Zavrieť

Porady

Susedia a hluk v byte do 22.00

Byvam na sidlisku v 10 poschodovom panelaku tak ako vela inych ludi. Avsak zacinam o sebe pochybovat, ci som normalna... totiz nad nami suseda perie pravidelne po 22hej, nehovoriac o siti na masine, ked si vypiju tak ziapu tak, ze pocujeme cely obsah hadky... pod nami pre istotu byval sam chalanisko a ten zvykol pustat hudbu az tak nahlas, ze mi zacali pohariky tancovat na stole.... dalsia vec je ako to vo vchode vizera... sama spina, ludia su lenivy vyhodit smeti do kosa a nechaju plnu igelitku smeti na stred chodby, parkuje sa uz aj na trave...

ale spät k tomu hlavnemu bodu... pod nami predali byt, cize sme boli stastni, ze sopliak uz nebude vyhravat ale!!! novi majitelia zacali byt prerabat... na tom by tiez nebolo nic neobvykle, keby ich prerabky nezacali o 17.00 az do vecera, kym ich ktosi nepride upozornit!!! Neexistuje nejaky domovy poriadok, ktory riesi aj taketo otazky? Predsa pridem z prace utahana, nehovoriac o tom, ze pracujem aj doma a mam pocuvat ako vrtaju, stierkuju a ja neviem co ine hlucne robia v byte?

Uz som bola u nich vcera o 21.00, ze uz by stacilo, ze uz chceme mat klud a udivene sa na mna pozerali, ze co chcem...

Predsa uz len z ludskej inteligencie by taketo veci mali robit v case, ked je vacsina ludi z panelaku v praci, no nie? ved ma v podstate vyhanaju z bytu! My sme tiez prerabali byt, ale v case od 09.00-17.00...

prosim poradte mi hocico, lebo uz som zufala.... buduci tyzden si po roku beriem dovolenku a chcem si skutocne oddychnut, tak neviem, ci sa mi to vobec podari...
Usporiadat
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Tak ako si napísala, do 22.hodiny môžu robiť hluk. Vyzerá to tak, že chodia do práce a prerábajú potom.
U nás to bolo tiež tak, odtrpeli sme si. Prerobili si, narodilo sa im dieťa a hoci bude mať 2 roky, nechápem prečo od rána 6.00 hod. do večera 9. hod. v kuse plače. Ja ho už počujem, aj keď mám zapnutý televízor. Neviem, čo im mám povedať /je to slušná rodina/, tak asi ho nenechávajú napospas osudu. Ja byť už len tou matkou, tak si to "hodím".
Kedysi sa sťažnosti riešili na mestskom úrade /obe strany sa predvolajú/, neviem či to tak ešte funguje. No každopádne sú tam už potom narušené susedské vzťahy, a možno aj prieky ako vo filmoch.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

ja by som skor povedala, ze narušení su oni.... ktory normalny clovek bude prerabkou strpcovat zivot 39 dalsim bytom? To som asi ja ta nenormalna, ktorej toto vadi....

Moji kamarati tiez prerabali byt, ale obehli osobne kazdy jeden byt, upozornili ich ze budu prerabat ale bude to v case od 9.-16.00.

Aspon keby nieco podobneho vyvesili vo vchode, este by som prizmurila oko, ale ked si to mienia robit takto svojpomocne, tak to moze kludne trvat aj 3 mesiace ( z coho mna dovtedy asi davno vykoti
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
mne sa zdá, že nejaký právny predpis (netuším aký ) povoľuje vykonávať stavebné práce v byte v čase od 8,00 do 16,00 hod cez pracovný týžden. V sobotu nie som si istá, ale v nedeľu vôbec nie. (tými stavebnými prácami mám na mysli, vrtanie, búchanie a pod).
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
otázka
No každopádne sú tam už potom narušené susedské vzťahy, a možno aj prieky ako vo filmoch.
Co je doma, to se počíta!!
Zítra to roztočíme, drahoušku!!
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

u nas mame prerabky kazdu chvilku. v panelaku pomaly vymiera "stara" generacia a stahuju sa sem mlady....a takmer kazdy si zacne byt prerabat, minimalne jadro...takze ked jedna prerabka prestane, o chvilku je dalsia.
nastastie sa pracuje len cez den a po tej 17-18 uz je klud.

