykonať vyporiadanie spoluvlastníctva. Kupujúcemu však manželia budú musieť vrátiť cenu, ktorú manželke za byt zaplatil.

3. Ak sa manžel v trojročnej lehote neplatnosti zmluvy podľa predošlého odseku nedovolá, zmluva sa bude považovať za platnú a už ju z dôvodu chýbajúceho súhlasu manžela nebude možné napádať. V takom prípade sa manžel môže v rámci vyporiadania BSM domáhať, aby do BSM bola zahrnutá aj kúpna cena, ktorú manželka za byt dostala.

4. Pokiaľ ešte neuplynula lehota troch rokov od uzavretia zmluvy, ktorou byt manželka predala, manžel si môže zvoliť, či bude postupovať podľa bodu 2 alebo podľa bodu 3 (Rozhodnúť by sa manžel mal podľa toho, za akú cenu bol byt predaný a podľa ďalších okolností prípadu.) Ak už uvedená trojročná lehota uplynula, manželovi neostáva nič iné, než postup podľa bodu 3.
0 0
Sylvia111 Sylvia111

Sylvia111 je offline (nepripojený) Sylvia111

ja by som sa chcela popýtať ohľadom majetku pri rozvode.

3-izbový byt sme kúpili za manželstva za 750 tis. v súčasnej dobe má vyššiu hodnotu . Moji rodičia mi na kupu bytu prispeli sumou 150 tis. o čom mam aj zmluvu o darovaní. Na byt máme hypotéku v hodnote asi 500 tis. Sk Má darovacia zmluvu nejakú hodnotu pri rozdelovaní majetku? Ako by sa delil majetok?

Mám aj syna 4,5 ročného? Zaváži to pri rozdelovaní majetku pri rozvode?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Sylvia111 Pozri príspevok
ja by som sa chcela popýtať ohľadom majetku pri rozvode.

3-izbový byt sme kúpili za manželstva za 750 tis. v súčasnej dobe má vyššiu hodnotu . Moji rodičia mi na kupu bytu prispeli sumou 150 tis. o čom mam aj zmluvu o darovaní. Na byt máme hypotéku v hodnote asi 500 tis. Sk Má darovacia zmluvu nejakú hodnotu pri rozdelovaní majetku? Ako by sa delil majetok?

Mám aj syna 4,5 ročného? Zaváži to pri rozdelovaní majetku pri rozvode?
Ak máš darovaciu zmluvu na 150 tis. tak tie peniaze môžeš požadovať, aby neboli predmetom delenia BSM. Takže zo spoločného najprv môžeš dostať 150 tis. a zvyšok sa bude deliť.

Ale na tej zmluve musíš byť ako obdarovaná len ty.
0 0
Watson Watson

Watson je offline (nepripojený) Watson

filka Pozri príspevok
Vedel by mi niekto poradiť s nasledovným problémom ?Ide o to, že moja známa počas manželstva kúpili s manželom byt, ale byt je na liste vlastníctva napísaný na jej manžela. Teraz je v takej situácii, že sa možno rozídu; do toho bytu ona investovala nemalé peniaze, nielen do kúpy ale hlavne do opráv bytu zo svojich úspor.
Moja otázka je, či naozaj tento byt nie je v ich bezpodielovom spoluvlastníctve keďže neuzavreli dohodu o vylúčení z BSM?
Alebo automaticky keď sa to napísalo na neho, nie je to v ich BSM?
Čo by v prípade súdneho sporu mohla požadovať od manžela – vrátenie toho o čo sa obohatil v dôsledku tých bytových opráv?
Ak tvrdíš, že byt kúpili spolu a návrh na vklad podal iba manžel, je to v poriadku. Správa katastra nie je povinná skúmať (čo je na škodu veci), či nadobúdateľ vlastníckeho práva žije v manželstve a nehnuteľnosť má patriť do BSM alebo nie. Jeho (ex)manželka pri vyporiadaní BSM však musí preukázať, že nehnuteľnosť nadobudol za trvania BSM a bola zakúpená zo SPOLOČNÝCH peňažných prostriedkov. Pretože aj za trvania BSM môže jeden z manželov nadobúdať vlastníctvo k nehnuť. z prostriedkov, ktoré nepatria do BSM - napr. zdedil, dostal do daru výlučne iba on alebo mal úspory pred vznikom manželstva - tie totiž nepatria do BSM. Takisto pri vyporiadaní BSM sa prihliada na všetko - kto, akým spôsobom a v akom rozsahu sa pričinil o zhodnotenie veci, či už patriacej do BSM alebo nie:

§ 150 OZ

Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.


BSM sa vyporiadava buď:
1. dohodou
2. súdnym rozhodnutím na návrh niektorého z exmanželov
3. uplynutím 3 ročnej prekluzívnej lehoty

§ 149 OZ

(1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.

(2) Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.

(3) Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.

(4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.

(5) Ak sa po vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov rozhodnutím súdu alebo dohodou objaví majetok, ktorý nebol zahrnutý v rámci vyporiadania, platí preň domnienka uvedená v odseku 4.

§ 149a OZ

Pokiaľ sa dohody medzi manželmi podľa ustanovení § 143 a 149 týkajú nehnuteľností, musia mať písomnú formu a nadobúdajú účinnosť vkladom do katastra.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Sylvia111 Pozri príspevok
ja by som sa chcela popýtať ohľadom majetku pri rozvode.

3-izbový byt sme kúpili za manželstva za 750 tis. v súčasnej dobe má vyššiu hodnotu . Moji rodičia mi na kupu bytu prispeli sumou 150 tis. o čom mam aj zmluvu o darovaní. Na byt máme hypotéku v hodnote asi 500 tis. Sk Má darovacia zmluvu nejakú hodnotu pri rozdelovaní majetku? Ako by sa delil majetok?

Mám aj syna 4,5 ročného? Zaváži to pri rozdelovaní majetku pri rozvode?
Nakoľko cena bytu stúpla rokmi (nie zhodnotením investíciami), skús vyjadriť hodnotu daru percentuálne z hodnoty bytu, nie v absolútnej čiastke (korunách).

Na syna môže súd prihliadať len pri určení, kto byt dostane, nezníži ti to sumu, ktorú musíš vyplatiť.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, neviete mi niekto poradiť? Brat sa rozviedol a riešia vyrovnanie majetku, samozrejme nedokážu sa dohodnúť. Nežijú v spoločnom družstevnom byte, ostala tam ex s deťmi a neplatí za byt. Nie že by nemala peniaze, ale ona je proste taká, zaplatím vtedy kedy ja chcem. Právnička mu odporučila, aby platil za byt on aj keď tam nebýva a potom si to bude nárokovať o tie peniaze pri vyrovnaní. Ja tomu dosť dobre nerozumiem. Ak nebýva v spoločnom byte, je povinný zo zákona platiť niečo na byt? Veď má vyživovaciu povinnosť na deti a nie malú, podľa mňa v tom prispieva aj na ubytovanie pre deti. Ďakujem.
0 0
skatarinas skatarinas

skatarinas je offline (nepripojený) skatarinas

ja mám otázku trošku z tohto rožku náš problém je taký, že sme s manželom odkúpili byt do osobného vlasníctva a však ani jeden sme vtedy nerozmýšľali o dôsledkoch, teraz sme obaja jeho vlastníci 1/1. Ten problém je v tom, že manžel má z 1. z manželstva 1 dieťa, s ktorým nie je v styku už cca 22 rokov. Nedomysleli sme, že jedného dňa bude tiež dedičom. Ako sa môžeme tomuto vyhnúť? Podotýkam, že dieťa sa s otcom nestretávalo, na jeho žiadosť mu bolo zmenené priezvisko. Byt sme si počas nášho trvania manželstva zveľaďovali, investovali sme spoločne do ňho nemalé finančné prostriedky. Vie nám niekto poradiť ako s tým niečo urobiť? ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

skatarinas Pozri príspevok
ja mám otázku trošku z tohto rožku náš problém je taký, že sme s manželom odkúpili byt do osobného vlasníctva a však ani jeden sme vtedy nerozmýšľali o dôsledkoch, teraz sme obaja jeho vlastníci 1/1. Ten problém je v tom, že manžel má z 1. z manželstva 1 dieťa, s ktorým nie je v styku už cca 22 rokov. Nedomysleli sme, že jedného dňa bude tiež dedičom. Ako sa môžeme tomuto vyhnúť? Podotýkam, že dieťa sa s otcom nestretávalo, na jeho žiadosť mu bolo zmenené priezvisko. Byt sme si počas nášho trvania manželstva zveľaďovali, investovali sme spoločne do ňho nemalé finančné prostriedky. Vie nám niekto poradiť ako s tým niečo urobiť? ďakujem
Nech by ste byt odkupovali počas mng. stále by bol v BSM, pokiaľ by ste ho nemali súdom zrušené alebo zúžené. Nepíšeš či máte deti, ak áno tak viete darovať byt deťom ( s vecným bremenom doživotného užívania ) ak deti nemáte, tak asi len požiadať o zúženie BSM na súde. A potom Ti mngel môže darovať svoju polovicu bytu. A budeš vyhradný vlastník.
0 0
skatarinas skatarinas

skatarinas je offline (nepripojený) skatarinas

áno máme deti, a však darovať deťom obom?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

skatarinas Pozri príspevok
áno máme deti, a však darovať deťom obom?
A prečo nie? Budú vlastniť byt na polovicu. A potom po vašej smrti, nech sa rozhodnú čo dalej. Ak by ste byt dali len jednému dieťaťu, to druhé by sa cítilo ukrivdené. Ak by ste jednému dali byt a druhému peniaze v hodnote bytu, tiež by sa mohli cítiť ukrivdený. Takto to dajte prepísať na obe deti v podiele 1/2 a vec vyriešená.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať