Zavrieť

Porady

Študent VŠ (denné štúdium) a trvalý PP

Momentálne som studentom na vysokej skole, denna forma studia a prijali ma do trvaleho pracovneho pomeru. Chcem vediet ako mam postupovat, ci sa mam odhlasit zo skoly a prihlasit na nejake urady a tak... Dakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

ludytka
Momentálne som studentom na vysokej skole, denna forma studia a prijali ma do trvaleho pracovneho pomeru. Chcem vediet ako mam postupovat, ci sa mam odhlasit zo skoly a prihlasit na nejake urady a tak... Dakujem
Pokiaľ si nastúpil so zamestnania tak všetky prihlášky na SP a ZP za teba vybaví zamestnávateľ. Zo školy sa odhlasovať nemusíš
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Keď Ťa prijali do trvalého prac. pomeru firma Ťa na všetky úrady poprihlasuje. Ty nemusíš z titulu uzatvoreného PP ísť nikam, len školu si musíš dotiahnuť sám /buď prerušenie, alebo úplné ukončenie/.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03


Pracovnou zmluvou prestávaš byť vyživované dieťata, takže ak niektorý z tvojich rodičov poberal daňový bonus, už nebudú mať naň nárok.
Naposledy upravil Gabi03 : 21.11.06 at 09:22
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nesúhlas s Gabi03.

Zákon 600/2003 o prídavku na dieťa:

§ 3 Nezaopatrené dieťa

(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak
a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.

(2) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je aj dieťa, ktoré je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.

(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,
a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku alebo
c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

(4) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu. )

§ 4 Sústavná príprava dieťaťa na povolanie

(1) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je štúdium
a) na strednej škole okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov,
b) na vysokej škole okrem externého štúdia.

(2) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je štúdium podľa odseku 1 počas výkonu základnej služby alebo náhradnej služby v ozbrojených silách, ) alebo prípravnej služby, alebo počas trvania služobného pomeru príslušníkov ozbrojených síl a zborov.

(3) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa odseku 1 písm. a) sa začína najskôr od začiatku školského roka prvého ročníka strednej školy. Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa odseku 1 písm. b) sa študentovi vysokej školy začína odo dňa zápisu na vysokoškolské štúdium prvého stupňa alebo na vysokoškolské štúdium druhého stupňa a trvá do skončenia štúdia. )

(4) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie
a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
b) od konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
c) po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu, ) najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené, )
d) po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo vysokoškolské štúdium prvého stupňa.

(5) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj
a) iné štúdium alebo výučba, ak sú svojím rozsahom a úrovňou podľa rozhodnutia Ministerstva školstva Slovenskej republiky postavené na úroveň štúdia na školách uvedených v odseku 1,
b) opakované ročníky štúdia.

(6) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je obdobie
a) uvedené v odseku 4 písm. a) alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce alebo bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie,
b) v ktorom sa štúdium prerušilo.

V otázke ide o študenta denného štúdia VŠ - podľa § 4 ods.1. písm.b) ide o sústavnú prípravu na povolanie a tým o nezaopatrené dieťa. V zákone nie je uvedený zákaz zamestnania na pracovnú zmluvu, či napr. zákaz podnikania.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 21.11.06 at 09:03
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Hm, to znamená, že môže mať akýkoľvek príjem z akéjkoľvek formy pracovného vzťahu, jeho rodičia budú mať stále nárok (za podmienok uvedených) na daňový bonus?

A ... nahlas uvažujem.
Napr. keď sa absolvent strednej školy zamestná dajme tomu na PZ, o rok nato ho prijmú na dennú formu štúdia na VŠ, ale naďalej ostane pracovať, stále majú jeho rodičia znovu nárok na daňovú bonus, keďže je riadne zapísaný na VŠ, teda sa pokladá za sústavnú prípravu....?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, môže si pokojne napr. založiť živnosť a zarábať milióny ročne (na myseľ sa mi tlačí "jumper/joe.black" ale to sme mimo témy).

Druhá podotázka: Ten rok medzi SŠ a VŠ, keď pracuje, nezaopatrené dieťa nie je. Po nástupe do denného štúdia VŠ sa znova stáva nezaopatreným dieťaťom, až do dovŕšenia 25 rokov.

Aspoň v niečom tento štát podporuje študentov...
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Aspoň v niečom tento štát podporuje študentov...
S tým musím len a len súhlasiť.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Jozef Mihál
Áno, môže si pokojne napr. založiť živnosť a zarábať milióny ročne (na myseľ sa mi tlačí "jumper/joe.black" ale to sme mimo témy).

Druhá podotázka: Ten rok medzi SŠ a VŠ, keď pracuje, nezaopatrené dieťa nie je. Po nástupe do denného štúdia VŠ sa znova stáva nezaopatreným dieťaťom, až do dovŕšenia 25 rokov.

Aspoň v niečom tento štát podporuje študentov...
A keď má študent už 26 rokov, denné štúdium, žiadny zárobok? Majú rodičia nárok na bonus a prídavky na deti?
Ak mal popri štúdiu živnosť a túto preruší- resp.pozastaví, ako je to s prídavkami?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Takže podľa vás externé štúdium nie je štúdium a ľudia, ktorí ho absolvujú nie sú rovnocenní s dennými študentami?! Zveličujem, ale práve po tejto stránke ma náš "drahý" štát sklamal aj s jeho všetkými platnými legislatívami.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Gabi....tu nie je dôležitý náš názor ale znenie zákona. Ak ho chcete zmeniť tak (a zasa skĺzam mimo témy...21).
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Fany
A keď má študent už 26 rokov, denné štúdium, žiadny zárobok? Majú rodičia nárok na bonus a prídavky na deti?
Ak mal popri štúdiu živnosť a túto preruší- resp.pozastaví, ako je to s prídavkami?
Citujem z príspevku p. Mihála:
Zákon 600/2003 o prídavku na dieťa:

§ 3 Nezaopatrené dieťa

(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak
a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.
0 0
kristina.hr kristina.hr

kristina.hr je offline (nepripojený) kristina.hr

jedno mile dievca
Takže študent denného štúdia, ktorý má pracovnú zmluvu a riadne zarába, tak jeho rodičia dostanú aj prídavok na dieťa a môžu si uplatňovať aj daňový bonus? A keď si rodicia uplatňujú daňový bonus, môže si tento študent uplatňovať nezdaniteľnú časť na daňovníka, pokiaľ podpíše vyhlásenie?
A čo sa týka zdravotného poistenia: za študentov je platiteľom štát, z pracovného pomeru sa mu tiež odvádza, takže v ročnom zúčtovaní ZP si môže vypočítať aj preplatok?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

kristina.hr
Takže študent denného štúdia, ktorý má pracovnú zmluvu a riadne zarába, tak jeho rodičia dostanú aj prídavok na dieťa a môžu si uplatňovať aj daňový bonus? A keď si rodicia uplatňujú daňový bonus, môže si tento študent uplatňovať nezdaniteľnú časť na daňovníka, pokiaľ podpíše vyhlásenie?
Môže.
kristina.hr
A čo sa týka zdravotného poistenia: za študentov je platiteľom štát, z pracovného pomeru sa mu tiež odvádza, takže v ročnom zúčtovaní ZP si môže vypočítať aj preplatok?
Za študentov platí ZP štát iba ak jeho úhrn príjmov (v tomto prípade zo zamestnania) je nižší ako 1/2 úhrnu minimálnych miezd (za celý rok 2006 41400 Sk). Ak túto sumu prekročí, poistné RZZP mu nevrátia. Ak tú sumu neprekročí, poistné jemu aj zamestnávateľovi vrátia.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
kristina.hr
..keď si rodicia uplatňujú daňový bonus, môže si tento študent uplatňovať nezdaniteľnú časť na daňovníka, pokiaľ podpíše vyhlásenie?
Nie je najmenší dôvod myslieť si, že ak si rodičia na nezaopatrené dieťa uplatňujú daňový bonus, tak to dieťa si nemôže uplatniť nezdaniteľné minimum samé na seba.

Za zdaňovacie obdobie rok 2005 som s úspechom podal ako zákonný zástupca daňové priznanie za svojich dvoch nezaopatrených synov, za ktorých dostávam daňový bonus. Synovia mali príjem z úrokov zo stavebného sporenia. Vďaka podanému daňovému priznaniu a uplatneniu nezdaniteľnej časti na daňovníka sme dostali naspäť daň, ktorá im bola zrazená.
0 0
ELENAMARINA ELENAMARINA

ELENAMARINA je offline (nepripojený) ELENAMARINA

Dobrý večer, poprosila by som o radu. Môj pracovník si uplatňuje daňový bonus na dcéru, ktorá v akademickom roku 2005/2006 mala uvedené v Potvrdení o návšteve školy - termín záverečnej skúšky - jún 2006. Bola študentkou právnickej fakulty v Bratislave v 5. ročníku. Zamestnanec mi namiesto vysvedčenia o štátnych skúškach priniesol v júli Rozhodnutie o povolení prerušiť vysokoškolské štúdium. Keďže som nemala jasno či zamestnacovi patrí DB za mesiace júl a august, zatelefonovala som na DÚ, kde mi bolo povedané, že za tieto mesiace sa považuje naďalej za nezaopatrené dieťa, nakoľko neukončila štúdium záverečnou skúškou. V septembri 2006 zamestnanec priniesol Potvrdenie o návšteve školy s tým, že v akademickom roku 2006/2007 je študentkou 5. ročníka dennej formy štúdia magisterského študijného odboru právo na UK v Bratislave - Právnickej fakulty. Nie je na potvrdení uvedený predpokladaný termín ukončenia štúdia.
Nemám veľmi jasno, či som mala, a ako mám sledovať štandartnú dĺžku štúdia. Uvedená študentka v roku 2007 má 23 rokov. Ďakujem za pomoc a poradenie.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Zamestnali sme na pracovnú zmluvu študenta (denné štúdiu). Prihlásila som ho do ZP+SP, podpísal Vyhlásenie na uplatnenie si NČZD. Postup ako bežný ZC. Poistné na SP+ZP odvádza bez úľav. Máme v jeho prípade ako ZĽ ešte niejaké povinnosti, alebo to že študuje na VŠ nás nemusí zaujímať ?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

milanr Pozri príspevok
Zamestnali sme na pracovnú zmluvu študenta (denné štúdiu). Prihlásila som ho do ZP+SP, podpísal Vyhlásenie na uplatnenie si NČZD. Postup ako bežný ZC. Poistné na SP+ZP odvádza bez úľav. Máme v jeho prípade ako ZĽ ešte niejaké povinnosti, alebo to že študuje na VŠ nás nemusí zaujímať ?
Pokiaľ je na pracovnú zmluvu tak je ako bežný zamestnanec. Nemá žiadne úľavy ani výhody
0 0
anina anina

anina je offline (nepripojený) anina

Jozef Mihál Pozri príspevok
Nesúhlas s Gabi03.

Zákon 600/2003 o prídavku na dieťa:

§ 3 Nezaopatrené dieťa

(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak
a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.

(2) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je aj dieťa, ktoré je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.

(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,
a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku alebo
c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

(4) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu. )

§ 4 Sústavná príprava dieťaťa na povolanie

(1) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je štúdium
a) na strednej škole okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov,
b) na vysokej škole okrem externého štúdia.

(2) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je štúdium podľa odseku 1 počas výkonu základnej služby alebo náhradnej služby v ozbrojených silách, ) alebo prípravnej služby, alebo počas trvania služobného pomeru príslušníkov ozbrojených síl a zborov.

(3) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa odseku 1 písm. a) sa začína najskôr od začiatku školského roka prvého ročníka strednej školy. Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa odseku 1 písm. b) sa študentovi vysokej školy začína odo dňa zápisu na vysokoškolské štúdium prvého stupňa alebo na vysokoškolské štúdium druhého stupňa a trvá do skončenia štúdia. )

(4) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie
a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
b) od konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
c) po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu, ) najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené, )
d) po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo vysokoškolské štúdium prvého stupňa.

(5) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj
a) iné štúdium alebo výučba, ak sú svojím rozsahom a úrovňou podľa rozhodnutia Ministerstva školstva Slovenskej republiky postavené na úroveň štúdia na školách uvedených v odseku 1,
b) opakované ročníky štúdia.

(6) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je obdobie
a) uvedené v odseku 4 písm. a) alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce alebo bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie,
b) v ktorom sa štúdium prerušilo.

V otázke ide o študenta denného štúdia VŠ - podľa § 4 ods.1. písm.b) ide o sústavnú prípravu na povolanie a tým o nezaopatrené dieťa. V zákone nie je uvedený zákaz zamestnania na pracovnú zmluvu, či napr. zákaz podnikania.
A ako je to v pripade ak :
Študent /22 r./ukončil štatnicou VS v mesiaci maj 2007,ale súčasne študuje
na inej VS /denne studium/, ktore by mal ukončit v r.2008.
Ako sa chápe takýto prípad? Bol sa prihlasit na Urade prace, kde ho neprihlasili, že je študent,zo zdravotnej poistovne ho poslali preč.
Ma jeho rodič narok na RP, ma sa niekde prihlasit /SP, ZP/ ? Dakujem, nemam
v tom jasno ale ako sa zda, ani urady.
0 0
anina anina

anina je offline (nepripojený) anina

anina Pozri príspevok
A ako je to v pripade ak :
Študent /22 r./ukončil štatnicou VS v mesiaci maj 2007,ale súčasne študuje
na inej VS /denne studium/, ktore by mal ukončit v r.2008.
Ako sa chápe takýto prípad? Bol sa prihlasit na Urade prace, kde ho neprihlasili, že je študent,zo zdravotnej poistovne ho poslali preč.
Ma jeho rodič narok na RP, ma sa niekde prihlasit /SP, ZP/ ? Dakujem, nemam
v tom jasno ale ako sa zda, ani urady.
Pan Mihal, viete mi poradit?
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

chcela by som si len potvrdiť svoju domnienku:

zamestnali sme dievčinu na trvalý pracovný pomer. až keď som odoslala všetky prihlášky do poisťovní, z dievčaťa vyliezlo (ale ešte si to musím overiť), že ona bola prijatá na vysokú školu. Musí mi doniesť potvrdenie o návšteve školy (predpokladám, že ešte zo strednej, keďže je do 31.8.2008 ešte vedená ako študentka školy), aby som jej mohla uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka? alebo to potvrdenie si vôbec nemusím prikladať, keďže je zamestnaná na trvalý pracovný pomer a ak podpíše vyhlásenie, automaticky ho mám uplatňovať? (podľa predchádzajúcich príspevkov sa prikláňam k tejto možnosti)

okrem tejto dievčiny máme ešte druhú - tiež je prijatá na vysokú školu. Ale má u nás zmluvu o pracovnej činnosti a keďže mi nedoniesla potvrdenie o návšteve školy (znovu zo strednej školy), som ju informovala, že jej nemôžem uplatniť odpočítateľnú položku na daňovníka, aj keď mi poslala podpísané vyhlásenie.

sú správne postupy v týchto prípadoch? v prvom prípade, že uplatniť nezdaniteľnú časť z titulu trvalého pracovného pomeru, a v druhom prípade neuplatniť nezdaniteľnú časť, pretože dievča má uzavretú zmluvu o pracovnej činnosti a nemá potvrdenie o návšteve školy?

ospravedlňujem sa, ak sa nesprávne pýtam, resp. pýtam na veci, ktoré sú úplne jasné všetkým okrem mňa. za každú radu dopredu ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať