Zavrieť

Porady

Občerstvenie počas pracovnej porady

Ako by ste účtovali nakúpené a podané občerstvenie počas plánovanej pracovnej porady (minerálka, káva)? Na účte 501 ako daňový náklad, alebo na účte 513 ako nedaňový náklad? A čo všetko je možné počas pracovnej porady podať (samozrejme nemyslím na alko), napr. chlebíky, čipsy a pod.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Väčšinou si to konatelia dávajú preplácať do pokladne - takže 513. Ostatní si môžu kúpiť čo chcú, ale je diskutabilné, či im konateľ schváli preplatenie.

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Braňo, ja som myslela nejakú malú firmu, ktorá robí pravidelné školenia BOZP svojim zamestnancom. Keď im podá kávu a minerálku počas školenia musí to účtovať na 513?
    človiečik Vladimír Ozimý
    A najväčší paradox je že DPH z reprezentacie je danovouznatelny vydavok podla paragrafu 19 bod k pism b

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Vlado, čítam paragraf 19 zákona o DPH a nič také tam nevidím. Ja si myslím, že pri všetkom, čo súvisí s repre, sa nesmie uplatniť DPH.
    človiečik Vladimír Ozimý
    Ja nehovorím o narok na uplotnenie DPH ale predsa v paragrafe 19 ods 1 pism k bod b je napísané že ak na jej odpočítanie platitel DPH nemá nárok, čo pri reprezentácii nemá, tak potom si ju môže uznať do daňových výdavkov...

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Vlado, prepáč. Teraz som pochopila, že si myslel zákon o DzP. Už som si to naštudovala. Je to skutočne pravda, že ako daňový náklad si môžem uplatniť DPH z položiek, ktoré sú nedaňové? A na ktorom účte ho potom zaúčtujem v PÚ?

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Vladimír, je súhlasím s Vgabkou, DPH nie je v tomto prípade daňovo uznateľným nákladom. Kde v §19 ZDP je to uvedené? Z Tvojho príspevku mi to nie je celkom jasné.

    ANNA je offline (nepripojený) ANNA

    ANNA
    A nie je to náhodou tak, že pokiaľ robíte školenia tak náklady na tieto školenia sú daňovo uznané? Ak napríklad v rámci školenia budete podávať obed tak je to daňový výdavok. Veď za to školenie máte príjem. Tieto náklady by som účtovala na 501 s vlastnou anal. V tomto prípade sú to výdavky na zabezpečenie prijmu. Školenie vlastných zamestnancov s občerstvením však nie je daňový výdavok. Ale to záleží či takéto školenia máte v živnosti a sú predmetom dane z prijmu.
    Má niekto iný názor?

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Ešte raz sa pripojím ja. Nemyslela som podávanie obedov a nejaké obrovské školenia, ale obyčajné školenie, napríklad k BOZP, ktoré je zamestnávateľ povinný vykonávať a počas nich podá zamestnancom kávu, prípadne chlebík. Tieto školenia považujem za náklad spojený s jeho podnikaním, pretože podľa ZP je povinní ich pravidelne vykonávať. Takže stále mi to vychádza, že by to mohol účtovať na 501.

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Pardón za hrubku, ktorú som tam urobila. Ale už som dnes asi unavená.

    ANNA je offline (nepripojený) ANNA

    ANNA
    v tom prípade by som dala 513, ale, ak chcete môžete použiť 501 anal. daňovo neuznané.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.