Zavrieť

Porady

Mzda alebo plat

Riešim jednu dilému. Sme cirkevná ZŠ pri odmeňovaní sa riadime zákonom, č. 553/2003 inák pre nás platí Zákonník práce. V č. 553/2003 v § 4 je plat zamestnanca (nie mzda zametnanca) v tomto zákone sa všade spomína plat ale v ZP je zase mzda zamestnanca , začali sme používať termín plat, keďže sme odemňovaní podľa zákona č. 553/2003 lenže potom sme sa z iných zdrojov dozvedeli, že musíme všade písať mzda aj na plat. dekrétoch však. tak teraz neviem. Prosím poraďte mi.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    Pozri § 29 ods. 1 a nasl. zákona 553/2003 Z.z.
    1/Ak osobitné predpisy, ktoré sa vzťahujú na zamestnávateľov a zamestnancov podľa §1 ods. 1, obsahujú ustanovenia o mzde, je ňou plat podľa tohto zákona.

    ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

    ZlaticaB
    Čiže plat. A ak som mala plat a poprerabala na mzdy, teraz to mám prerobiť opačne? (neviem prečo verím iným v domienke, že sú mudrejší ako zákony) Priznám sa, že tento zákon som nedočítala dokonca. Diky

    ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

    ZlaticaB
    Ešte sa chcem spýtať, ak by sme mali interný mzdový poriadok, kde by sa uvádzala mzda a nie plat . Malo by to opodstatnenie alebo by sme porušili zákon?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ZlaticaB
    Ešte sa chcem spýtať, ak by sme mali interný mzdový poriadok, kde by sa uvádzala mzda a nie plat . Malo by to opodstatnenie alebo by sme porušili zákon?
    Mzdový poriadok- mzda.

    ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

    ZlaticaB
    Prepáč Tweety, ale teraz nechápem, čiže môže to takto zostať. Ten mzdovy poriadok som totiž zhotovovala ja a teraz neviem či je to v súlade so zákonom alebo nie.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ZlaticaB
    Prepáč Tweety, ale teraz nechápem, čiže môže to takto zostať. Ten mzdovy poriadok som totiž zhotovovala ja a teraz neviem či je to v súlade so zákonom alebo nie.
    Ak pre vás platí ZP, tak ten podľa § 118 hovorí o mzde.

    ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

    ZlaticaB
    Platí pre nás ZP ale pri odmeňovaní platí zákon č. 553/2003Z.z. - sme škola, kde stále k 1.7. je úprava platov, a zaradenie zamest. je podľa tejto tabuľky. Preto som z toho domiešana.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ZlaticaB
    Platí pre nás ZP ale pri odmeňovaní platí zákon č. 553/2003Z.z. - sme škola, kde stále k 1.7. je úprava platov, a zaradenie zamest. je podľa tejto tabuľky. Preto som z toho domiešana.
    Tak máš možnosť výberu . Nemám praxou overené školstvo, ale priklonila by som sa potom k platu. Je to v podstate ako dvadsať bez dvoch, alebo osemnásť.
    Naposledy upravil Tweety : 24.11.06 at 10:24 Dôvod: gramatika

    ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

    ZlaticaB
    Ak by to takto bolo ako píšeš tak by ma to len potešilo, že nemusím všetko opravovať.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ja si myslím, že síce po správnosti by malo byť plat, ale keď tam bude uvedené mzda, tak sa svet nezborí a netreba si kôli tomu robiť veľkú hlavu. Možno doporučujem len pre budúcnosť v nových dokladoch používať plat.

    ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

    ZlaticaB
    Samij, zase si ma poplietla, keď mám mzdový poriadok tak mám používať v plat. dekrétoch (mzda) nie? či plat ako káže zákon 553/2003Zz?

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    Keď vieš, že ide o plat, tak používaj v nových dokladoch plat. Spätnú opravu dokladov rob vtedy keď budeš mať na to veľa času (inak povedané, keď si nebudeš mať čo iné začať) .

    ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

    ZlaticaB
    To sa asi nestane, aby som nevedela čo iné začať. Mne ide len o to ako to mám vlastne robiť teraz a aby to bolo aj v súlade so všetkými normami, zákonmi a neviem s čím ešte

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.