Zavrieť

Porady

Na aké účty účtovať vnútropodnikové výkony

Pomôžte mi, prosím. Účtujem v podvojnom účtovníctve v príspevkovej org.založenej mestom. Naša organizácia hospodári v rámci hlavnej-HČ a vedľajšej-VČ činnosti. Výkony medzi HČ a VČ riešime vnútropodnikovou faktúráciou.
Napr. VČ vystaví pre HČ faktúru za opravu vodovodu v hodnote 1335,- Sk.

Účt.v rámci vedľajšej činnosti na nasledovných účtoch:
395/AE MD 622/AE Dal Suma: 1121,80 Sk /suma bez DPH/
395/AE MD 343/AE Dal Suma: 213,20 Sk /DPH zo základu/

Účt.v rámci hlavnej činnosti:
51./AE MD 395/AE Dal Suma: 1 335,- Sk /suma spolu s DPH/

V ročnom merítku výkony medzi HČ a VČ predstavujú miliónové hodnoty, preto by som chcela vedieť, či účtujem správne. Hlavne sa jedná o účt.skupinu 51., kde podľa účt.postupov by sa mali účtovať iba externé služby. Tento postup mi poradil audítor, avšak hlavný kontrolór tým nesúhlasí. Poznamenávam, že na účtoch 599 a 699 nemôžem účtovať, nakoľko by sa strany nevyrovnali /rozdiel by bola výška DPH/. Tieto účty používame iba v rámci hospodárskymi strediskami hlavnej činnosti resp. medzi hospodárskymi strediskami vedľajšej činnosti. Za tie istý dôvody nemôžem používať účty účt.triedy 7 a 8. Ja som inú vhodnú účtovnú skupinu na zaúčtovanie nenašla. Dali sme dotaz aj na MF SR, avšak odpoveď na otázku sme nedostali. Ešte by som chcela poznamenať, že naša organizácia je mesačným plátcom DPH a v zmysle interných smerníc organizácie VČ pri svojich činnostiach nárokuje a odvádza 100% z výšky DPH, kým HČ za väčšinu svojich výkonov obdrží od mesta príspevok a tak pri vstupe nárokuje iba pomernú časť DPH /23,5% zo základu dane/.
Za radu Vám vopred ďakujem a prajem Vám všetkým príjemný pracovný deň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Na aké účty účtovať vnútropodnikové výkony

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.