Zavrieť

Porady

Palmy zo stredomoria

Ahojte,

z dovolenky som si priniesla semienka palmy (tie červeno oranžové guličky čo visia na palme v strapčekoch).

Problém je, že som ich zabudla v taške a našla som ich až teraz.
Jedna pani mi tam hovorila, že majú preschnúť a potom sa majú zasadiť.
Obávam sa, že som ich ale mojou zábudlivosťou presušila

Neviete, má význam ich vôbec ešte sadiť?

Diky za radu!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    AlaNR
    Ahojte,

    z dovolenky som si priniesla semienka palmy (tie červeno oranžové guličky čo visia na palme v strapčekoch).

    Problém je, že som ich zabudla v taške a našla som ich až teraz.
    Jedna pani mi tam hovorila, že majú preschnúť a potom sa majú zasadiť.
    Obávam sa, že som ich ale mojou zábudlivosťou presušila

    Neviete, má význam ich vôbec ešte sadiť?

    Diky za radu!
    Tak tie guličky, pre Tvoju informáciu, sú ďatle. Ťažko takto povedať, či ich získala zrelé alebo boli ešte nezrelé. Oni sú oranžovo-červené aj nezrelé. Dozrievajú (podľa lokality) od augusta do neskorej jesene. Oberajú sa také lesklé a na slnku sa nechajú "sčernať", kedy scukornatejú a nadobudnú nám známu farbu (tmavohnenú - ako ich poznáme zo spotrebiteľského balenia).

    Keď sme boli v Tunisku, tak pri bungalovoch rástli tieto palmy. Domáci záhradník ich denne orezával, časť dávali do kuchyne a väčšinu vyhodili. Tak sme si zopár trsov vypýtali a nechali dozrieť na balkóne. Také čerstvé sú lepšie ako z obchodu.

    U nás však plody nedozrejú, je pre ne krátke a málo teplé leto.

    Ale nič za to nedáš, keď to skúsiš zasadiť, možno z nich niečo vzíde - aspoň tá palma,.

    bef je offline (nepripojený) bef

    bef
    Aj keď sú semiačka paliem v poriadku treba mať s nimi veľkú trpezlivosť, lebo klíčenie im trvá veľmi dlho a keď vyrastú nemajú radi presádzanie. Treba preventívne sadiť iba po jednom semiačku.

    Veľa úspechov a trpezlivosti pri pestovaní.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Ja mám moju ďatlovú palmu vypestovanú veľmi krásnu! Už som ich zopár rozdala, asi bol úrodný rok pred 15 rokmi, zasadila som ich 9 a 8 sa prijalo. Je pravdou, že prvé začali klíčiť až po polroku, najkrajšie boli tie, ktoré som dala na sklenenú misku do mokrej vaty a vodu som pravidelne dolievala. Každé semienko si zasaď zvlášť, po vyklíčení hneď nepresadzuj, ak ho máš v hline, radšej črepník rozbi a presaď aj s pôvodnou zeminou do väčšieho črepníka. Hnojiť začni asi po 3-4 mesiacoch po vyklíčení veľmi opatrne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.