Zavrieť

Porady

Vzájomný zápočet záv. a pohľadávok a DPH

Prajem všetkým dobrý deň. Chcem sa opýtať, ako je to s DPH pri vzájomných zápočtoch. Viem, že v minulosti DPH nebola predmetom zápočtov.Môžem jednostranne urobiť zápočet? Nemáte niekto po ruke vzor takého zápočtu?
Budem Vám vďačný za Vaše odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

    GABRIELA
    Vzájomné zápočty nemajú žiaden vplyv na DPH. Ja započítavam sumy aj s DPH. Vzor jednostranného zápočtu nemám po ruke, ale riešim to v podstate listom, kde im oznámim čo chcem s čím započítať, a aby si v súlade s týmto jednostranným zápočtom zabezpečili údaje v účtovníctve. Dám tam telefón, aby sa mali kde obrátiť, ak by s tým nesúhlasili, alebo boli údaje k zápočtu rôzne.

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    my to robime tak, ze nerobime klasicky zapocet, ale si iba vymenime prijmove doklady, ako keby sme si zaplatili a tak nemame ziadne problemy

    judy je offline (nepripojený) judy

    judy
    Vlado823
    Prajem všetkým dobrý deň. Chcem sa opýtať, ako je to s DPH pri vzájomných zápočtoch. Viem, že v minulosti DPH nebola predmetom zápočtov.Môžem jednostranne urobiť zápočet? Nemáte niekto po ruke vzor takého zápočtu?
    Budem Vám vďačný za Vaše odpovede.
    v prilohe prikladam vzor zapoctu judy

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    Daska
    my to robime tak, ze nerobime klasicky zapocet, ale si iba vymenime prijmove doklady, ako keby sme si zaplatili a tak nemame ziadne problemy
    Aj ja to robím ako Daska

    Vlado823 je offline (nepripojený) Vlado823

    Vlado823
    Súhlasím s Vami. Pokiaľ sa stretávate s obchodným partnerom, tak je to jednoduché, ale pokiaľ sa to posiela poštou, nemám s tým dobré skúsenosti. Ešte k tej DPH. Pamätám si, že v roku 2002-2003 ste mohli robiť len so základom dane. DPH nemohla byť v predmete zápočtu. Nie som si istý, ako je to teraz. Ale aj tak Vám všetkým veľmi pekne ďakujem.

    judy je offline (nepripojený) judy

    judy
    zapocet vcetne dph, treba skusit zaslat list s dorucenkou, tak ako som to aj ja robila
    Naposledy upravil judy : 14.12.04 at 07:21

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Vlado823
    Súhlasím s Vami. Pokiaľ sa stretávate s obchodným partnerom, tak je to jednoduché, ale pokiaľ sa to posiela poštou, nemám s tým dobré skúsenosti. Ešte k tej DPH. Pamätám si, že v roku 2002-2003 ste mohli robiť len so základom dane. DPH nemohla byť v predmete zápočtu. Nie som si istý, ako je to teraz. Ale aj tak Vám všetkým veľmi pekne ďakujem.
    Áno, niekedy to nebolo také jednoduché pri zápočtoch, lebo v zákone bola pre uplatnenie odpočtu DPH podmienka jeho zaplatenia a teda pri vzájomnom započítavaní nedochádzalo k priamej úhrade DPH, preto sme to aj my robili cez pokl. doklady ako píšu aj dievčatá nado mnou
    Teraz sa už dajú pohľ./záväzky započítavať v pohode a je nárok aj na odpočet DPH.

    vcielka je offline (nepripojený) vcielka

    vcielka
    ZuzanaA
    Áno, niekedy to nebolo také jednoduché pri zápočtoch, lebo v zákone bola pre uplatnenie odpočtu DPH podmienka jeho zaplatenia a teda pri vzájomnom započítavaní nedochádzalo k priamej úhrade DPH, preto sme to aj my robili cez pokl. doklady ako píšu aj dievčatá nado mnou
    Teraz sa už dajú pohľ./záväzky započítavať v pohode a je nárok aj na odpočet DPH.
    Chcem sa opýtať, máme zápočet VF a DF v JÚ sumou 11 907,.Sk
    k 31.12. 2005 urobím zápočet tou sumou? a čo s DPH? Pri vystavení vyšlej faktúry sme si uplanili DPH v daňovom priznaní DPH a tiež aj V DF dme si urobili odpočet DPH!
    Ako je to na konci roka s tým zápočtom, musím odpočítať DPH, alebo urobím zápočet celou sumou 11 907,-Sk ? ,alebo DPH zaučtovať ako VNZD? Dakujem za radu!

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    vcielka
    Chcem sa opýtať, máme zápočet VF a DF v JÚ sumou 11 907,.Sk
    k 31.12. 2005 urobím zápočet tou sumou? a čo s DPH? Pri vystavení vyšlej faktúry sme si uplanili DPH v daňovom priznaní DPH a tiež aj V DF dme si urobili odpočet DPH!
    Ako je to na konci roka s tým zápočtom, musím odpočítať DPH, alebo urobím zápočet celou sumou 11 907,-Sk ? ,alebo DPH zaučtovať ako VNZD? Dakujem za radu!
    Dobré ráno, včielka ty započítavaš neuhr.došlé a neuhr.vyšlé faktúry. Ja v JÚ účtujem zápočty dňom, kedy je vystavená dohoda o započítaní,ktorá musí byť podpísaná obidvoma stranami. Môže byť vystavený aj jednostranný zápočet z tvojej strany podľa §580 Občian.zákonníka. Dph si si odpoč.pri zaevid.záväzku do evidencii a pri vystavených faktúrach tak isto , kedy vznikla daň.povinnosť. Zápočet nemá vplyv na DPH, ide len o vyrovnanie neuhrad.záväz. a pohľadávok. Nemusíš robiť ku koncu roka zápočet, môže byť robený aj v priebehu roka, ktorý sa naúčtuje (ak zápočet budeš riešiť dohodou alebo jednostr.zápočtom ) cez ID príjem ovpl.základ dane ide napr.o vykonané služby voči odber. a výdaj ovpl.základ dane, podľa toho čoho sa týkajú faktúry. napr. ak ide .o materiál pri došlej fakt. tak výdaj ovpl.základ dane ako mateirál. Zápočty sa môžu riešiť aj formou cez poklad.doklady ako bolo hore vo vyšších príspevkoch spomínané.
    Naposledy upravil renča1 : 09.11.05 at 04:27

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    AdaG
    Nesúhlasím s Renatou v názore, že zápočet musí byť podpísaný obidvoma stranami!!!
    V zmysle §580 a nasl. Obč. zák. v spojení s § 358 Obch. zák. sa partnerovi zápočet listom len OZNAMUJE!!! Funguje to už aspoň druhý rok - presný dátum nepamätám.
    100 krát čítaj a raz píš, prečítaj si poriadne odpoved. Ja som napísala , že môže byť uzavretá dohoda o započ.závazkov a pohľadávok,ktorá musí byť podpísana oboma stranami , ale môže byť urobený aj jednostranný zápočet - to znamená, že nie je podmienkou oboch strán podpísať zápočet a to je samozrejmosť , že sa jednostranný zápočet posiela druhej strane. Oznámenie väčšinou sa používa pri postúpeniach.

    emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

    účtovnik amater emily 2
    Dobré ránko!

    Chcel by som poprosiť o radu.
    Jedna firma nám poslala reklamáciu na práce s tým, že škodu ohodnotili na sumu 7 000,- sk bez DPH , ktorú nám odpočítajú z našej pohľadávky.
    Potom sme sa dohodli , že im montážne práce spravíme bez nároku na odmenu a úhradu pohľadávky nám znížia o 1 965,- Sk bez DPH.
    Máme vystavený zápis z rokovania.
    Mám urobiť zápočet na základe tohto zápisu , keď nemám od nich žiadnu faktúru , alebo mám vystaviť dobropis- prípadne trvať na tom aby nám vystavili faktúru ? My sme DPH z našej pohladávky - faktúry odviedli v 9. mesiaci .


    ďakujem za radu.

    emily 2
    Naposledy upravil emily 2 : 05.01.06 at 05:58

    Oriešok je offline (nepripojený) Oriešok

    žena Oriešok
    emily 2
    Dobré ránko!

    Chcel by som poprosiť o radu.
    Jedna firma nám poslala reklamáciu na práce s tým, že škodu ohodnotili na sumu 7 000,- sk bez DPH , ktorú nám odpočítajú z našej pohľadávky.
    Potom sme sa dohodli , že im montážne práce spravíme bez nároku na odmenu a úhradu pohľadávky nám znížia o 1 965,- Sk bez DPH.
    Máme vystavený zápis z rokovania.
    Mám urobiť zápočet na základe tohto zápisu , keď nemám od nich žiadnu faktúru , alebo mám vystaviť dobropis- prípadne trvať na tom aby nám vystavili faktúru ? My sme DPH z našej pohladávky - faktúry odviedli v 9. mesiaci .


    ďakujem za radu.

    emily 2
    Emily 2, spravila by som dobropis na sumu, na ktorej ste sa dohodli v zápise, samozrejme aj s dhp a priložila by som k faktúre zápis z rokovania.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Je potrebné zaúčtovať všetky účtovné prípady (aj v jÚ) a vystaviť k tomu potrebné doklady. Ak ste sa dohodli na zľave z plnenia, t.j. dodatočnom znížení základu dane, postupujete podľa § 25 ZDPH. Dokladovať to môžete napr. zápisom z rokovania. Zároveň na montážne práce by ste mali vystaviť riadnu faktúru za celé plnenie. Následne môžete pristúpiť k jednostrannému zápočtu vzájomných pohľadávok a záväzkov z titulu príbuzných plnení voči tej istej osobe.

    majernikova je offline (nepripojený) majernikova

    žena majernikova
    Prajem všetkým pekné dobré ráno. Mám prosbu, potrebujem vystaviť zápočet v pohode a neviem postup. Poradte mi niekto, ako postupovať. Musím ho mať dnes vystavený a neviem si poradiť.

    Ďakujem za každú radu
    Pekný deň
    S pozdravom Monika

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    majernikova Pozri príspevok
    Prajem všetkým pekné dobré ráno. Mám prosbu, potrebujem vystaviť zápočet v pohode a neviem postup. Poradte mi niekto, ako postupovať. Musím ho mať dnes vystavený a neviem si poradiť.

    Ďakujem za každú radu
    Pekný deň
    S pozdravom Monika
    Otázku zadajte do témy účtovné softvéry.

    AIMA je offline (nepripojený) AIMA

    AIMA
    Podľa ustanovení § 358 a nasl. Obch. zákonníka s použitím § 580 a nasl. Obč. zákonníka Vám oznamujeme jednostranné započítanie nižšie uvedených pohľadávok.-------táto formulácia ešte stále platí, myslím tie §

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.