Zavrieť

Porady

darovanie nehnuteľnosti

Dobry den, potrebujem poradit s obsahom darovacej zmluvy. Daruje sa byt a s nim aj zastavana plocha. Byt je na inom cisle listu vlastnictva ako je zastavana plocha. Je potrebne ku darovacej zmluve prikladat oba povodne listy vlastnictva? V navrhu na zapis do katastra sa tiez uvadzaju zmeny na oboch listoch vlastnictva? Na liste vlastnictva je napisane, ze byt je na parcele abc a ta sa nachadza na liste vlastnictva cislo xyz. Treba to uvadzat v zmluve osobitne? Treba dokladat kopiu oboch listov vlastnictva?
Usporiadat
lenkas lenkas

lenkas je offline (nepripojený) lenkas

Dobry den, nakolko predpokladam, ze ide o byt v bytovom dome, pod "zastavanou plochou" mate asi na mysli PODIEL NA POZEMKU, na ktorom bytovy dom stoji, pripadajúci na vlastníka bytu (?). Zaroven predpokladám, že vlastník podielu na pozemku je rovnaký ako vlastník bytu, a teda oba predmety darovania sa dajú poňať do jednej darovacej zmluvy (?). (byty a podiely na pozemkoch bývajú zapísané už zväčša na jednom LV, ide preto o dosť nezvyčajný prípad).

S prevodom bytu je nevyhnutné previesť aj podiel na pozemku (iba ak by nebol vysporiadaný - ale to je už osobitný prípad...)

V darovacej zmluve teda identifikujete všetky "nehnuteľnosti", ktoré sa prevádzajú - byt i podiel na pozemku (kat. územie, parc. číslo pozemkov, druh pozemku, súpisné čísla, číslo bytu, sveľkosť spoluvlastníckeho podielu a pod.).

Pokial su predmety darovania zapisane na dvoch LV, je potrebne vykonat zmeny v oboch LV, teda je potrebne v navrhu ziadat o zmenu v časti B (vlastníci) v oboch LV, a to čo sa týka dotknutých nehnuteľností, resp. podielov.

V navrhu na vklad musíte okrem iného označiť číslo LV a názov katastrálneho územia, ktoré budú podliehať zmene. Tu sa uvedu teda cisla oboch LV osobitne s návrhom na vykonanie príslušnej zmeny, ktorá sa na tom-ktorom LV navrhuje.

LV k návrhu na vklad v zásade netreba prikladať, len všetky dotknuté LV-čka treba v návrhu na vklad identifikovať. Nič však nepokazíte, ak LV-čka k zmluve pripojíte.

A nakoniec, s bytom sa zvyčajne prevádza nielen spoločný podiel na pozemku, ale aj podiel na spoločných častiach a zariadeniach domu, tak na to tiež netreba v darovacej zmluve zabudnúť. No ten by už mal byť na LV, na ktorom je zapísaný byt.
Plus, ešte pre úplnosť, zakon o prevode vlastníctva bytov moze stanoviť ešte dalšie povinné prílohy k zmluve, ktoré nie sú uvádzané v katastrálnom zákone, a ktoré sa váš prípad môžu vzťahovať.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
shaza shaza

shaza je offline (nepripojený) shaza

Ano, mam na mysli podiel na pozemku, na ktorom bytovy dom stoji. Vidim, ze pozemok je uvadzany na inom liste vlastnictva, pravdepodobne preto, lebo pozemky sa odkupovali neskor ako byty. Vlastnikom bytov bola jedna spolocnost, ale pozemky vlastnilo mesto. Spoluvlastnicky podiel na spolocnych castiach a spolocnych zariadeniach bytoveho domu nie je definovany na osobitnom liste vlastnictva, je uvedeny na LV pri byte. V tomto pripade teda mozem uviest na Navrhu na vklad vlastnickeho prava do katastra hned obe nehnutelnosti - byt aj pozemok? (samozrejme s rozpisanim). Mozte mi este poradit, v kolkych kusoch treba navrh na vklad vytvorit?
Dakujem pekne.

