Zavrieť

Porady

SZČO ešte teraz?

Dobrý deň prajem,
mám v pláne začať podnikať, len neviem, či je pre mňa výhodnejšie požiadať o živnosť ešte teraz v decembri alebo až v januári - z pohľadu odvodov.
Mohol by mi niekto poradiť?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anturia je offline (nepripojený) anturia

    budúca možno účtovníčka anturia
    Nikto mi neporadí? Ja som sa snažila listovať v porade, ale nič konkrétne, čo by mi to objasnilo, som nenašla. Nájdite si prosím niekto čas...
    ďakujem

    anturia je offline (nepripojený) anturia

    budúca možno účtovníčka anturia
    A tie príjmy za rok 2003 a 2004 sa týkajú aj príjmov zo závislej činnosti?

    Takže sa nemusím naháňať vybaviť si živnostenský list ešte v tomto roku? Počula som, že je pre mňa výhodnejšie ešte teraz v decembri, ale neviem prečo.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Jediná výhoda je že tento rok nebudeš platiť odvody do zdravotnej poistovne,na budúci rok pri ročnom zúčtovani už áno.Vyfakturuj tento rok dopredu čo môžeš.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    anturia - ak hrubý príjem zo živnosti za december 2004 bude menej ako 78000 Sk, tak odvody do Soc.poisťovne neplatíte prinajmenej do 30.6.2006.

    Takže výhodné to pre Vás bude v tom, že príjmy, ktoré očakávate, si môžete rozložiť tak, že v roku 2004 môžete mať hrubý príjem 78000 Sk, a v roku 2005 hrubý príjem cca 84000 Sk - a odvody do S.P. nebudete platiť až do 30.6.2007.

    Pokiaľ ide o zdravotné poistenie, tak tam je zasa výhodné začať už v decembri 2004 - ak ste súčasne zamestnaná, tak z tých potenciálnych 78000 hrubého = X čistého, na zdravotné platiť nebudete, budete platiť až za rok 2005 z polovice základu dane dosiahnutého za rok 2005 - a zasa, ak nejakú časť príjmu, ktorú by ste mali v roku 2005, viete "predsunúť" už do roku 2004 - ušetríte aj na zdravotnom poistení.

    Takže - hor na na živnostenský úrad ešte dnes!

    rene je offline (nepripojený) rene

    rene
    Kedysi platilo, že novovzniknutému SZČO sa príjmy za časť roka vydelili počtom mesiacov, za ktoré ich dosiahol a vynásobili 12-timi, čim mohol vzniknúť problém preddavkov. Už to neplatí ?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    rene - po novom - od 1.1.2005, by anturia, ak začne s činnosťou v decembri, platila na základe príjmu dosiahnutého v roku 2004, preddavky až v II.polroku 2005 a násobenie 12-timi už novom zákone nie je. Takže tento problém by nevznikol.

    anturia je offline (nepripojený) anturia

    budúca možno účtovníčka anturia
    Ďakujem pekne za rady, chápem to, len mám ešte jednu otázku: keď teraz v decembri nebudem mať zo živnosti žiadny príjem (len zo záv. činnosti - som ešte zamestnaná), tak ako si príjmy v budúcom roku presuniem do decembra? To sa dá?

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Ak máš kamarátov alebo známych ktorí ti zaplatia dopredu v decembri tak sa dá.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    anturia, anturia...kde je vôľa, tam je cesta, ako povedal "klasik".
    Mimochodom, prečo sa potom pýtate, či je výhodnejšie začať už teraz ?
    Naposledy upravil Jozef Mihál : 14.12.04 at 07:19

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Ak začne živnosť od 1.12. musí nutne vykázať za december príjem, nestačí ak začne účtovať t.j. určite má výdavky, príde síce do straty, ale pre odvod do SP bude príjem menej ako 78000, myslím, že podmienky budú splnené a platí čo hovorí p. Mihál. Čo vy na to?

    anturia je offline (nepripojený) anturia

    budúca možno účtovníčka anturia
    Ospravedlňujem sa, za pre vas ostatných možno "blbé" otázky, ale na nás úplných začiatočníkov musíte po lopate...

    Ale už rozumiem a rozhodnem sa - ďakujem

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Na druhej strane musíš podávať daňové priznanie. Ak nevieš presunúť časť príjmov, počkal by som do budúceho roka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.