Zavrieť

Porady

darovacia zmluva a vyplata surodencov

Dobry den,
potrebujem pomoct - mama mi daruje byt formou darovacej zmluvy. Mam dvoch surodencov, ktorych by som mala vyplatit. Chcem poradit, ci sa tato vyplata uvadza v darovacej zmluve. Ak nie, je na to nejaky iny formular? Co je pravnou nalezitostou takeho formulara a ako sa postupuje - je potrebne navstivit notara, resp. matriku? Ak sa to uvadza v darovacej zmluve tiez sa tam davaju konkretne cisla, mena vyplacanych osob?
Dakujem za radu.
Naposledy upravil shaza : 20.11.06 at 15:15
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov
    Monika Kováčová
    Darom ti niekto môže niečo dať, ale nesmie uvádzať podmienky, za akých ti dar daruje. To znamená, že darovacia zmluva nesmie byť podmienená nejakou skutočnosťou, po ktorej splnení, je predmet darovania tvoj.
    Monika Kováčová
    Ešte jeden postrech: Celú zmluvu o darovaní bytu by som riešila úplne ináč, nie darovacou zmluvou - ale kúpno predajnou zmluvou, kde bude uvedená kúpna cena, povedzme toľko čo máš dať súrodencom, tieto peniaze dáš mame a nech ich ona rozdelí. V budúcnosti, keby boli problémy, máš v rukách kúpnu zmluvu, v ktorej je uvedená cena, ktorú si za byt zaplatila...

    josh je offline (nepripojený) josh

    josh
    Toto ma jednoduche riesenie: kup ten byt od matky a ona peniaze, ktore obdrzi ako kupnu cenu, odovzda ako dar ostatnym surodencom
    Ma to nasledky take, ze v pripade dedicskeho konania sa obdrzany dar (dar, ktory dostali surodenci) zapocita a o to menej budu dedit. Dalej si matka moze tieto peniaze pytat naspat, v pripade, ak sa k nej budu spravat tak, ze hrubo porusuju dobre mravy (treba dokazat na sude).
    Tym, ze ten byt kupis ale, straca toto pravo voci tebe, takze od teba ho nemoze pytat naspat, lebo to nie je dar.
    Ohladne tych formularov som sa iba usmial, s takymto by som odporucal ist k odbornikovi, ma to dalekosiahle nasledky. Osobne odporucam notara, pisu zmluvy do verejnych listin a preto maju vyssiu pravnu silu ako listiny od advokata a inych odbornikov.
    Monika Kováčová
    Tuším narovnako píšeme, aj rozmýšľame... tiež by som to nechala na právnika a nie na tlačivá...
    Tiež si myslím, že pri takýchto veciach netreba riskovať, treba vyhľadať právnika. A tiež by som radšej volila kúpnu zmluvu, nie darovaciu.
    Monika Kováčová
    shaza, shaza,... svoju otázku si zadala skoro pred rokom (20.11.2006), dostala si niekoľko odpovedí. Naposledy si tu bola Posledná návšteva: 12-10-07 08:20 AM , no nehnevaj sa, vôbec žiadna reakcia????

    shaza je offline (nepripojený) shaza

    shaza
    ermon,
    ja potrebujem radu poriadnu, nie taku, ze ma poslete k pravnikovi... co som na to mala odpisat? Nebudem platit zbytocne pravnikov, ked si to clovek dokaze urobit sam. A slo o to, ze mama suhlasila jedine s darovacou zmluvou a nie s kupnou, takze som nemala na vyber... nakoniec ale dobre dopadlo, vsetko prebehlo OK, formular na vyplatu surodencov som zbuchala, podpis pri notarke, skratka, je to hotova vec. Dakujem, teraz mam byt na predaj, idem robit kupnu zmluvu.

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    shaza Pozri príspevok
    ermon,
    ja potrebujem radu poriadnu, nie taku, ze ma poslete k pravnikovi... co som na to mala odpisat? Nebudem platit zbytocne pravnikov, ked si to clovek dokaze urobit sam. A slo o to, ze mama suhlasila jedine s darovacou zmluvou a nie s kupnou, takze som nemala na vyber... nakoniec ale dobre dopadlo, vsetko prebehlo OK, formular na vyplatu surodencov som zbuchala, podpis pri notarke, skratka, je to hotova vec. Dakujem, teraz mam byt na predaj, idem robit kupnu zmluvu.

    toto nepotrebuje komentár...
    Monika Kováčová
    shaza Pozri príspevok
    ermon,
    ja potrebujem radu poriadnu, nie taku, ze ma poslete k pravnikovi... co som na to mala odpisat? Nebudem platit zbytocne pravnikov, ked si to clovek dokaze urobit sam. A slo o to, ze mama suhlasila jedine s darovacou zmluvou a nie s kupnou, takze som nemala na vyber... nakoniec ale dobre dopadlo, vsetko prebehlo OK, formular na vyplatu surodencov som zbuchala, podpis pri notarke, skratka, je to hotova vec. Dakujem, teraz mam byt na predaj, idem robit kupnu zmluvu.
    tiež nekomentujem, už sa nebudem určite snažiť v dobrom ti poradiť...

    nikto ťa tu neposlal k právnikovi........ a zmluvy nie sú formuláre, ale kašlem na to.

    P.S. super poznámka s tou daňou, ale už som povedala, že sa snažiť nebudem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.