Zavrieť

Porady

účtovanie úveru

ahojte, chcem sa opýtať, či má niekto skúsenosti v programe Alfa s účtovaním úveru, neviem si poradiť s týmito náležitosťami /aby som to náhodou nezaučtovala zle/: ak SZČO a platca DPH vezme z banky úver na 5 rokov na nehnuteľnosť - účtujú sa mesačné splátky do prevádzkovej réžie? ako je to s dph? ako je to s účtovaním danej zálohy za nehnuteľnosť /boli použité firemné finančné prostriedky nie čerpané z úveru/. dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    katarina.j
    ahojte, chcem sa opýtať, či má niekto skúsenosti v programe Alfa s účtovaním úveru, neviem si poradiť s týmito náležitosťami /aby som to náhodou nezaučtovala zle/: ak SZČO a platca DPH vezme z banky úver na 5 rokov na nehnuteľnosť - účtujú sa mesačné splátky do prevádzkovej réžie? ako je to s dph? ako je to s účtovaním danej zálohy za nehnuteľnosť /boli použité firemné finančné prostriedky nie čerpané z úveru/. dakujem
    Mesačné splátky musíš rozdeliť na istinu a úroky. Istina nie je daňový náklad, tak ako príjem z úveru nie je daňový príjem. Úrok z úveru je daňovým nákladom. Takže (aj keď z Alfy si to neúamätám), spl. istiny bude úvery a dotácie v PD, úroky prevádzková réžia, ak nie je členenie podrobnejšie.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Marianna01
    Mesačné splátky musíš rozdeliť na istinu a úroky. Istina nie je daňový náklad, tak ako príjem z úveru nie je daňový príjem. Úrok z úveru je daňovým nákladom. Takže (aj keď z Alfy si to neúamätám), spl. istiny bude úvery a dotácie v PD, úroky prevádzková réžia, ak nie je členenie podrobnejšie.
    Súhlasím a dopĺňam :
    - DPH účtuješ na základe faktúr, alebo hotovostných dokladov z ERP na nedokončenú stavbu ( nezaradenú), musíš si viesť o tom evidenciu, čo a v akej hodnote bolo použité na výstavbu, všetko je nedaňovým nákladom, ako aj pri obstaraní súboru HM. Po dokončení stavby a kolaudácií zaradíš stavbu z uvedenej evidencie do majetku a budeš odpisovať podľa zákona o DP.

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    dakujem vám ľudkovia- teda Marianna 01 a Ondrejvla,ale ešte mám dotaz k Vlaste: nejedná sa o nedokončenú stavbu - ide o objekt pozemok + oplechované budovy /tzv.hangáre/, to mám odpisovať ako dlho? ak dám istinu do nedanových výdavkov a úrok do danových nákladov, to chápem, ale ako mám rozpoložkovať tú zálohu danú za nehnuteľnosť ak ide o sumu cca 500.000,-sk? to mám dať s dph či bez dph tuto sumu?môžem to dať jednorazovo do nákladov celu sumu alebo dať to na odpisy? dakujem

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    katarina.j
    dakujem vám ľudkovia- teda Marianna 01 a Ondrejvla,ale ešte mám dotaz k Vlaste: nejedná sa o nedokončenú stavbu - ide o objekt pozemok + oplechované budovy /tzv.hangáre/, to mám odpisovať ako dlho? ak dám istinu do nedanových výdavkov a úrok do danových nákladov, to chápem, ale ako mám rozpoložkovať tú zálohu danú za nehnuteľnosť ak ide o sumu cca 500.000,-sk? to mám dať s dph či bez dph tuto sumu?môžem to dať jednorazovo do nákladov celu sumu alebo dať to na odpisy? dakujem
    Jedna vec je účtovanie úveru - to tu je povedané - je to nedaňový výdavok, druhá vec je účtovanie nehnuteľnosti.
    Musíš mať jasne rozčlenené koľko stojí pozemok a koľko nehnuteľnosť, pozemok zaradíš Trieda 031 - Pozemky a neodpisuješ ho
    Tiež musíš mať jasnú konečnú sumu za koľko nakupuješ a podľa toho zaraďuješ do majetku firmy. (spočítaš si všetky doklady súvisiace s obstaraním budovy a po kolaudácii ju zaradíš do majetku, ak si plátcom DPH, tak DPH si uplatňuješ s riadnych daňových dokladov, do majetku idú sumy bez DPH)
    Budovu zaradíš Trieda 021 - Stavby, skupina 4, položka 4-1, odpisuješ 20 rokov
    Teda priamo do nákladov ti nepôjde nič, v Alfe si nahoď pod členenie - analytiku pod výdavok iný neovpl. DZP novú položku budova a sem dávaj všetky výdavky na budovu a potom si vytlač toto konto a budeš mať sumu ktorú použiješ pri nahodení Budovy do dlhodobého majetku.
    Koncom roka zaúčtuješ príslušné odpisy do nákladov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.