urcite niekde vo vchode musite mat vyveseny domovy poriadok, kde by nieco podobne malo byt riesene....ale aj tak je to o susedskych vztahoch, ohladuplnosti k sebe. ked je sused s prepacenim blbec, tak nepomoze ziadny predpis ani staznost na mestskom urade (mozno ten urad veci este zhorsi...)
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

no... pred chvilou prisiel domov priatel a to ste mali pocut!!! zisiel dole, ze ci to myslia vazne, ze teraz prisiel z prace domov a chce mat doma klud a nie pocuvat ich struzlikanie, vrtanie a kadeco ine.. a ze dokedy to mienia robit... odpoved bola ze "no minimalne do osmej" a ze do 22.00 si mozu robit v byte co chcu, ze je to ich byt!!! normalne mi mozog zastavuje.. ako moze byt niekto tak neskutocne neohladuplny? a to tam maju so sebou male dieta...

a dalsi argument, ze oni teraz prisli tiez z prace, ze kedy to maju robit...

Po vete s tym "do 22.00 si mozeme robit co chceme" mu bolo povedane dovidenia a tresli mu dverami pred nosom!

Priatel neni nervak, ale toto vytoci asi aj flegmatika..

A nepochopim este jedno - prave na 8. a 9. je najviac malych deti v panelaku a ze to neprekaza ich rodicom... vcera som sa pri tom mojom "dohovore" o 21.00 stretla s jednym z nich a on im tak jemne hovoril, ze dali deti spat a ze sa im budia, ci by uz neskoncili.. coho sa ti ludia boja? predsa ked sa dame dokopy cely panelak, tak nieco musime urobit..

som neskutocne vytocena a nasrana.... mam so sebou daku robotu a neda sa mi robit, lebo sa tu neda sustredit... keby ludska stupidita kvitla, tak si pod nami mozu otvorit kvetinarstvo...
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

este ma napadlo...

ked sa preraba jadro a vymienaju okna, tak sa uz neziada povolenie ale sa napise oznamenie, ze budu vykonavat taketo prace, vsak?

Dalo by sa aspon s tymto dako "operovat", ci to vobec oznamili? a kde to nahlasit, ze sa preraba bez oznamenia?

vdaka za kazdu odpoved aj tie mimo temy su mile a aspon sa zasmejem
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

toto som nasla na internete, autorom je Petra Bušová a bolo to uverejnené v časopise KTN 11/2005 (toto je len vycuc, co sa tyka mojho problemu):


Ako postupovať, ak sa rozhodnete byt rekonštruovať
Na stavebnom úrade sa informujte, na ktoré stavebné úpravy potrebujete povolenie a na ktoré vám postačí len ohlásenie stavebnému úradu
Ak sa chystáte posúvať priečky v byte, zaobstarajte si aj vyjadrenie statika. Ak vám statik vydá kladný posudok nielen k vášmu, ale aj susedným bytom, o to skôr sa vám podarí získať súhlas stavebného úradu.
Pred rekonštrukčnými prácami zakreslite rozmiestnenie a hlavné prívody elektrinu, plynu a vody v byte. Nákresy predložte stavebnej firme, ktorá bude rekonštrukciu prevádzať - vyhnete sa tak ich poškodeniu.
Stavebnú firmu vyberajte z viacerých návrhov, nechajte si vypracovať finančný rozpočet a vyberte si pre vás najvhodnejší návrh.
Domový poriadok ukladá povinnosť oznámiť susedom, že sa chystáte v byte prestavovať. Oznam vyveste v spoločných priestoroch - Uveďte v ňom odkedy a dokedy sa bude v byte pracovať, popíšte aj rozsah prác. Povinný ste aj písomne informovať správcu bytového domu.
Čas, v ktorom môžete počas dňa vykonávať stavebné práce, ktoré spôsobujú hluk upravuje domový poriadok. Nočný kľud je stanovený v čase od 6.00 do 22.00, počas tejto doby je zakázané vykonávať hlučnú činnosť spojenú s rekonštrukciou bytu..

- zrejme si dam tu namahu a prezriem si domovy poriadok, co je vyvesený vo vchode, pripadne by stalo za to, ho trosku obnovit na novsie pomery a nezabudnut, ze nocny klud neznamena ze si clovek moze v byte robit co chce od 06.00-22.00... inak medzi ustanoveniami vacsini domovy poriadkov, ktore som zatial nasla na internete je veta: " Nájomníci, resp. vlastníci bytov sú povinný správať sa tak, aby nadmerným hlukom alebo iným spôsobom nerušili susedov"
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

ajacik
mne sa zdá, že nejaký právny predpis (netuším aký ) povoľuje vykonávať stavebné práce v byte v čase od 8,00 do 16,00 hod cez pracovný týžden. V sobotu nie som si istá, ale v nedeľu vôbec nie. (tými stavebnými prácami mám na mysli, vrtanie, búchanie a pod).
Sorry, že reagujem na toto, ale mňa zase vytáčajú takéto veci. Buď uveď, ktorý konkrétny zákon to ukladá alebo uveď z akého zdroja to máš.

Vo výbore vlastníkov máme jednu členku, ktorá minule prišla s vyhlásením, že počula, že nejakým zákonom boli zrušené stránkové hodiny, tak prečo si náš správca dovolil ich určiť. A stále trvala na svojom, že stránkové hodiny boli zrušené.

Dal som si tú námahu a prehľadal som na nete rôzne relevantné zákony. Jediné, čo som našiel, bola informácia, že z dôvodu blížiacich sa volieb, kedy je zvýšený záujem o vydávanie identifikačných kariet (OP), polícia vyšla v ústrety občanom a zrušila na svojich pracoviskách stránkové dni a vydáva ID karty počas všetkých pracovných dní.

Takto vznikajú dezinformácie typu JPP.
0 0
ivet.b ivet.b

ivet.b je offline (nepripojený) ivet.b

Taká milá osôbka :-))))
Tak riesenie tohto typu problemu by zaujimalo aj mna. U nas to trva uz niekolko mesiacov. Zacalo sa to stavanim zabavno-obchodneho centra a momentalne to pokracuje nielen prerabkou u susedov, ale aj zateplovanim vsetkych okolitych panelakov. Vrtanie od 7:00 rano az do vecera, namiesto oddychu cez vikend len kypiace nervy, nepomoze ani dohovorenie v pripade susedov. Prerabaju po castiach uz skoro rok a ked minuly rok 25.12.(!!!!) o 13:00 zacali vrtat, sme mysleli, ze si pojdeme kupit samopal.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

andreaS
no... pred chvilou prisiel domov priatel a to ste mali pocut!!! zisiel dole, ze ci to myslia vazne, ze teraz prisiel z prace domov a chce mat doma klud a nie pocuvat ich struzlikanie, vrtanie a kadeco ine.. a ze dokedy to mienia robit... odpoved bola ze "no minimalne do osmej" a ze do 22.00 si mozu robit v byte co chcu, ze je to ich byt!!! normalne mi mozog zastavuje.. ako moze byt niekto tak neskutocne neohladuplny? a to tam maju so sebou male dieta...

a dalsi argument, ze oni teraz prisli tiez z prace, ze kedy to maju robit...

Po vete s tym "do 22.00 si mozeme robit co chceme" mu bolo povedane dovidenia a tresli mu dverami pred nosom!

Priatel neni nervak, ale toto vytoci asi aj flegmatika..

A nepochopim este jedno - prave na 8. a 9. je najviac malych deti v panelaku a ze to neprekaza ich rodicom... vcera som sa pri tom mojom "dohovore" o 21.00 stretla s jednym z nich a on im tak jemne hovoril, ze dali deti spat a ze sa im budia, ci by uz neskoncili.. coho sa ti ludia boja? predsa ked sa dame dokopy cely panelak, tak nieco musime urobit..

som neskutocne vytocena a nasrana.... mam so sebou daku robotu a neda sa mi robit, lebo sa tu neda sustredit... keby ludska stupidita kvitla, tak si pod nami mozu otvorit kvetinarstvo...
Dnes už nie sme v policajnom štáte, ale je zaručený štatút osobnej slobody. Preto aj tí susedia majú v podstate právo vo svojom byte robiť si čo chcú, pokiaľ neporušujú žiande zákonné ustanovenia. A žiadny zákon im nezakazuje robiť si prerábky (pokiaľ splnia podmienky dané stavebným zákonom) vo vlastnom byte. Obmedzenie majú len dané dodržovaním nočného kľudu, ktorý je definovaný v zákone o ochrane zdravia ľudí v § 13n ods. 2 a ten trvá od 22:00 do 06:00 hod.

Zákon o priestupkoch č. 372/1990 v § 47 hovorí, že za priestupok rušenia nočného kľudu môže polícia udeliť pokutu do 1000,- SKK.

Takže na jednej strane Ťa chápem, že to máte ťažké, ak sú takí netolerantní tí susedia, ale jediné čo môžete oficiálne urobiť je, že ak rušia nočný kľud po 22:00 hodine, tak zavoláte mestskú alebo štátnu políciu.

Pozitívne v tom je, že ten hluk pochádza z prerábky bytu, takže je nádej, že jedného dňa, až prerábka skončí, tak hluk ustane.

Môžete skúsiť zájsť na miestny úrad - odbor stavebný a povoľovací, či ohlásili stavbu, ale aj keď nie, tak je otázne, čo urobí úrad. Môžu im dať pokutu do 10.000 SKK za neohlásenie stavby, ale neviem, či sa im bude chcieť kvôli tomu naťahovať.
1 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Zdravim, tento problem poznam, u nas v pohode vrtaju hocikedy, aj po desiatej vecer alebo v nedelu, ked obedujeme. My sme prerabali v roku 2002 a postupovali sme tak, ze sme obehli kazdeho suseda a oznamili mu, ze ideme prerabat a stavebne prace sa vykonavali od tej 8.00 do 18.00 najneskor vsak do 22.00 hod. Odvtedy prerabali viaceri, snazia sa dodrziavat toto casove rozpatiem len raz za cas sa stane, ze fakt vrtaju v nedelu alebo po 22.00, ale to vzdy len chvilku. My to mame postavene v domovom poriadku, presne, v ktorych hodinach sa moze robit hluk z dovodu prerabania. Takze si to tam treba najprv upravit a az potom sa stazovat vyssie. Vobec Vam nezavidim, lebo nam ide tiez na nervy, ked stale vrtaju, ale aspon nevrtaju v noci, ale vikendy byvaju tazke, ked stale len vrtaju. Vsetci prerabaju, vymienaju okna. Tak prajem vela nervov a hlavne si to upravte v domovom poriadku.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

dakujem za kazdu jednu odpoved

jasne, ze kazde prerabanie je o obojstrannej tolerancii, mna to jednoducho vytocilo z toho dovodu, ze su taki bezohladni a nedali nam vediet a neskusili sa vzit aj do nasej situacie. Ako by sa im pacilo, ked dam hudbu na plne pecky vecer v nedelu o 21.00? Maju male dieta, tak asi pozitivne by to nebolo. A chapem, ze nikto nema penazi nazvys a to, co vie, si urobi sam a ked je v praci tak sa to neda a do prace chodi prave preto, aby si mohol dovolit ten byt vobec vlastnit. Ale spat k teme..

Nakoniec to skoncilo tak, ze vyvesili do vchodu oznam, aby sme strpeli zvysenu hlucnost z dovodu kompletnej rekonstrukcie a ze prace budu trvat maximalne do 20.00. Toto sa mi vidi velmi rozumne. Je tam urcita ohladuplnost voci nam ostatnym a zaroven kompromis v case prac.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

a rozpravky je koniec. vidis ako pekne to skoncilo
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Asi začnem ďakovať bohu, že nemáme peniaze, lebo neviem, ako by sme prerábali byt, keď snúbenec pracuje od 6:00 do 18:00 každý pracovný deň. :p

Tiež nebolo príjemné, keď na našom sídlisku opravovali všetky chodníky a cesty a vŕtali do betónu od 7:00 rána (a to sme boli párkrát po nočnej). Alebo dnes o 7:00 ma zobudil neuveriteľný hluk, lebo pod balkónom vysávali opadané lístie nejakým vysávacím nákladiakom. Sú určité veci, ktoré sa proste musia tolerovať, pokiaľ sú vrámci predpisov.

Takže v prípade uvedenom zadávateľkou témy by som sa sťažovala maximálne na to, že to nedali dopredu vedieť, ale inak...

Viem, je to nepríjemné, nedá sa pri tom sústrediť, ale prestavte si, že by ste to pre zamestnanie naozaj nemohli robiť v hodinách, kedy to susedom najviac vyhovuje...(aj tak sa nikdy nevyhovie každému)
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
andreaS
Byvam na sidlisku v 10 poschodovom panelaku tak ako vela inych ludi. Avsak zacinam o sebe pochybovat, ci som normalna... totiz nad nami suseda perie pravidelne po 22hej, nehovoriac o siti na masine, ked si vypiju tak ziapu tak, ze pocujeme cely obsah hadky... pod nami pre istotu byval sam chalanisko a ten zvykol pustat hudbu az tak nahlas, ze mi zacali pohariky tancovat na stole.... dalsia vec je ako to vo vchode vizera... sama spina, ludia su lenivy vyhodit smeti do kosa a nechaju plnu igelitku smeti na stred chodby, parkuje sa uz aj na trave...

...
Nebývame náhodu v tom istom paneláku?
0 0
alazan alazan

alazan je offline (nepripojený) alazan

"CHOBOT: Obmedzenie majú len dané dodržovaním nočného kľudu, ktorý je definovaný v zákone o ochrane zdravia ľudí v § 13n ods. 2 a ten trvá od 22:00 do 06:00 hod.
Zákon o priestupkoch č. 372/1990 v § 47 hovorí, že za priestupok rušenia nočného kľudu môže polícia udeliť pokutu do 1000,- SKK."


Zdravim...
Keď sme vŕtali my, stalo sa mi, že sused prišiel aj o 18:00, že im spí vnučka... tak sme zostali ticho a pokračovali sme, keď vstala... ale to je o tolerancii...
ale toleranciu som stratila, keď dcéra mala na druhý deň skúšky a občania tmavšej pleti hulákali pod oknom ešte aj o 12:00 a spať sa nedalo!!! a privolaná polícia s nimi hodila reč, požiadali ich, aby sa utíšili a odišli. Na opakované sťažnosti na polícii reagovali: pokutu aj tak nezaplatia a ... vyzvali sme ich... ale utíšte rozohnených cigánov, čo tichú reč nepoznajú.
Na vychovaných bielych možno polícia zaberie, ale na cigánov, ani mestská ani poriadková polícia neúčinkuje...
Ale - vraj keby som oslovila drogovú mafiu - tú vraj rešpektujú... ale tohoto typu známosti nemám...

Želám silné nervy a pomôžu asi iba štuple do uší...
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
alazan
Zdravim...
Keď sme vŕtali my, stalo sa mi, že sused prišiel aj o 18:00, že im spí vnučka... tak sme zostali ticho a pokračovali sme, keď vstala... ale to je o tolerancii...
ale toleranciu som stratila, keď dcéra mala na druhý deň skúšky a občania tmavšej pleti hulákali pod oknom ešte aj o 12:00 a spať sa nedalo!!! a privolaná polícia s nimi hodila reč, požiadali ich, aby sa utíšili a odišli. Na opakované sťažnosti na polícii reagovali: pokutu aj tak nezaplatia a ... vyzvali sme ich... ale utíšte rozohnených cigánov, čo tichú reč nepoznajú.
Na vychovaných bielych možno polícia zaberie, ale na cigánov, ani mestská ani poriadková polícia neúčinkuje...
Ale - vraj keby som oslovila drogovú mafiu - tú vraj rešpektujú... ale tohoto typu známosti nemám...

Želám silné nervy a pomôžu asi iba štuple do uší...

S týmto môžem len súhlasiť. Skúsenosti tohoto typu mám toľko, že by som mohla napísať knihu hrubšiu ako piaty Harry Poter...
Naposledy upravil Janka6685 : 24.11.06 at 12:45
0 0
Rainhard Rainhard

Rainhard je offline (nepripojený) Rainhard

Kde nie je tolerancia, tam prichadza...

Treba si "zadovazit" CD odplaty (Revenge CD) alebo 20 spôsobov ako umravniť vašich hlučných susedov.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ľudia vŕtali, vŕtajú a vŕtať budú (užila som si marec, ten úžasný mesiac DP nonstop celý prevŕtaný a prebúchaný)....ale verte, že oveľa deptajúcejšie je 20 rokov počúvať zhora, zdola sprava i zľava do noci a do krvi hádky medzi deťmi a rodičmi + do krvi hádky medzi manželmi......každé slovo jasne znejúce, znevažujúce, vyčítajúce, vyhrážky zabitím, padajúci prevrátený nábytok, rany o radiátor (možno aj hlavou)......to vŕtanie občasné znelo oproti iným zvukom za 20 rokov zo šyroch strán ako rajská hudba. Na šťastie, tento cirkus mám už iba zhora, časom nastalo sťahovanie národa. Toľko moja nemilá skúsenosť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať