Zavrieť

Porady

Podielové fondy - v s.r.o. a SZČO

Podielové fondy dlhodobé sa v PU učtujú cez obstaranie, aktiváciu.... .
Zdaním pri predaji.
Ale v JU to je ako. Ja som zaúčtovala nákup - tj. výdavok z banky cez peniaze na ceste a následne som si zriadila účet a zaúčtovala som príjem na účet - podielový fond cez peniaze na ceste. Výdavok vstupný poplatok je zatiaľ nedaňový. Do základu dane sa mi premietne v roku predaja.
Každý mesiac mi chodí výpis, kde ma oboznamujú o cene , ktorá sa mierne zvyšuje, ale o tejto zmene neúčtujem. Na konci roku budem musieť podielový fond ale prekurzovať, lebo je vedený v EUR.
Bude tento kurzový rozdiel daňový výdavok pripočitateľný k základu dane ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Peterka je offline (nepripojený) Peterka

    Peterka
    FO- má v predmete podnikania obchodovanie s cennými papiermi ? Ak nie potom príjem z predaja podiel.listov je § 8, ods.1,písm e, úroky z podiel.listov §7, t.j. neúčtujem o pohybe.

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Nemá v činnosti predaj cenných papierov.

    Akože neúčtujem o pohybe. Mne tie peniaze z firmeného účtu odišli a tiež mi odišiel aj vstupný poplatok. Takže o tom musím účtovať.
    Teraz mi chodí výpis z účtu cenných papierov, tak som si zriadila účet cenné papiere.
    On si podiely kúpil ako SZČO, je tam uvedené aj jeho IČO.

    Peterka je offline (nepripojený) Peterka

    Peterka
    1.Treba pozrieť § 6, ZDP , táto činnosť sa tam nenachádza ak nemá oprávnenie na obchodovanie s cennými papiermi,potom automaticky § 8.
    2.Peniaze "odišli" z firemného účtu ako osobná spotreba.

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Tiež som nad tou osobnou spotrebou rozmýšľala, ale všade na zmluvách o podiel.fondoch má IČO. On to vlastne urobil zámerne. Nemalo by sa to teda odzrkadliť na koncoročných výkazoch - je to finančný majetok, alebo to bude úplne mimo účtovania ako hovoríš aj napriek tomu, že je to na SZČO . Stále som na pochybách. V PU sú aspoň dané ako také pravidlá.

    Ten výdavok z podnikateľského účtu - počiatočný poplatok cca 15000,- Sk by som aj tak nemala daňový až do času predaja, ale môže si ho v budúcnosti pri predaji podielov zahrnúť do výdavkov ? hm, vlastne môže, nič mu v tom nebráni.

    Dakujem za názor

    Peterka je offline (nepripojený) Peterka

    Peterka
    V PÚ účtuješ o majetku a v JÚ o príjmoch a výdavkoch (§ 6 zodnikania......).Rozdiel je ten že v § 8 sa neuznáva strata z predaja cenných papierov. Mám skúsenosti že niektoré podielové fondy nahovárajú podnikateľov zdaňovať v §6 -uplatňovanie straty,preto tam uvádzajú IČO ale zopár podnikateľov sa už popálilo.

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Podľa mňa aj môjho klienta tiež asi nahovorili. Robim väčšinou PU a tam by som na konci roku majetok prekurzovala, tak preto sa pýtam ako je to v JU. Takže o tom nikde neevidujem ? Mám podiely v hodnote 2 mil. v EUR.
    Takže to nikde do výkazov o majetku nedávam ?

    Podielové fondy - v s.r.o. a SZČO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.