Nie je niekde pristupny vzor Navrhu na vklad?
0 0
lenkas lenkas

lenkas je offline (nepripojený) lenkas

Myslim, ze obe nehnutelnosti mozte uviest v jednom navrhu vklad.
Navrh mozte vyhotovit v tolkych exemplaroch kolkych chcete, no Sprave katastra sa dava 1 :-) Je vsak lepsie mat jeden pre svoju potrebu potvrdeny SK, ze ste ho podali. Podpisy netreba overovať.

Co sa tyka navrhu, skuste pozriet tento link:
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-27228.html
V kazdom pripade tam ale treba dat tu zazracnu veticku, ze "zmluvné prejavy sú dostatočne zrozumiteľné a zmluvná voľnosť nie je obmedzená"...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

lenkas
Myslim, ze obe nehnutelnosti mozte uviest v jednom navrhu vklad.
Navrh mozte vyhotovit v tolkych exemplaroch kolkych chcete, no Sprave katastra sa dava 1 :-) Je vsak lepsie mat jeden pre svoju potrebu potvrdeny SK, ze ste ho podali. Podpisy netreba overovať.

Co sa tyka navrhu, skuste pozriet tento link:
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-27228.html
V kazdom pripade tam ale treba dat tu zazracnu veticku, ze "zmluvné prejavy sú dostatočne zrozumiteľné a zmluvná voľnosť nie je obmedzená"...
Keď som podával darovaciu zmluvu na byt, tuším kataster vyžadoval 2 originály pre potreby katastra a po jednom pre každého účastníka zmluvného vzťahu.

A ešte nezabudnite uviesť v darovacej zmluve aj rozpis plochy jednotlivých miestností bytu - mne to kvôli tomu, že to tam chýbalo vrátili z katastra.
Naposledy upravil Chobot : 24.11.06 at 08:38
0 0
lenkas lenkas

lenkas je offline (nepripojený) lenkas

Aha, môže byť, prax každého katastra je iná. Treba si to vždy asi teda priamo na konkrétnom katastri vopred overiť, resp. mať pre tento prípad pri sebe aj viac vyhotovení ... Nemyslím však, že by zákon stanovoval povinnosť dávať návrh v toľkých vyhotoveniach (zmluvy áno, ale návrh nie...). No keď to vyžadujú, človek si nepomôže...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

lenkas
Aha, môže byť, prax každého katastra je iná. Treba si to vždy asi teda priamo na konkrétnom katastri vopred overiť, resp. mať pre tento prípad pri sebe aj viac vyhotovení ... Nemyslím však, že by zákon stanovoval povinnosť dávať návrh v toľkých vyhotoveniach (zmluvy áno, ale návrh nie...). No keď to vyžadujú, človek si nepomôže...
Jaj počkaj, ty hovoríš o návrhu ako sprievodnom liste? Tak ten sa dáva len 1x a podpis navrhovateľa myslím ani nemusí byť overený. Iba na zmluvách musí byť podpis darcu overený. A zmluva musí byť v toľkých vyhotoveniach, koľko je účastníkov + 2 pre kataster.
Naposledy upravil Chobot : 24.11.06 at 08:34
0 0
lenkas lenkas

lenkas je offline (nepripojený) lenkas

Tak super ze aspon v tom su teda katastre zajedno, uz som sa zacinala bat
;-),
Inak, suhlas so vsetkym ostatnym...
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Kataster by postupoval protizakonne ak by ziadal nieco navyse, napriklad este jeden navrh na vklad. Navrh na vklad nie je treba podavat viackrat.
Darovacia zmluva na byt sa okrem ustanoveni obcianskeho zakonnika a katastralneho zakona riadi este aj ustanoveniami zakona o vlastnictve bytov, odporucam si ho dokladne nastudovat pred tym, ako si napises sam(a) tu zmluvu.
A na zaver opat odporucam, ze nieco take dolezite ako je prevod nehnutelnosti by som nerobil sam, ak s tym nemam aspon nejaku prax a zopar rokov na prave. Zmluva mozno na katastri prejde bez problemov, lenze pravne bude nie velmi dobra a moze to mat nasledky za niekolko rokov.
0 0
lenkas lenkas

