Zavrieť

Porady

Vystavená faktúra v EUR s DPH v OMEGE

Slovenský platiteľ DPH vystavil dňa 14.11.2006 slovenskému platiteľovi faktúru za dodávaku tovaru,ktorá sa uskutočnila 31.10.2006 v EUR nasledovne:
Bez DPH 1000 EUR
DPH 190 EUR (v Sk je to kurz SK/EUR zo dňa 31.10.2006)
Spolu 1900 EUR

Pri účtovaní pohľadávok používam kurz, kedy vznikne pohľadávka-dňom vystavenia faktúry,t.j.14.11.2006.
Ako sa zaúčtuje nasledovná vystavená faktúra v Omege ?
Usporiadat
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Nikto nemá takýto problém ?Ako účtujete v ostatných programoch?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Myslím, že máš nesprávny postup.
Základ dane a daň by mala byť v Skk, a keď chcete úhradu v EUR, tak až výslednú sumu, teda základ dane + daň prepočítať na EURá. Zaúčtuješ to klasicky ako odoslanú faktúru.
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Postupujem s DPH nasledovne:
ZÁKON
č. 222/2004 Z. z.
o dani z pridanej hodnoty
§ 26
Prepočet cudzej meny a zaokrúhľovanie dane
(1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti.
Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník.
§ 71
(2) Faktúra musí obsahovať
a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.


V účtovníctve postupujem tak, že 3xx/6xx naúčtujem kurzom platným v deň vystavenia faktúry.
Problém nastáva v kurzoch. 343
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Bohužiaľ, v tomto ti neviem pomôcť s podporou zákona. Tak nech sa vyjadria iní.
Ale keď logicky uvažujem... Si slovenský subjekt, ktorý musí minimálne DPH vystaviť v SKK. Účtuješ taktiež v slovenských korunách. Predávaš tovar slovenskému subjektu, hoci bude platiť v cudzej mene, aj on má povinnosť účtovať v slovenských korunách. Ja by som vystavila faktúru v Skk, sumu k úhrade prepočítala na Eurá a prijala platbu v Eurách. Prečo chceš aj základ dane udať v Eurách?
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Môj klient má zmluvu, že bude faktúrovať a odberateľ platiť v EUR, aby eliminovali dopad kurzových rozdielov, pokladám to za normálne a samozrejme možné.Pokladám za normálne že faktúru nevystaví v deň dodania ale do 15 dní.
Myslím si že je to bežné v obchodnej praxi ale neviem ako to iní účtujú.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Peterka
Môj klient má zmluvu, že bude faktúrovať a odberateľ platiť v EUR, aby eliminovali dopad kurzových rozdielov, pokladám to za normálne a samozrejme možné.Pokladám za normálne že faktúru nevystaví v deň dodania ale do 15 dní.
Myslím si že je to bežné v obchodnej praxi ale neviem ako to iní účtujú.
Ak sa dohodnú, tak je to možné, ale tu sa jedná o výslednú sumu k úhrade.
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Problémy:
1. Do daňového priznania má ísť DPH prepočítaná kurzom dňom dodania (31.10).
2.Do účtovníctva sa účtuje DPH kurzom 14.11.
3.DPH v DP nie je totožné s DPH v účtovníctve.
Úhrada pohľadávky v EUR nie je problém, vznikne kurzový rozdiel.
Ďakujem Gabi 03 že sa aspoň ona sa našla, že mi odpovedá, lebo všade kde otvorím tento (v praxi bežný) problém, narážam na stenu mlčania alebo na zdôvodnenie že je to nesprávne účtovanie ( alebo uplatnenie DPH) ale doteraz neviem zistiť prečo,poťažne "znásilňovanie" vystavovania faktúr (deň vystavenia musí byť totožný s dňom dodania).
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Aby sme sa rozumeli:
1. prečo chceš vystaviť základ dane v cudzej mene?
2. prepočet DPH kurzom... bla bla bla, ktorý cituješ, sa podľa mňa vzťahuje na dodanie tovaru a služieb z iných krajín, teda mimo slovenska.
3. nikto ma nepresvedčí, aby som v príprade ako tvoj, nepočítala nasledovne:
základ dane 100 Sk
daň 19 Sk
suma spolu 119 Sk
suma k úhrade 119 x 3*,** = **** EUR. (Asi som zle zadala vzorec, ale už je piatok, tak buďte na mňa s ohľadom )

Bohužiaľ, v zákone o DPH som nikde nenašla (iba som prelistovala), že by sa malo vystavovať faktúry v SKK (okrem §71 ods.2 pism. i) a teda ani zákaz v iných menách. Bohužiaľ toto je iba moja dedukcia vytvorená z praxe a teórie.
Naposledy upravil Gabi03 : 24.11.06 at 11:01
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Omegu nepoznám, ale nedá sa Ti pri nahadzovaní DPH prepísať dátum a kurz? Podľa mňa musíš mať v účtovníctve ten istý kurz, ako v daňovom priznaní. Ale prikláňam sa ku GABI03,že faktúru by som urobila v SK a až konečnú sumu, by som prepočítala kurzom EUR /31.10./
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

1. prečo chceš vystaviť základ dane v cudzej mene?
základ dane nechcem vystavovať v cudzej mene, DPH vystavenú v cudzej mene musím prepočítať na Sk -vystavenie faktúry
2. prepočet DPH kurzom... bla bla bla, ktorý cituješ, sa podľa mňa vzťahuje na dodanie tovaru a služieb z iných krajín, teda mimo slovenska
§ 19 hovorí o dodaní tovaru a služieb v SR,
3. nikto ma nepresvedčí, aby som v príprade ako tvoj, nepočítala nasledovne:
základ dane 100 Sk
daň 19 Sk
suma spolu 119 Sk
suma k úhrade 119 x 3*,** = **** EUR. (Asi som zle zadala vzorec, ale už je piatok, tak buďte na mňa s ohľadom
Prosím doplň kurzy pre účely DPH a pre účtovanie, v tom je jadro problému.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Peterka
1. základ dane nechcem vystavovať v cudzej mene, DPH vystavenú v cudzej mene musím prepočítať na Sk -vystavenie faktúry
2. § 19 hovorí o dodaní tovaru a služieb v SR,
3. Prosím doplň kurzy pre účely DPH a pre účtovanie, v tom je jadro problému.
1. ak nechceš vystaviť základ v cudzej mene, odkiaľ sa ti zrazu objaví DPH v Eurách a nie v SKK!?
2. myslela som na § 26, ktorý si citovala, čiže ide o prepočet DPH z cudzej meny na slovenskú, a keďže v prvom bode sme sa dohodli (však? ), že DPH bude v SKK, nemusíš, resp. nemáš dôvod, použiť tento paragraf.
3. Kurz sumy k úhrade prepočet z SKK na EUR dňom zdaniteľného plnenia kurzom NBS. Zaplatenie pohľadávky na slovenskom účte, kurz NBS, na devízovom účte kurz komerčnej banky dňom pripísania na účet.

Ešte nejaké nejasnosti?
0 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

Peterka
Slovenský platiteľ DPH vystavil dňa 14.11.2006 slovenskému platiteľovi faktúru za dodávaku tovaru,ktorá sa uskutočnila 31.10.2006 v EUR nasledovne:
Bez DPH 1000 EUR
DPH 190 EUR (v Sk je to kurz SK/EUR zo dňa 31.10.2006)
Spolu 1900 EUR

Pri účtovaní pohľadávok používam kurz, kedy vznikne pohľadávka-dňom vystavenia faktúry,t.j.14.11.2006.
Ako sa zaúčtuje nasledovná vystavená faktúra v Omege ?
Faktúru vystavuješ samozrejme v EUR a nie v Sk,/hoci je to pre slovenského odberateľa/ ako tu boli niektoré názory. Prepočítavaš kurzom dodania tovaru. V Omege, ak si dáš vytlačiť zahraničnú odoslanú fa komplet, máš tam napísané, že fa je prepočítaná kurzom ku dňu vzniku daňovej povinnosti/deň dodania./
Čiže to zhrniem: Účtovanie v Omege- okruh ZOF, zadáš fa v EUR, kurz v tvojom prípade 31.10.2006, pri ukladaní fa sa ťa program opýta, či chceš uložiť zahraničnú faktúru s DPH, zadaš áno.
Používaš iba jeden kurz.
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

[3. Kurz sumy k úhrade prepočet z SKK na EUR dňom zdaniteľného plnenia kurzom NBS. Zaplatenie pohľadávky na slovenskom účte, kurz NBS, na devízovom účte kurz komerčnej banky dňom pripísania na účet.
to je samozrejmé
Ešte nejaké nejasnosti?[/quote]
ale k akému dňu kurz NBS keď účtujem 3XX/6XX
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Peterka
[3. Kurz sumy k úhrade prepočet z SKK na EUR dňom zdaniteľného plnenia kurzom NBS. Zaplatenie pohľadávky na slovenskom účte, kurz NBS, na devízovom účte kurz komerčnej banky dňom pripísania na účet.
to je samozrejmé
Ešte nejaké nejasnosti?
ale k akému dňu kurz NBS keď účtujem 3XX/6XX
Máš na mysli 311/60x? Kurz NBS dňom zdaniteľného plnenia, nakoľko toto je účtovanie faktúry.
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Účtovanie v Omege- okruh ZOF, zadáš fa v EUR, kurz v tvojom prípade 31.10.2006, pri ukladaní fa sa ťa program opýta, či chceš uložiť zahraničnú faktúru s DPH, zadaš áno.
Používaš iba jeden kurz.[/quote]
Zhrniem, hoci je zOF vystavená dňa 14.11. používam pre účtovanie 311/604 kurz 31.10.2006 ?
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Gabi03
Máš na mysli 311/60x? Kurz NBS dňom zdaniteľného plnenia, nakoľko toto je účtovanie faktúry.
Aj keď bola faktúra vystavená 14.11.2006,t.j. deň uskutočnenia účtovného prípadu je deň uskutočnenia zdaniteľného plnenia ak to platí, potom musím všetky faktúry účtovať nie v deň vystavenia faktúry ale v deň dodania služby ?
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

skús pozrieť tu

http://www.porada.sk/t20587-kurz-pre-zauctovanie.html
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Zhrniem to už úplne.
1.Pre účely DPH použijem kurz NBS v deň,kedy vznikla daňová povinnosť.
2.Pre účtovanie použijem kurz NBS kedy nastane deň uskutočnenia účtovného prípadu-konrétne kedy vznikne pohľadávka. Phľadávka môže vzniknúť rozdielne od vzniku daňovej povinnosti pre účely DPH, lebo pre účely DPH platí že

Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník.

Pre účtovanie nie je presne definované kedy vzniká pohľadávka (tá môže vzniknúť rozdielne od daňovej povinnosti pre DPH).Môže vzniknúť nadobudnutím vlastníctva, po skúšobnej lehote pri dodaní stroja , vystavením faktúry......

Vzniká to rozdiel medz DPH podľa Zákona č.222/2004 Z.z . a účtovaním.
Sú tu rozdiely a to najmä ohľadom účtovania výnosov, hoci pri úhrade, účtovnej závierke sa účtujú kurzové rozdiely a celkový dopad nie je až taký významný ale pre účtovanie pokiaľ nie je presne zadefinované v smernici kedy vzniká pohľadávkak (môže vzniknúť aj vystavením faktúry alebo aj vznikom daňovej povinnost pre účely DPH) môže byť daná pokuta za vedenie účtovníctva.

Vzniká mi pohľadávka dňom vystavenia faktúry a preto neviem zaúčtovať takúto faktúru v programe OMEGA a nechcem sa smernicou prispôsobovať programu lebo stále si myslím že by sa mal program riešiť všetky normálne situácie.
Naposledy upravil Peterka : 27.11.06 at 07:09
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Osparvedlňujem sa za zámenu pohľadávky so záväzkom, už som to opravil ale to isté platí aj pre záväzok.
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

V príručke OMEGA sú znázornené príklady vystavenia FA slovenskému odberateľovi v EUR. Stranu si nepamätám zajtra to pozriem v robote ak to stačí

str.310
Naposledy upravil kira : 29.11.06 at 06:42
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať