Zavrieť

Porady

Odstupné

Viac krát som sa na porade stretla s názorom, že pri skončení pracovného pomeru dohodou je možné dohodnúť odstupné. ZP však spomína odstupné iba pri skončení PP výpoveďou podľa § 63.
Moja otázka je, či pri skončení PP dohodou sa musí odstupné považovať za odmenu a je potrebné platiť z toho všetky odvody. Alebo je to jednoducho odstupné bez platenia odvodov. Ja som to vždy doposiaľ považovala za odmenu, ale neviem, či robím správne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    jales
    Viac krát som sa na porade stretla s názorom, že pri skončení pracovného pomeru dohodou je možné dohodnúť odstupné. ZP však spomína odstupné iba pri skončení PP výpoveďou podľa § 63.
    Moja otázka je, či pri skončení PP dohodou sa musí odstupné považovať za odmenu a je potrebné platiť z toho všetky odvody. Alebo je to jednoducho odstupné bez platenia odvodov. Ja som to vždy doposiaľ považovala za odmenu, ale neviem, či robím správne.
    Odstupné patrí len pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodu § 63. Vtedy, ak zamestnanec požiada o skončenie PP dohodou pred začatím plynutia výpovednej lehoty po obdržaní výpovede podľa § 63... Veľmi podrobne je táto problematika rozpísaná vo vypracovaných otázkach tu: http://www.porada.sk/t22240-odstupne...ika-prace.html

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Teda, ak sa pracovný pomer skončí dohodou, nemusí sa zamestnancovi vyplatiť odstupné? Správne som to pochopila?

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    Pri skončeni PP dohodou nie je nárok na odstupné ak sa myslí §60.Ak by zamestnanec dostal výpoved podla §63 tak nárok na odstupné tam je len vtedy ak zamestnanec súhlasí so skončením PP pred začiatkom plynutia výpovednej doby.Ak sa so zamestnancom dohodnete na nejakej odmene tak z nej musia íst všetky odvody.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Nutricia
    Pri skončeni PP dohodou nie je nárok na odstupné ak sa myslí §60.Ak by zamestnanec dostal výpoved podla §63 tak nárok na odstupné tam je len vtedy ak zamestnanec súhlasí so skončením PP pred začiatkom plynutia výpovednej doby.Ak sa so zamestnancom dohodnete na nejakej odmene tak z nej musia íst všetky odvody.
    Ďakujem.

    filka je offline (nepripojený) filka

    filka
    A co ked zamestnankyna na rodicovskej dovolenke dostane vypoved podla §63 bez poskytnutia odstupneho?
    Co vtedy robit?Mala by co najskor pisomne poziadat zamestnavatela o skoncenie PP bez plynutia vypovednej doby?Alebo ako inak dosiahnut aby jej bolo vyplatene odstupne?

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    filka
    A co ked zamestnankyna na rodicovskej dovolenke dostane vypoved podla §63 bez poskytnutia odstupneho?
    Co vtedy robit?Mala by co najskor pisomne poziadat zamestnavatela o skoncenie PP bez plynutia vypovednej doby?Alebo ako inak dosiahnut aby jej bolo vyplatene odstupne?
    Zákaz výpovede
    § 64

    Na začiatok

    (1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

    a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
    b) pri povolaní do služby v ozbrojených silách odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon základnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo povolávacím rozkazom, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z takej služby; to platí rovnako v prípade civilnej služby,
    c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke alebo keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
    d) v dobe, keď je zamestnanec plne uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
    e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.




    Podľa tohto zamestnankyňa nemôže dostať výpoveď, nie?

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    Trošku ta poopravím,dalej v tom paragrafe sa píše,že ak by bola daná výpoved podla § 63 odst.1 písm.a tak tam sa na nu nevztahuje zákaz výpovede

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Nutricia
    Trošku ta poopravím,dalej v tom paragrafe sa píše,že ak by bola daná výpoved podla § 63 odst.1 písm.a tak tam sa na nu nevztahuje zákaz výpovede
    Áno máš pravdu. Filka neuviedla presnú informáciu

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    filka
    A co ked zamestnankyna na rodicovskej dovolenke dostane vypoved podla §63 bez poskytnutia odstupneho?
    Co vtedy robit?Mala by co najskor pisomne poziadat zamestnavatela o skoncenie PP bez plynutia vypovednej doby?Alebo ako inak dosiahnut aby jej bolo vyplatene odstupne?
    Výpoveď dostane k určitému termínu a z výpovede je jasné, kedy začne plynúť výpovedná doba. Zamestnankyňa požiada o skončenie pracovného pomeru dohodou pred začatím plynutia výpovednej doby. Musí jej to byť umožnené. V tomto prípade vznikne nárok na odstupné.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.