lenkas je offline (nepripojený) lenkas

Plus este doplnim, ze ak su na ktorejkolvek strane manzelia (ci uz darujuci alebo obdarovani), kazdy z nich sa povazuje za ucastnika pre potreby odovzdania vyhotoveni tych zmluv...(t.j. za manzelov 2ks).
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Chobot
A zmluva musí byť v toľkých vyhotoveniach, koľko je účastníkov + 1 pre kataster.
Toto nie je pravda, pozrite sa na katastralny zakon a usmernenie uradu kartografie, geodezie a katastra spred asi roku aj pol. Podla toho treba postupovat.
0 0
shaza shaza

shaza je offline (nepripojený) shaza

Darca bude len jeden a aj obdarovany bude len jeden. Zatial som sa nestretla s problemom, zeby musela byt vycislena plocha v m2. To tam mam uviest plochu bytu? Platit pravnika je zbytocne draha zalezitost. Navrh na vklad podava obdarovany? Lebo pisem jeho, je to v poriadku?
0 0
lenkas lenkas

lenkas je offline (nepripojený) lenkas

Pri nalezitostiach, ktore ma obsahovat zmluva musite postupovat podla zakona o vlastnictve bytov, tam je presne napisane, co zmluva musi obsahovat, aj ake vymery, prilohy a pod.
Podla mna moze navrh v zasade podat ktorykolvek ucastnik. V praxi som sa vsak najcastejsie stretla s tym, ze ho podpisu obe strany pri podpise zmluvy a niektory z ucastnikov to uz na ten kataster len zanesie - podla dohody.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

josh
Kataster by postupoval protizakonne ak by ziadal nieco navyse, napriklad este jeden navrh na vklad. Navrh na vklad nie je treba podavat viackrat.
Darovacia zmluva na byt sa okrem ustanoveni obcianskeho zakonnika a katastralneho zakona riadi este aj ustanoveniami zakona o vlastnictve bytov, odporucam si ho dokladne nastudovat pred tym, ako si napises sam(a) tu zmluvu.
A na zaver opat odporucam, ze nieco take dolezite ako je prevod nehnutelnosti by som nerobil sam, ak s tym nemam aspon nejaku prax a zopar rokov na prave. Zmluva mozno na katastri prejde bez problemov, lenze pravne bude nie velmi dobra a moze to mat nasledky za niekolko rokov.
Zmluva sa podáva v toľkých vyhotoveniach, koľko je účastníkov zmluvy + 2x pre správu katastra. Potvedené zmluvy kataster zašle späť každému jednému účastníkovi.

Pojednáva o tom § 37 Vyhlášky č. 79/1996:


"(3) Po právoplatnosti rozhodnutia správy katastra o povolení vkladu sa jedno vyhotovenie zmluvy zakladá do zbierky listín, jedno sa zasiela správcovi dane spolu s ocenením nehnuteľnosti a jedno účastníkovi. Ak sa nehnuteľnosti nachádzajú v obvode viacerých správ katastra, zašle správa katastra, ktorá o povolení vkladu rozhodla, jedno vyhotovenie zmluvy s doložkou podľa odseku 1 dotknutej správe katastra."

Naposledy upravil Chobot : 24.11.06 at 11:22
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

josh
Toto nie je pravda, pozrite sa na katastralny zakon a usmernenie uradu kartografie, geodezie a katastra spred asi roku aj pol. Podla toho treba postupovat.
Áno, je to nesprávne.

Kataster vyžaduje vyhovenia - 2 pre kataster a 1 pre každého účastníka zmluvy, ako som uviedol v predchádzajúcom príspevku.
Naposledy upravil Chobot : 24.11.06 at 11:00
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Vazne si pleties pojmy "navrh na vklad" a "zmluva". Su to dve rozdielne listiny, vies, zmluva je vlastne vasou dohodou o tom, co sa deje, o aky pravny ukon ide.
Navrh na vklad nie je nic ine, ako ziadost na spravu katastra, neviem kde v tvojej citacii vidis, ze NAVRH NA VKLAD musi byt podany na kataster trikrat.
Asi spred roku - mozno aj dvoch existuje usmernenie UKGK o tom, ze nie je nutne davat zmluvu pocet ucastnikov + 3, ale staci pocet ucastnikov +2, lebo spravcovi dane sa kvoli zruseniu dani z prevodu nehnutelnosti vyhotovenie nezasiela.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Chobot, viem si predstavit, ze si odbornik v uctovnictve, zial do prava ocividne velmi nevidis, tak by som sa na Tvojom mieste nevrtal to neznaleho terenu.
Radis zle.
Vidis nejaku moju odpoved pri uctovnych otazkach? Vsak ja o uctovnictve, socialnom zabezpeceni a pod. viem iba to, ze existuju, v ziadnom pripade by som sa ho nepokusal robit si ho sam a to, ze Ti presla jedna darovacia zmluva na katastri neznamena, ze tu mozes radit nezmysly.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
prosím Vás tu máte čierne na bielom zo stránky www.obcan.sk, koľko kópií treba z čoho
Pekný dník Vám dvom
Praktická rada: Od r. 2005 Katastrálne úrady nevyžadujú predkladanie znaleckých posudkov pri zápisoch prevodu vlastníctva z dôvodu, že daň z prevodu a prechodu nehnuteľností sa za prevody a prechody uskutočnené od r. 2005 nevyberá.

Takisto sa zmenil počet zmlúv, ktoré je potrebé predložiť s návrhom na vklad - prikladajú sa 2 zmluvy + toľko kópií, koľko je účastníkov konania, pričom ak ide o manželov, každý z nich sa ráta za jedného účastníka.

Návrh na vklad sa predkladá v 2 vyhotoveniach a v prípade prevodu vlastníctva bytu sa predkladá aj vyhlásenie správcu alebo predsedu spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, že vlastník bytu nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv (toto vyhlásenie je prílohou zmluvy o prevode vlastníctva bytu).

Ak kupujete nehnuteľnosť na hypotekárny úver, odporúčame sa o konkrétnych prílohách návrhu na vklad do katastra nehnuteľností poradiť s príslušnou Správou katastra alebo s právnikom, pretože v súvislosti so zriadením záložného práva v prospech banky existujú odlišnosti.

Rozhodnutie, ktorým sa vklad povoľuje, správa katastra vyznačí v zmluve. Rozhodnutie o povolení vkladu nadobúda právoplatnosť dňom jeho vyznačenia. Správa katastra doručí zmluvu s vyznačením rozhodnutia o povolení vkladu všetkým účastníkom konania.

Pri kúpe nehnuteľnosti by kupujúci nemal zabudnúť na svoje daňové (a s tým súvisiace ohlasovacie) povinnosti.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Rad by som Ti to ukazal, ale svoje chyby (este aj vo vcerajsich prispevkoch) si si sucho opravil:
Naposledy upravil Chobot : Dnes at 01:14 PM.
Naposledy upravil Chobot : Dnes at 10:38 AM.
Naposledy upravil Chobot : Dnes at 10:34 AM.

Pozri si prispevok cislo 11 v tejto diskusii, kde som Ta citoval (citoval som tvoj prispevok s cislom 7, ktory si SUCHO zmenil).
Takze nerob debila zo mna a ani zo seba. Spravne odpovede si tam dopisal az potom, ked si si precital moje prispevky.
Podvodnik.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Chobot, nejako si mazes prispevky.
Nedavno tu bol este prispevok od Teba v zmysle, ze o akych chybach hovorim, ze ved nech si precitam Tvoje odpovede, su vsetky spravne. Nech Ti ukazem, kde su Tvoje chyby.
Tentoraz si nie sucho pozmenil svoje chybne prispevky, ale ked som poukazal na Tvoj podvod, si cely prispevok sucho zmazal.
To uz hej...
0 0
jolaj jolaj

jolaj je offline (nepripojený) jolaj

Prosím, kto má dobrý vzor : DAROVACIA ZMLUVA NA BYT /nie na hocijakú nehnuteľnosť/- bez vecného bremena, pošlite mi ju. Pripadne, ak máte nejakú dobrú radu ohľadom tejto záležitosti, poraďte, na čo by som nemala zabudnúť. Už som toho na porade toľko preštudovala, ale akosi nemám istotu.Je to súrne. Chceme darovať byt synovi. Vopred ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať